Voňavý byt - čistota a vůně

I luxusně zařízený byt, z něhož se line všechno jiné jen ne vůně je velmi nepříjemný. Lidé mají tendenci vůni v bytě často podceňovat. Za určitých pravidel však je možné dosáhnout příjemně voňavého bytu, který svou vůní stimuluje dobrou náladu.

Nejen kvalitní bytové parfémy www.elegantly.cz

Aby byla domácnost skutečně příjemná, je nezbytné, aby byla prostoupena příjemnou vůní. Byt může vonět příjemně, dokonce i svůdně svůdně.Na stránkách www.elegantly.cz naleznete široký sortiment kvalitních bytových parfémů, ale také jiné zajímavé zboží.

 

 • Bytové parfémy
 • Funkční prádlo
 • Kojenecké a dětské potřeby
 • Dámské a pánské značkové oděvy
 • Spodní prádlo
 • Baby otisk
 • Hračky
 • Dečky
 • Péče o ruce a nehty

Doporučujeme Vám, navštívit internetový obchod www.elegantly.cz Věříme, že s výběrem veškerého zboží budete velmi spokojeni.

Zásady voňavého bytu

Hlavní zásadou voňavého bytu je především správné větrání a také pravidelný úklid. Větráme podle ročních období a podle umístění bytu. Nad rušnou ulicí budeme větrat v době nejmenšího provozu, kdežto na venkově si musíme hlídat polní práce. Ty často dokážou, naplnit byt nechvalně známým odérem například z hnojení. V zimě větráme krátce a často.

 • Pravidlem by mělo být větrat po dobu přibližně pěti minut čtyři krát denně.

V létě větráme v době nejmenších veder, tedy nejčastěji přes noc. Vyvětrat bychom měli také každé ráno a večer před spaním, po přípravě aromatických pokrmů, po práci vydávající různé pachy. Častěji větráme, pokud máme v bytě domácí mazlíčky.

Větrání bytu - čistota a vůně

Pravidelný úklid patří mezi další zásadu voňavého bytu, protože čistota prostě voní. Většinou uklízíme denně jen zběžně a důkladnější úklid provádíme jedenkrát týdně. Pří denním úklidu bychom neměli zapomenout vyvětrat lůžkoviny, vynést odpadky, uklidit špinavé prádlo, špinavé nádobí naskládat do myčky, dohlédnout na naše domácí mazlíčky. Důkladnější úklid zabere více času, ale správný výběr spotřebičů pro úklid a čistících prostředků, z nás jistě neudělá otroky, kteří jen uklízí. V dnešní době existuje celá řada úklidových prostředků, které nám s úklidem pomohou.

Již není nutné používat desinfekční prostředky

po kterých byt připomíná sterilní prostředí nemocnice. Dnes se nabízejí prostředky, které nám pomohou byt vydesinfikovat a zároveň provonět v několika variantách vůně, takže si můžeme vybrat tu pravou pro náš nos. Měli bychom, však uvážit jaké vůně zvolíme. Také bychom neměli vůně příliš míchat. Například na toaletě použijeme čističe i pohlcovač pachu a deodorant stejné vůně. Míchání různých vůní vyvolává nepříjemné pocity. Je také možné vybrat si čistící prostředky neutrální vůně a použít osvěžovač vzduchu, který místnost provoní. A provonět byt při úklidu nám pomůže i vysavač. Stačí si buď u prodejce vysavačů, nebo v drogerii koupit vůni k tomuto účelu určen.

Osvěžovače vzduchu

Voňavého bytu docílíme i použitím různých osvěžovačů vzduchu. Na trhu je opravdu rozmanitý výběr - od nejlevnějších sprejů, které zápach pouze překrývají a působí velmi uměle, často až dráždivě přes různé absorbéry pachů až po velmi příjemné vůně, které zápach pohlcují a jejichž intenzitu si můžeme nastavit podle našich potřeb. Absorbéry pachů se vyrábějí podle určení. Na trhu najdeme absorbéry do ledniček, myček, na toalety nebo třeba do obuvi. Vyrábí se také absorbéry pachu pro chovatele různých zvířat, zejména psů, koček a hlodavců. Některé osvěžovače působí velmi dekorativně a ty kvalitnější nabízejí možnost dokoupení náhradní náplně. Je tedy možné vybrat si osvěžovač i podle interiéru bytu.

