Terasy a jejich úpravy

Menší či větší terasy jsou často k vidění u velkého množství rodinných domů. Vkusně zvolená terasa dokáže nejen vhodně doplnit celkový dojem domu a zahrady, ale v neposlední řadě nabízí místo vybízející k odpočinku pod širým nebem.

Terasa by se dala označit jako mezičlánek přechodu mezi interiérem a venkovním prostředím. Terasa je nejčastěji součástí rodinných domů, kdy je propojena se zahradou a interiérem, mimo to se také stala součástí moderních bytů. Terasa především slouží k odpočinku a relaxaci, dále je zde možné za hezkého počasí stolovat, bavit se, hrát hry, apod. Díky pobytu na terase jste v přímém kontaktu s okolím a přírodou, jedná se v podstatě o další místnost Vašeho bydlení. Pro zpříjemnění pobytu na terase bývá proto vybavena nejrůznějším, zejména zahradním nábytkem, grilem, okrasnými květinami, apod.

Vzhled terasy

Vzhled terasy by měl být především přizpůsobený celkovému vzhledu domu a jeho dispozičnímu řešení, vzhledu zahrady a okolí, dále pak k čemu nám bude sloužit.  Díky těmto faktorům má stavba terasy určité limity, které je třeba respektovat. Terasa může mít celou řadu nejrůznějších podob, od té nejjednodušší, kdy je plocha pouze vysypána štěrkem, až po dokonale vydlážděnou plochu s luxusním zahradním nábytkem, grilem nebo krbem. Podlaha může tedy být z nejrůznějších materiálů, například z dlažby, kamenů, dřeva, cihel, atd., to stejné platí i o zastínění nebo zastřešení. Správným výběrem těchto materiálů je možné dodat terase to pravé kouzlo a dokonale ji přizpůsobit celkovému bydlení.

Zastřešení terasy

Aby byl pobyt na terase možný i za nepříznivého počasí, což může být i ostré letní slunce, je nutné ji zastínit či zastřešit. Díky takovému kvalitnímu zastřešení a zastínění je pobyt na ni pohodlný i za deště nebo v letním žáru. K zastínění nám může dobře posloužit například slunečník, různé doplňkové textilní přenosné prvky, dále fixní či rolovací zařízení, přístřešky a markýzy. Dobrou volbou je i zastřešení trvalé, které může být i součástí architektury domu. Trvalé zastřešení nám dává možnost různé škály řešení, je možné použít a navzájem kombinovat dřevo, cihly, kámen, beton, kov, plast, sklo apod. V současné době jsou v nabídce různé materiály, které jsou přímo určeny na takové zastřešení, jedná se zejména o lamináty, polykarbonáty, asfaltové šindele a mnoho dalšího. Je možné nechat terasu i bez střechy, třeba jen porostlou popínavými květinami nebo zastíněnou rákosem, avšak přicházíte o možnost trávit čas na** terase za deště.**

Obruby

Okolo většiny teras jsou nezbytné obruby, protože bez nich by mohlo dojít například k deformování tvaru terasy, nehledě na jejich estetickou funkci. Dobře zvolená obruba terasy může dodat celkového vzhledu stavby ten správný ráz a charakter. Díky obrubě drží podlaha terasy na místě a nesesypává se na okolní povrchy.** Takové obruby** mohou být z nejrůznějších materiálů, například z cihel, kamene, dřeva, dřevěných pražců, atd. Díky obrubě je možné, aby byla terasa vyvýšena nad okolní terén.

