Uspořádání nábytku - obývací pokoj

Patříte mezi ty, kteří neustále přestavují nábytek? Nebo jste se zrovna přestěhovali a hledáte inspiraci, jak uspořádat nábytek v obývacím pokoji? Chcete svůj obývací pokoj oživit?

Přestavování nábytku je ve většině případů stejně frustrující jako nakupování nábytku nového. Přiznejme si to. Většinou se nám nepodaří vytvořit pokoj jako ze stránek módního magazínu. Berte v úvahu následující

Mějte na paměti, že uspořádání nábytku v obývacím pokoji rozhoduje o tom, jestli pokoj vypadá přecpaně, nebo jde o zorganizovanou a útulnou místnost, kde chcete trávit svůj volný čas. Váš domov je výrazem toho, kdo jste. Designujte tedy obývací pokoj tak, abyste se v něm cítili pohodlně právě Vy. Nesnažte se pouze zkopírovat nějaký obrázek z časopisu. Obývací pokoj je místem, kde se budete scházet nejen s rodinou, ale také s přáteli. Proto je třeba vynaložit zvláštní úsilí na to, aby byl harmonickým prostředím. Ve většině případů jde také o místnost, která má více účelů, jako kancelářský prostor, nebo někdy i jídelna.

Obývací pokoj vytváří trvalý dojem na každého, kdo do něj vstoupí. Hostům toho také hodně říká o rodině jež jej obývá. Před nákupen nového nábytku, nebo jen přeuspořádání toho starého, je třeba zvážit hodně věcí.

Obývací pokoj na míru

** **Máte v šuplíku nápady na svůj vysněný obývací pokoj a chcete si ho nechat zrealizovat? Nebo se chcete nechat vést rukou profesionála a proměnit svůj domov? V obou případech se můžete s důvěrou obrátit například na interiérové studio.

Tato firma Vám může:

  • přizpůsobit design tomu, jak velká bude televize a kolik přístrojů chcete v sestavě uložit
  • mohou Vám upravit rozvody elektřiny a připojení TV tak, aby nikde nebyly vidět kabely
  • poradíme Vám, jak by jste mohle nejlépe sladit obývák s kuchyní
  • vymyslí například ovládání elektroniky schované za dvířky
  • přizpůsobí design rozmístění reproduktorů domácího kina - myslí i vedení kabeláže a její průchod nábytkem
  • Podle toho co chcete v obývacím pokoji skutečně uložit, Vám naplánují skříňky
  • vyřeší zavěšení Vaší TV na desku nebo na stěnu a také navrhnou vhodnou velikost obrazovky
  • vymyslí barvy v obývacím pokoji tak, aby zapadly do interiéru a zajistí vhodné osvětlení a jeho umístění
  • doporučí Vám vhodné doplňky a obrazy
  • samozřejmě mohou brát v úvahu možné budoucí obměny

Pokud o takové služby máte zájem, či chcete přímo navrhnout obývací pokoj, můžete si na stránkách kontaktovat některou z bytových designérek a dohodnout si termín schůzky. Pracuje se na základě půdorysu byt, při rekonstrukci je vhodné tento půdorys doplnit též fotografiemi ze stávajícího obývacího pokoje a průhledů do dalších místností v bytě. ** V případě, že se rozhodnete nábytek objednat, **každý dobrý designer či výrobce si rozměry osobně zkontroluje. Nechce se Vám pobíhat po bytě s metrem? Zavolejte si do Vámi vybraného studia, a zeptejte se. Designerky z přijedou až k Vám i se vzorníčkem barev, materiálů a prostor si pro účely návrhu podrobně vyměří.

Pokud využijete služeb tohoto designerského studia, věříme, že Váš obývací pokoj bude přesně takový jak si ho představujete a že se v něm budete cítit nejenom Vy, ale i Vaši přátelé a rodina velmi příjemně.

Hlavní bod pokoje

Poté se musíte rozhodnout, co chcete učinit středem pokoje. Nábytek se potom uspořádá kolem tohoto středu. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, středem pokoje nemusí být vždy jen televize. Hlavním smyslem obývacího pokoje je vyvolat interakci mezi osobami jej obývajícími. Vhodnějším středem pokoje je tedy například krb, či působivý kus nábytku. To ovšem neznamená, že byste měli televizi odstranit z pokoje úplně. Jde o to, nevnímat ji jako hlavní bod pokoje a nábytek jednoduše nerozestavět kolem ní.

