Světlá a tmavá podlaha v interiéru

To, že barvy ovlivňují naši náladu, dotvářejí a zvýrazňují naši image, víme. Barvy však určují i náladu našeho domova. To, jaké barvy si vybereme, ovlivní, zda se budeme doma cítit skutečně jako doma. Přinášíme Vám tipy, jak si barevně sladit domov.

Díky barvám můžete ovlivnit, zda se bude příslušná místnost zdát větší, menší, užší, širší, ale i hlubší, vyšší, světlejší, tmavší. Barvy představují širokou škálu možností a máte-li chuť, čas, kreativní představivost, v nejlepším případě i speciální program v počítači, můžete si Váš domov skutečně vyšperkovat tak, že bude dokonale sladěný.

Nebo se můžete obrátit na profesionály v oboru.

Prkna, která znamenají domov

** **

### Podlaha z bambusu … nový rozměr Vašeho bydlení

- Přírodní materiál - Elegantní design a barvy - Snadná údržba - Možnost renovace - Zdravotní a technické atesty

Bambus, jako podlahová krytina, si v uplynulých letech vydobyl své pevné místo v nabídce přírodních podlahových materiálů. Podlahy z bambusu si zákazníky získávají především svým netradičním elegantním designem a výbornými fyzikálními a užitnými vlastnostmi.

Obliba bambusu mezi architekty, připravujícími originální řešení interiérů, přispívá k tomu, že tento materiál nachází stále četnější uplatnění zejména v obytných, ale v určitých úpravách i v reprezentativních komerčních prostorách. Bambusové podlahy jsou tak alternativou například pro dřevěné plovoucí podlahy.

Při realizaci a pokládky bambusové podlahy se můžete spolehnout na  plně kvalifikovaný pracovní tým, který používá ke své práci osvědčené postupy v oboru, spolu s použitím vhodných materiálů a strojů na profesionální úrovni. Bližší informace o bambusu a možnostech se dozvíte na stránkách společnosti.

## Obecné zásady při zvolení barev do interiéru

Při výběru barev byste měli vzít v úvahu Vámi požadovaný konečný výsledek, kterého chcete dosáhnout a současně vliv ostatních stávajících či budoucích plánovaných barevných prvků v interiéru. Výsledek barevné kombinace nepředstavuje jen součet jednotlivých prvků, dotváří celkový ráz a atmosféru místnosti.

Každá místnost v interiéru: obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, pracovna, kuchyně, koupelna, toaleta, je jiná, každá má své specifické užití, a z toho důvodu také vyžaduje konkrétní přístup, a to v závislosti na požadovaném výsledku. Záměr je jedna věc, výsledek druhá.

Obecně světlé barvy místnost zvětšují, tmavé barvy opticky zmenšují.

Podlahové barvy do interiéru

Světlá podlaha v interiéru

 • V případě, že máte tmavý prostor místnosti, který byste chtěli trochu projasnit, vyberte si spíše světlou podlahu. Světlé podlahy totiž odrážejí světlo, čímž se místnost příjemně prosvětlí a také opticky zvětší.
 • Světlé barvy představují tzv. symbol čistoty, klidu, dodávají místnosti určitou dávku nadčasovosti.
 • Zvolíte-li světlou podlahu, v kombinaci se studenými barvami stěn, můžete dosáhnout střízlivého účinku. Na druhou stranu, všeho s mírou.
 • Na severní i západní straně platí, že čím bledší je podlaha, tím chladnější bude celková atmosféra.
 • Zvolíte-li světlou podlahu v kombinaci s tmavým nábytkem, dosáhnete překvapujícího účinku, kdy tyto dvě barevné kombinace se vzájemně velmi dobře doplňují.
 • Výhodou světlé barvy také je to, že se dá velmi dobře kombinovat se širokou paletou jiných barev.

Tmavá podlaha v interiéru

 • Tmavá barva podlahy představuje ideální základní bod k tvorbě kontrastních prvků, kdy ji lze dokonale spojovat se stěnami světlých barev, nebo i jinými tmavými barvami, které se používají ke zvýraznění i k doplňkům.
 • Raději se však vyzněte intenzivní bílé a raději zvolte odstín bílé, jako je bělavá nebo bílá se slabým nádechem jiné barvy.
 • Doplňky můžete oživit přidáním barev do interiéru.
 • V případě, že zvolíte příliš mnoho tmavých barev, mohli byste dosáhnout až ponurého dojmu celé místnosti, s menším množstvím světla a nedostatkem příjemné atmosféry.

Zkombinování barev pro dosáhnutí prostorového účinku

 • Prostorového účinku můžete například dosáhnout kombinací světlé podlahy a světlé stěny.
 • Čím budou zvolené barvy světlejší a studenější, tím se místnost bude zdát opticky větší.
 • Čím budou zvolené barvy tmavší a teplejší, tím dosáhnete optického zmenšení místnosti, ovšem útulnější.
 • Chcete-li dosáhnout optického rozšíření místnosti, zvolte podlahy s drážkami ve tvaru V, a to na dlouhých stranách. Tyto drážky ve tvaru V pokládejte ve směru světla, aby se tento efekt ještě podpořil.
 • Také dekor podlahy z „úzkých prken“, ať už je z lamina, dřeva, PVC, Vám umožní vytvořit pocit větší prostornosti v místnosti, než kdybyste si zvolili dekor „širších prken“, a to pouze s jedinou délkou.
 • Dále i barevné kombinace s ochrannými lištami je důležitá. Podlaha se zdá být opticky větší, pokud lišty mají stejnou barvu, jako má samotná podlaha. Naopak, podlaha vypadá menší, pokud mají lišty stejnou barvu, jako má stěna.