 

Přírodní vůně

Ne každému však tyto vůně na chemické bázi vyhovují. Některé osoby mohou tyto vůně dráždit, zvláště pokud se jedná o alergiky či astmatiky. Zde nám pomohou vůně přírodní. Získat je můžeme sušením bylinek, koření či ovoce nebo pěstováním vhodných rostlin. Další možností je zakoupit ve specializovaném obchodě vonné silice. Mezi nejčastější bylinky k sušení patří levandule. Je to bylinka pro zklidnění, odpočinek a dobrý spánek. Proto se také její vůně používá především v ložnici. Mateřídouška také voní uklidňující vůní a také ji nejčastěji používáme v místnosti, kde se spí. Z dalších bylinek je to máta, citronový tymián a také všechny bylinky a větvičky, které nám příjemně voní. Taková kytice z jehličí byt krásně provoní nejen o vánocích. Z ovoce můžeme dát různě po bytě sušit na miskách slupky nebo nakrájená kolečka citrusových plodů. Jejich vůně nás krásně povzbudí a zpříjemní atmosféru bytu. Pokud nemáme možnost sami si bylinky vypěstovat a nasušit, můžeme si je zakoupit v Bio prodejnách, nebo v květinářstvích.

 

Květiny dodají vůni a pročistí vzduch

 • Voňavé pokojové a řezané květiny dodají bytu nejen vůni, ale pročistí vzduch a skvěle doplní interiér. Pokojové vonné rostliny dělíme na druhy s vonnými listy a druhy s vonnými květy. Mezi nejčastěji pěstované rostliny s vonnými květy patří: citrusy, frézie, gardénie, hořkolist (Exacum), jasmín, lilie, narcis, voskovka (Hoya), a věncovec. Vonné květy jsou jistě předností, avšak vonné listy mají tu výhodu, že místnost osvěžují celoročně. Patří sem mnoho druhů pelargonií – pelargonie mohou mít eukalyptovou, citronovou, kořenitou, mátovou nebo i borovicovou vůni. Z dalších rostlin s vonícími listy je molice (Plectranthus), myrta, vavřín nebo eukalyptus. Rostliny bychom měli rozmístit jednotlivě, protože ve směsi různých druhů jejich vůně nevynikne. A také si musíme dát pozor, aby v malé místnosti nebyla jejich vůně až na obtíž.
 • Princip rozmístěníby měl být takový, aby rostliny s jemnou vůní květů, které cítíme jen zblízka – př. Hořkolist byly postaveny na exponovaná místa, třeba doprostřed stolu, kde se k nim můžeme sklonit a přivonět. Nádherně a silně vonící gardénie, hyacinty, narcisy provoní celou místnost a tak je jedno kde je umístíte. Hoya a eukalyptus by měli být umístěny např. na světlém okně, ne na sluníčku. Jejich nevtíravá vůně se rozprostře po celé místnosti. Navíc eukalyptus očišťuje okolní ovzduší od choroboplodných zárodků a zanechává příjemnou, jemně kořeněnou vůni s nádechem citrusu a exotiky. Obsahuje také léčivé složky, které napomáhají k léčení mnoha onemocnění zejména plicních. Rostliny, které zavoní při dotyku, jako vonné pelargonie postavíme, na místo kudy často procházíme tak, abychom se zejména jejich listů mohli dotýkat.

Vůně řezaných květin

U řezaných květin musíme být opatrní. Jejich vůně opravdu prolne celý byt, bohužel, některé vůně mohou být i jedovaté. Patří sem konvalinka nebo jasmín. Nádhernou vůni vydávají frézie, hyacinty, narcisy, šeřík nebo některé růže.

Pohoda s vonnými svíčkami

Voňavou pohodu můžeme vykouzlit i použitím různých vonných svíček. Například značka Yankee Candle nabízí mnoho typů vůní pro různá roční období a zároveň několik typů výrobků pro interiérové vonění. Její svíčky mohou hořet až 150 hodin. Najdeme zde speciální kolekce vůní, které jsou vyrobeny z přírodních extraktů a esenciálních olejů. Tato značka nabízí kromě svíček i další výrobky k provonění bytu. Vonná stébla tvoří hezký interiérový prvek a vůni uvolňují stále. Vonné sáčky jsou určeny k provonění skříní, zásuvek, polštářů, ale třeba i zavazadel. Elektrické vůně do zásuvek vydrží vonět až 40 dní. Najdeme zde i vůně do auta nebo cestovní voňavé spreje. Vonných svíček je celá řada a můžeme si vybírat nejen dle vůně, ale i doby hoření, barvy, tvaru nebo určení.