Tvar řazení nábytku a jeho uspořádání

Pokud jde o to, jak seřadit nábytek, možnosti výběru jsou poměrně omezené. Nejpopulárnější jsou řazení s tvary písmene "L" a "U". Přičemž "L" tvar vytváří 90° úhel, například pomocí kombinace pohovky s křeslem, či dvou pohovek postavených kolmo k sobě. Obvykle je toto uspořádání doplněno o konferenční stolek. "U" tvar potom většinou obsahuje pohovku ve středu a dvě křesla, nebo židle, které ji rozšiřují po stranách do písmene U. Toto řazení je mnohem intimnější. Třetím možným a oblíbeným typem uspořádání je postavení pohovek, či křesel naproti sobě. Mezi nimi potom stojí konferenční stolek.

Vyzkoušejte různá uspořádání a zjistěte, jak které do pokoje pasuje. Zvažte přitom následující: Vytváříte oblast ke konverzaci. Lidé by tedy měli být schopni spolu komunikovat, aniž by se museli otáčet, nebo přesouvat. Přemýšlejte také o možnostech procházení kolem nábytku.

Umístění nábytku

Pozice nábytku je jedním z nejsložitějších a nejdůležitějších rozhodnutí při designování obývacího pokoje. Umístění nábytku by mělo mít svůj účel. Malá místnost by měla mít alespoň jeden sedací prostor, zatímco velká místnost může obsahovat i další dodatečná místa k sezení. Pokud máte malý obývací pokoj, budete si pravděpodobně muset vystačit s pohovkou, křeslem a konferenčním stolkem. Pokud ale disponujete většími prostory, můžete mít i několik konferenčních nebo odkládacích stolků a několik křesel.

Když se rozhodnete jaký tvar řazení Vám vyhovuje, zbývá ještě vyřešit umístění zvoleného uspořádání sedacího prostoru.

Zapomeňte na zdi

Klidně zvolte jako sedací místo střed místnosti a vytvořte tak intimnější prostředí k posezení. Ano, je pravda, že takové umístění limituje místo v pokoji. Ale konečný výsledek potom vypadá mnohem lépe, než nábytek postavený u zdi a uprostřed místnosti volný prostor. Nedělejte si starosti s tím, že bude vidět zadní stěna nábytku. Pokud je pokoj opravdu velký, je výhodné jej rozdělit na dvě samostatné oblasti.

Pohovka bude pravděpodobně největším kusem nábytku v místnosti. Ujistěte se, že má tu správnou velikost. Konferenční stůl, či několik odkládacích stolků, by měli velikostí a množstvím odpovídat počtu míst k sezení. Měli byste být schopni vzít si například nápoj, aniž byste museli vstát. Konferenční stolky by měly odpovídat svou výškou výšce pohovky (přičemž nižší je lepší než vyšší).

Umístěte nejdříve větší kusy nábytku. V uspořádání musí být centrum místnosti rozpoznatelné na první pohled. Přemýšlejte o využití prostoru. Má pokoj dostatek odkládacích míst? Je tu dost míst na knihy, CD, nebo DVD? Je v místnosti dostatek míst k sezení?

Malý obývací pokoj

Rozmístění nábytku v malém pokoji může být docela náročné. Snažte se tedy držet množství nábytku na co nejmenším počtu, předejdete tak přeplněnosti místnosti. Použijte například dvojkřeslo namísto dvou křesel, nebo dvou židlí.

Rady na závěr

Kulatý konferenční stůl rozbije monotónnost lineárního uspořádání nábytku. Umístěte pracovní stůl pod oknem a tím využijte výhod přirozeného denní světla. Umístěte nábytek tam, kde vypadá nejlépe. Přemýšlejte o světle v místnosti. Například tmavá skříňka se může ztratit v málo osvětleném rohu nebo výklenku. Uspořádáním nábytku také můžete korigovat procházení místností. K zútulnění sedacího prostoru použijte koberečky. Aranžování obývacího pokoje vyžaduje plánování. Pohovky a křesla by měly tvořit skupiny. Vždy nechte dostatek prostoru kolem nábytku, abyste se kolem něj mohli volně pohybovat. Neumisťujte všechna místa k sezení proti zdi. Nedávejte nábytek příliš blízko k oknům a dveřím. Pokud chcete podpořit konverzaci, neumisťujte pohovky a křesla příliš daleko od sebe. Nesnažte se do pokoje vtěsnat co nejvíce nábytku, i kdyby šlo o sběratelské kousky. Pokoj potom bude působit přecpaně. Nechte dostatek místa mezi konferenčním stolkem a pohovkou k pohodlnému sezení. Obývací pokoj by však měl být především odrazem majitelova vkusu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14330 (rodina-finance.cz#20254)


Přidat komentář