Sušička prádla - funkce, typy, výběr

Sušička prádla vám nejen usnadní sušení prádla, ale některé modely disponují až dvaceti různými programy, takže záleží opravdu jen na vás, které funkci dáte přednost. Poradíme Vám, jak snížit spotřebu energie při použití sušičky, jak o sušičku pečovat aj.

Podobně jako dříve myčky nádobí i sušičky prádla jsou v našem povědomí zatím zapsané jako spotřebiče nadstandardní. Sušení prádla je skutečně energeticky náročné a sušičky prádla jsou až na výjimky zařazeny do energetické třídy B nebo C. Standardní sušičky prádla s kapacitou 6 kg prádla běžně spotřebují asi 3-4 kWh, což je minimálně trojnásobek spotřeby automatické pračky.

Jak lze snížit spotřebu sušičky

Spotřeba elektrické energie se dá významně snížit. Pokud máte pračku, která při odstřeďování dosáhne až 1600 otáček za minutu, při následném sušení spotřebujete jen 2 kWh.

Řešení v podobě spotřebiče s tepelným čerpadlem. Tato sušička využívající principu kompresoru, chladiva a uzavřeného okruhu cirkulace vzduchu je značně úspornější než konvenční sušičky prádla.

Požadavky kladené na sušičku prádla

Při sušení v sušičce by se mělo prádlo sušit rovnoměrně, nepřesušovat se, protože v tom případě se špatně žehlí, a zbytečně se neničit.

Kvalitní sušičky na prádlo za internetové ceny - www.elektrosok.cz

Sušička AEG Lavatherm 59850, Cena 17 881 Kč, vč. DPH

Uvažujete-li o koupi sušičky na prádlo, máme pro Vás dobrý tip, kde si ji můžete objednat za příjemné ceny. Na stránkách www.elektrosok.cz je poměrně dobrý výběr sušiček na prádlo různých značek. Společnost, která tyto stránky provozuje garantuje nejnižší ceny elektra v ČR a záruční a pozáruční servis. Ale pozor! Také Vám garantuje zapůjčení věci po dobu reklamace zdarma. Tzn. že pokud by Vám náhodou sušička, kterou jste zakoupili na jejich stránkách z nějakého důvodu nefungovala správně a Vy by jste ji reklamovali, zapůjčí Vám na dobu reklamace tato společnost novou sušičku, aby jste nebyli nijak omezeni.

Společnost ElektorŠok.cz nakupuje přímo od výrobců, proto díky jejich cenám opravdu ušetříte. Přesvědčte se o tom sami na jejich** stránkách www.elektrosok.cz**

Výhody sušičky prádla

Ušetřený čas - protože odpadá věšení prádla a v některých případech i zdlouhavé žehlení.

Čisté a nadýchané oblečení (proud horkého vzduchu z něj vyfouká prach a všechny nečistoty).

Základní typy sušiček prádla

Dva základní typy sušiček se od sebe liší především způsobem, jakým se zbavují horké páry vznikající při sušení.

 • Ventilační sušičky (tzv. odvětrávací, odtahové) vyžadují vytvoření speciálního odtahu, kterým se vlhký vzduch odvádí z místnosti ven do ovzduší. Z tohoto důvodu se hodí spíše do rodinných domů. Obecně lze říci, že ventilační sušičky mají asi o 0,5 kWh na cyklus nižší spotřebu než stejně výkonné sušičky kondenzační. Soudobé sušičky prádla jsou téměř výhradně kondenzační, původní odvětrávací patří minulosti a jejich vývoj byl ukončen. ** **
 • Kondenzační sušičky se lépe uplatní v bytě v činžovním nebo panelovém domě.** **

Princip sušení: horký vzduch proudí skrz buben a proniká k vlhké látce. Dále prochází filtrem, kde se zachytí drobné částice - například vlákna, do výměníku, který je ochlazován pomocí chladného vzduchu odtahovaného z místnosti pomocí dalšího ventilátoru. Ve výměníku se pára zkondenzuje a hromadí se ve snadno přístupné nádržce opatřené kontrolkou, která vás upozorní, kdy je třeba kondenzát vylít. Některé z kondenzačních sušiček mají integrovaný vývod vody, takže stačí zajistit přímý odvod vody z hadice, například do umyvadla.