Bytový difuzér

Další možností jak provonět byt je bytový difuzér. Jedná se o lahvičku naplněnou vůní se zátkou a s bambusovými tyčinkami. Vůni si vybereme z opravdu široké nabídky a vydrží 4 – 6 měsíců. Bytový difuzér můžeme zakoupit i jako designový interiérový doplněk. Zde se však již jedná o nápadité estetické doplňky a je zde daleko vyšší cena.

Katalytické aroma lampy doplní interiér

bytu svým moderním vzhledem. Vonná esence je ukrytá ve skleněné krásně zpracované nádobce, příjemně voní, odpovídá nejpřísnějším zdravotním normám, může působit antibakteriálně, odpuzovat hmyz. Uvádí se, že redukuje až 85 % škodlivých bakterií a látek ve vzduchu. Katalytická reakce se odstartuje krátkým zapálením lampy a následným uhašením, pak již lampa pokračuje sama bez hoření, a tedy bez vypouštění škodlivin.

Parfémované kameny

Jednou z voňavých novinek jsou parfémované kameny. Mohou  nejen provonět celou domácnost, ale vydrží déle než jiné vůně. Mohou se uložit do misky či jen volně rozmístit po interiéru, kde kolem sebe** šíří příjemnou vůni**. Jsou nabízeny ve dvou typech kamenů a v široké škále vůní.

V nabídce jsou také vonné sady

Jde o barevně sladěné různé vonné produkty jedné vůně. Sada většinou obsahuje vonné tyčinky se stojánkem, svíčky, aromalampu s vonným olejem nebo voskem a františky. Tyto sady jsou k dostání v mnoha různých vůních a jejich barva často souvisí právě s danou vůní.

Kdo má rád orientální vůně

Může si pořídit vonné tyčinky se stojánkem. Vonné tyčinky se připravují z čistě přírodních surovin, jakými jsou sušené květy, byliny, santalové dřevo, kůra exotických stromů atd., které se nejdříve rozemelou na velmi jemný prášek. Dále se přidávají esenciální vonné oleje a med, čímž se získá velice jemná pasta, která se ručně rolováním nanáší na tenká bambusová dřívka. Používají v aromaterapii a je dokázáno, že působí antistresově a uklidňují naši mysl. Také čistí a dezinfikují ovzduší od všech různých baktérií a mikrobů. Na trhu najdeme vonné tyčinky podle vůně nebo podle původu – tibetské, himalájské, indické, japonské nebo čínské.

Aromaterapie nejen provoní byt

ale navodí i takovou atmosféru jakou potřebujeme. Aromalampy se vyrábí v rozmanitých provedeních, od klasického tvaru až po modernídesign. Důležité je vybrat si opravdu kvalitní přírodní esenciální olej. V nabídce je mnoho druhů olejů od různých výrobců. Ne všechny však odpovídají správné kvalitě. Je nutné pročíst si návod a vyhnout se umělým olejům. Ty totiž voní méně, jinak a mají naprosto odlišné účinky. Aromalampa působí tak, že do ohřívané vody nakapeme 3 – 8 kapek esenciálního oleje nebo vložíme vonný vosk. Esenciální olej bychom měli vybírat podle účelu a i místnosti, ve které ho chceme použít a také pro koho. Při únavě pro opětovné povzbuzení použijeme citron, grep, kardamon nebo cedr. Pro soustředění použijeme rozmarýn, meduňku, tymián, ylang – ylang. Pro dobré spaní levanduli. Harmonii a souznění navodí grep, jasmín, kadidlo, šalvěj. Do pokojíčku dětí použijeme směs speciálně určenou právě pro děti. Můžeme vybírat i podle období. Nádhernou atmosféru vánocpřipraví směs vonných olejů Pohádka vánoc.

Je spousta možností jak dosáhnoutpříjemné atmosféry v bytě a vůně k ní určitě patří. Stačí si jen vybrat. Důležitý je vůně nepřekrývat, ale účelně je využíttak, abychom navodili příjemnou a útulnou atmosféru.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14457 (rodina-finance.cz#21941)


Přidat komentář