Úklid domácností a úklidové služby v Praze

Nemáte dostatek času ani energie na provádění pravidelného úklidu Vaší domácnosti? Potřebujete jednorázově zajistit velký úklid po malování či stěhování? V tom případě není nic jednoduššího než se obrátit na profesionály z úklidových firem.

Úklidové služby

Na trhu existuje mnoho podniků zabývajících se úklidem domácností, které mají rozmanitou nabídku služeb. Často se tyto firmy nespecializují pouze na úklid domácností, ale nabízejí úklidové služby i podnikům, školám, hotelům apod. Nejčastějšími službami nabízenými domácnostem je jednorázový generální úklid, pravidelný úklid domácnosti, čistění koberců, mytí oken či služby hospodyně.

Nabízené činnosti úklidových služeb

Všeobecně lze u těchto podniků objednat celkový úklid jako takový nebo zvlášť jednotlivé složitější činnosti, které vyžadují více času (např. mytí oken, čistění koberců, čalounění apod). Většina úklidových firem si přiveze vlastní úklidové prostředky i ostatní vybavení. Pokud vyžadujete mytí speciálními čistícími prostředky, je možné použít přímo ty Vaše, či se s firmou dohodnout, že je předem opatří a Vy je později zaplatíte.

Generální úklid

Zdá se Vám, že Váš byt potřebuje opravdu důkladně uklidit? Je nutné vytřít podlahy, vyčistit koberce, umýt okna, utřít prach a podobně? Není překvapením, že lidé často váhají a úklid odkládají na další a další dny. Proto úklidové firmy přišly s nabídkou generálního úklidu. Ten je vhodné využít právě v případech, kdy je nutné byt dokonale vysmýčit od podlahy až ke stropu, jelikož obsahuje důlkadné čistící postupy, které se nemusí provádět tak často.

Nejčastější činnosti generálního úklidu

Nejčastějšími činnostmi generálního úklidu jsou:** zametení a vytření podlahy**, vysátí koberců nebo jejich čištění mokrou cestou, setření prachu ze všech typů povrchů, mytí oken, omytí povrchu nábytku, umytí a vyleštění zrcadel či skleněných vitrín, omytí obkladů, omytí dveří, úklid kuchyně (kuchyňské linky, spotřebičů apod.), úklid sociálního zařízení a vynesení odpadků.

Pravidelný úklid či jednorázový úklid

Další službou je běžný úklid, který obsahuje činnosti, jež je nutné provádět v bytě pravidelně (zhruba v týdenních intervalech), aby nedošlo k přílišnému hromadění prachu či jiných nečistot. Firmy tyto úklidy nabízejí pravidelně, avšak zákazníci si je mohou objednat i jednorázově. Pokud si tedy chcete každotýdenní uklízení ušetřit a využít svůj čas efektivněji, je možné objednat služby úklidové firmy a danou práci svěřit jejím pracovníkům.

Nejčastější činnosti běžného úklidu

Nejčastějšími činnostmi běžného úklidu jsou: zametení a vytření podlahy, setření prachu ze všech typů povrchů, vysátí koberců suchou cestou, mytí dveří, mytí nádobí, omytí obkladů, úklid sociálního zařízení, vynesení odpadků, umytí kuchyňské linky, další pravidelné služby dle přání klientů.

Hospodyně

Někdy se však může stát, že kvůli náročné práci či jinému vytížení, nebudete mít dostatek času nejen na úklid, ale i na chod celé domácnosti. Zde přichází na řadu služby hospodyně. To znamená paní či slečny, která veškerý chod domácnosti zabezpečí za Vás. Tuto službu nabízí jak úklidové podniky, tak samostatné hospodyně.

Charakteristika služeb hospodyně

Hospodyně zajišťuje veškeré služby, které má většinou na starosti paní domu. To znamená jak úklid, praní či žehlení, tak i obstarávání nákupů, vaření, venčení domácích mazlíčků či zalévání květin. Vše záleží jen na Vašich požadavcích, jelikož je jasné, že každá paní domu má jinou individuální hranici prací, u kterých jí není příjemné, pokud je vykonává nějaká cizí osoba.