Opláštění terasy

Jestliže jste se rozhodli, že budete na terase trávit čas i v dešti a větru, je vhodné ji mimo střechy opatřit i částečným nebo plným opláštěním. U opláštění je ale třeba dát pozor, aby byl zachován stále ráz terasy a nestala se tak uzavřenou místností. Dobré je, když opláštění není fixní, může se například jednat o posuvné či skládací velkoplošné zasklení, apod. Zasklení může být jak bezpečnostním sklem, tak i běžným nebo dokonce izolačním. Existují i výplně z různých plastů a polykarbonátů, je nutné dbát i na povrchovou úpravu, která zabrání nadměrnému slunečnímu záření. Důležitá je i konstrukce takového opláštění, může být vyrobena ze dřeva, hliníku, oceli, nebo jejich kombinací. Opláštění a zastínění může být samozřejmě i z popínavých rostlin, které se plazí po dřevěné konstrukci apod. Není špatné pokud materiál, z kterého je terasa vyrobena a kterým je zastíněna, doplňuje materiály použité jinde na zahradě.

Osvětlení terasy

Pokud si přejete mít zavedené světlo na zahradě, na prvním místě by měly být osvětleny cesty, schody, příjezdové cesty a samozřejmě v neposlední řadě terasa. Díky osvětlení terasy je možné ji bezpečně a více využívat až do pozdních nočních hodin. Grilování, posezení s přáteli, apod. se tak stává mnohem příjemnější a je možné si jej protáhnout jak je libo. Jestliže jste vynaložili své úsilí a čas na vybudování vkusné a příjemné terasy, byl by hřích na ni nemít vhodné osvětlení. Dobře zvolené osvětlení může mít také velice dekorativní charakter, jež dodá pobytu na venkovní terase neopakovatelné kouzlo.

Instalaci elektrického osvětlení však v každém případě přenechte odborníkovi. Je důležité zajistit vedení kabelu v zemi k terase či jinému osvětlení na zahradě, proti poškození rýčem a jinými ostrými nástroji. Když už budete mít na terase zaveden elektrický přívod, určitě nezapomeňte na zásuvku, díky které můžete mít na terase připojený notebook, varnou konvici či jiný spotřebič. Pro venkovní použití je vhodná široká škála různých světel a lamp, které by měly být hermeticky uzavřené, aby byly odolné klimatickým vlivům. Dobrou volbou jsou lampy připevněné ke stěně, protože vrhají teplé světlo po celé ploše terasy, i když je samozřejmě možný i jiný druh světla.

Nábytek na terasu

Na terasu je možné si pořídit jakýkoliv zahradní nábytek, přičemž záleží, zda je či není zastřešena. Pokud je terasa zastřešena, je vhodný samostatně volně stojící nábytek. Pokud je terasa celá otevřená bude určitě lepší mít stoly a sedadla pevně zabudované, případně zapuštěné do země, díky čemuž jej například neodfoukne vítr. Dobře zvolený nábytek může být na terase ponechán během celého roku, v případě potřeby na něj stačí položit jen vhodné polštářky. Stoly a sezení můžou být zhotoveny z rozličných materiálů, např. z cihel, betonu, kamene a samozřejmě, zejména volně stojící nábytek, je většinou ze dřeva, plastu, ratanu apod.  Důležitá je také povrchová ochrana, zvláště pokud budete nábytek nechávat na terase i v nepříznivém počasí.  Pokud budete například plastový nábytek nechávat na terase za každého počasí, může se stát, že určité typy se stanou křehkými a mohou praskat. Správně vybrané posezení, které bude kvalitní a odolné vůči povětrnostním vlivům, dokreslí celkový dojem terasy. Tak jako všechno, i posezení na terase vyžaduje určitou péči, díky které bude dobře sloužit po mnoho let.

Na závěr

Jak je již zmíněno, záleží jen na Vás, jak bude v konečném důsledku terasa vypadat. Důležité je, aby ladila jak s domem u kterého se nachází, tak i se zahradou a blízkým okolím. Při stavbě terasy je možné oslovit i architekta, který Vám vypracuje počítačovou vizualizaci, díky které si stavbu lépe představíte.  Aby byla terasa opravdu dokonalá, není určitě špatné její celkový dojem podtrhnout vhodnou výsadbou, ať již popínavými rostlinami, dřevinami nebo rozkvetlými květinami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14607 (rodina-finance.cz#23399)


Přidat komentář