Zkombinování barev podlahy a nábytku

 • Barva podlahy by měla být o dva odstíny světlejší, nebo mnohem tmavší, než barva nábytku.
 • Stejná barva podlahy i nábytku je možná v případě, že mezi nimi máte koberec vcelku nebo koberec kusový, který má odlišnou kontrastní barvu.
 • Určitě můžete zkombinovat podlahu v tzv. neutrální barvě, jako je například přírodní lakovaný dub, spolu s nábytkem v barvě velmi tmavého dřeva, například ořechu. Také světlý nábytek, který je nalakovaný na bílo, vypadá velmi dobře.
 • Světlá podlaha v kombinaci se světlým nábytkem a světlými stěnami Vám vytvoří poklidné prostředí domova, na druhou stranu se může lehce stát, že bude vypadat určitým mdlým dojmem, záleží tedy také na doplňcích, které zvolíte do interiéru. V tomto světlém provedení budou určitě efektní doplňky tmavé, tedy kontrastní, a to například z kovu, dřeva apod.
 • Obecně platí, čím více stejných barevných odstínů, tím hrozí větší monotónnost v příslušné místnosti.

Vliv kombinace barev podlahy & stěn & stropu

 • Tmavá podlaha - s tmavým stropem, místnost snižuje a zároveň rozšiřuje
 • Tmavá podlaha - se světlým stropem a světlými stěnami, místnost rozšiřuje.
 • Tmavá podlaha - se světlým stropem a tmavými stěnami, v místnosti utváří tzv. suteréní efekt, kdy světlo je pouze nad Vámi.
 • Světla podlaha - se světlým stropem, světlou zadní stěnou, místnost dělá hlubší, vyšší, užší.
 • Světlá podlaha - s tmavými stěnami, se světlým stropem, u místnosti zvýrazní horizontální linie.
 • Světlá podlaha - s tmavou zadní stěnou, se světlými bočními stěnami, u místnosti snižují hloubku.
 • Světlá podlaha - s tmavými bočními stěnami a stropem, světlou zadní stěnou, v místnosti utváří tzv. tunelový efekt.
 • Světlá podlaha - se světlými stěnami, dodává místnosti dojem prostornosti. Na druhou stranu však příliš světlých barev vytváří místnost neosobní, chladnou.

Barva podlahy ovlivňující atmosféru interiéru

 • Hnědá podlaha (zemitý, dřevitý odstín) - vyjadřuje naše spojení s půdou, přírodou. V porovnání se stěnami by měla zůstat v pozadí. Hnědá není jen hnědá, naopak se vyznačuje a skládá z několika dalších barev, lze ji tedy kombinovat s mnoha dalšími barvami. Hnědá barva je rozhodně univerzální, čímž se vyznačují velkou výhodou v možnosti nejrůznějších dalších barevných kombinací. Hnědá barva se hodí do místnosti, kam proniká během dne dostatek světla, a to z důvodu, aby světlo hnědou barvu vyzdvihlo do popředí. Někdo dává přednost kombinaci tón v tónu, jiný zase dává přednosti komplementární barvy, a to pro podlahu a stěnu, s úmyslem dosáhnutí určitého kontrastu, vyššího, či menšího. Pokud se rozhodnete pro kombinaci tónu v tónu, kdy se kombinují odstíny stejné barvy v tmavším i světlejším provedení, můžete docílit harmonického souznění v interiéru, pozor však opět na určitou celkovou monotónnost.
 • Podlaha s nažloutlou béžovou barvou - tyto barvy dotvoří dojem útulnosti, jsou teplé a působí na nás rozhodně optimistickým dojmem. Podlahy, které mají dekor buku, javoru, dubu, mohou tmavou místnost příjemně a útulně zateplit.
 • Podlahy s načervenalou oranžovou podlahou - i tyto barvy vyvolají v dané místnosti velmi příjemný, teplý pocit při obývání. Tato zvolená barva se velmi často kombinuje se žlutými prvky, které místnost zvýrazňují.

Vliv světla na barvu podlahy

Zdroj světla v místnostech je velmi důležitým prvkem a faktorem zároveň. Pamatujte, že světlé barvy světlo odrážejí, kdežto tmavé barvy světlo absorbují. Barvy v tlumeném osvětlení u nás vyvolají zcela odlišný pocit z místnosti než stejné barvy ovšem na jasném slunečním světle nebo při umělém osvětlení. Při volbě barev, ať už podlahy, stěny nebo nábytku, zhodnoťte i tento faktor, zdroj světla. Vypozorujte, jaké je v místnosti denní světlo, na jakou stranu jsou situovány jednotlivé místnosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14411 (rodina-finance.cz#21314)


Přidat komentář