Nejčastější služby hospodyně

Hospodyně vykonává tyto služby: nakupování potravin či jiných věcí běžné spotřeby, vaření, praní prádla, žehlení prádla, zašívání, venčení domácích mazlíčků, jejich krmení apod., zalévání květin a další specifické služby dle přání klientů.

Jednotlivé nabídky úklidových služeb

Některé ze služeb, jež jsou součástí jednorázového či generálního úklidu lze objednat zvlášť. Jedná se zejména o časově náročnější služby či o ty, jež potřebují speciální techniku. Příkladem může být mytí oken, čištění koberců či čištění čalounění.

Mytí oken

Pokud má Vaše nemovitost velké množství oken, jistě pokaždé váháte, než se pustíte do jejich mytí. Úklidové firmy Vám mohou tyto starosti ušetřit, a to za cenu zhruba okolo 500 Kč. Cena může být stanovena za okno zvlášť, ale častěji se stanovuje jednoduše dle velikosti bytu či domu. Pracovníci samozřejmě dbají na dokonalé umytí všech částí okna a vzhledem k jejich každodenním zkušenostem mohou zaručit profesionální výsledek.

Čištění koberců

Profesionální čistění koberců je další službou nabízenou úklidovými firmami. Čistění probíhá pomocí speciálního přístroje, který čistí na mokré bázi a je ovládán pracovníkem dané firmy. Tyto přístroje si lze za poplatek zapůjčit i bez pracovníka a provést si čistění sami.

Princip čistění koberců

Přístroje, které na čistění koberců používají úklidové podniky, pracují zpravidla na mokré bázi. Jedná se o stroje, které stříkají na koberec vodu či pěnu obsahující určitý čistící prostředek a současně ji pod vysokým tlakem vysávají zpět. Tento způsob čištění je velmi efektivní, jelikož koberec je čištěn hloubkově a díky tomu zbaven veškerého prachu a zejména všudypřítomných roztočů. Po čistění, které by mělo být opakováno alespoň jednou do roka, je nutné koberec nechat ještě doschnout (zhruba 3 hodiny). Ceny čistění se stanovují většinou za m2 vyčištěné plochy a neměly by pro domácnost překračovat 20 Kč/m2.

Čistění čalounění

Na podobném principu funguje i čištění čalounění,** tzn. židlí, sedacích souprav, křesel** apod. Zde je cena stanovena nejčastěji dle kusů vyčištěného nábytku (např. sedací soupravy zhruba okolo 500 Kč) a je prodloužena i doba schnutí.

Personál v úklidových firmách

Některým lidem není vůbec příjemné, že by měl do jejich domova přijít někdo naprosto cizí a začít se starat o chod jejich domácnosti či jen jednorázově uklidit. Avšak nenechte se odradit touto představou. Podniky vybírají na tyto práce velmi seriozní a profesionální pracovníky, kteří jsou samozřejmě bezúhonní a velmi spolehliví lidé a kteří prošli při nástupu zaškolením. Vždy je však vhodné vybrat si firmu větší, s určitou historií a referencemi, u které si můžete být jisti, že personál, který zaměstnává je opravdu kvalitní.

Odpovědnost úklidových firem za škodu

Další obavy mohou panovat z toho, že při úklidu náhodně dojde k poškození Vašeho majetku. Nikdo není dokonalý a nehody se stávají. Jako zákazníci máte samozřejmě plné právo požadovat po firmě či daném pracovníkovi určité odškodnění, a to i jen v případě rozbití předmětu nepatrné hodnoty. Firma Vám škodu uhradí. Úklidové firmy jsou totiž pro tyto události pojištěny.

Zkušební úklid v bytě

Některé z firem se snaží zákazníky nalákat i tak, že nabízejí první úklid zdarma (v případě zájmů o pravidelné úkoly). Zde má zákazník možnost posoudit kvalitu úklidu a teprve poté se rozhodnout, zda chce danou službu využívat.

Úklid jako dárek

Jiné firmy nabízejí možnost zakoupit Vašim blízkým úklid jako dárek (nejčastěji ten generální). Zde je nutné zvážit, koho takto obdarujete, jelikož ne všichni jsou smířeni s myšlenkou, že jim cizí lidé budou uklízet domov. Avšak pro některé to může být velmi vhodný a praktický dárek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14519 (rodina-finance.cz#22675)


Přidat komentář