Jak pečovat o sušičku prádla

 • Pokud nemá kondenzační sušička integrovaný vývod kondenzované vody, je dobré si zvyknout vylévat vodu z naplněné nádržky automaticky po skončení každého cyklu sušení.
 • Tip: protože jde o vodu destilovanou, můžete ji později použít například do napařovací žehličky.
 • Jednou za dva až tři měsíce byste měli u kondenzačních sušiček vyčistit kondenzátor propláchnutím hadicovou sprchou od usazenin.
 • U pračky kombinované se sušičkou po každém sušení vyčistíte filtr u odpadního čerpadla. Ten u kombinací nahrazuje funkci jemného filtru, kterým jsou obvykle vybavené samostatné sušičky.
 • Jak u odtahové, tak i u kondenzační sušičky po ukončení každého sušícího cyklu vyndejte, vyklepejte a vyčistíte síto, na kterém se při průchodu sušícího vzduchu zachycují drobné částečky.

Zvláštní funkce, technologie, příslušenství a vybavení sušiček

 • K příslušenství některých sušiček patří i speciální koš na sušení textilií, u kterých je vhodnější, když se neotáčejí v bubnu. Jedná se například o syntetické sportovní boty, vlněné šály a rukavice nebo o plyšové hračky.** **
 • Předvolba startu vám umožní, abyste předvolili start programu až o 24 hodin dopředu.
 • Některé sušičky vám během práce průběžně dávají vědět, kolik času zbývá do konce. Díky této funkci můžete pro energeticky náročné sušení využít výhodný noční tarif.
 • Většina současných sušiček je řízena plně elektronicky a komunikuje s vámi pomocí LCD displeje.
 • Některé modely disponují až dvaceti různými programy například: vyhlazování a úprava vlny, příprava na žehlení, snadné žehlení, automatika, jeans, outdoor, košile nebo sportovní prádlo atd. Rozmyslete si, které z nich využijete a které pro vás znamenají jen zbytečný nadstandard.
 • Některé modely jsou vybavené regulovatelným termostatem. Díky němu si můžete sami podle potřeby nastavit délku trvání sušícího cyklu, ale i různé možnosti úrovně sušení.
 • Díky funkci Update lze do sušičky kdykoli dodatečně ukládat inovace například nové programy, pokrokovější techniky sušení i nižší hodnoty spotřeby, takže přístroj nestárne.
 • Šestý smysl - znamená, že senzor automaticky přizpůsobí program tak, aby dosáhl nejlepších výsledků sušení při co nejnižší spotřebě energie.
 • OptiDry jedná se o program, který nepřetržitě kontroluje teplotu a proud vzduchu a průběžně je přizpůsobuje podle konkrétního množství a typu prádla.
 • Posistop- funkce ve vrchem plněné sušičce, která zajišťuje zastavení bubnu dvířky nahoře.
 • Nano Silver technologie- technologie sušení založená na infračerveném záření. Zařízení, které generuje infračervené paprsky, je umístěné z vnější strany na bubnu pračky. Takto vytvářené teplo má antibakteriální účinky. Prádlo je po vysušení dezinfikované, měkké a příjemné na dotek.
 • Iron Aid - jedná se o unikátní žehlicí funkci. Sušení a pak parní žehlení najednou. Tato funkce prádlo se urovná tak, že žehlení bude snadné nebo nebudete žehličku potřebovat vůbec.
 • Pro uživatele snažící se minimalizovat žehlení jsou pak ideální modely s parním střikem, které díky napařování výrazně omezují mačkání prádla.

Sušičky prádla s vrchním plněním

Nevýhodou sušiček s vrchním plněním je fakt, že musejí stát samostatně, takže budou zbytečně zabírat místo. Můžete si však pořídit sušičku, kterou lze pomocí speciální montážní soustavy postavit na odpovídající automatickou pračku. Jestliže, ale stojíte o tento způsob řešení, měli byste s ním počítat už při koupi pračky, která by měla mít přední plnění.

Pračky kombinované se sušičkami

Prostorově nejúspornějším řešením je kombinovaný přístroj. Provedení dva v jednom bývá zpravidla na úkor kvality. Kapacita sušičky je většinou nižší, obvykle poloviční než kapacita pračky, takže po vyprání, dřív než začnete sušit, musíte část prádla odebrat. Ačkoli u kombinovaných přístrojů bývá energetická třída při praní A nebo dokonce A+, nejlepší výsledky při sušení patří zatím stále většinou jen do kategorie B.

Princip sušení v kombinovaných přístrojích

V kombinovaných přístrojích se pára ze sušícího vzdušného okruhu sráží tak, že se teplý vzduch sprchuje studenou vodou. Kondenzát stéká do nádoby, která bývá umístěná na dně sušičky, a potom se pomocí čerpadla odvádí do odpadu. Doba sušení se pohybuje mezi hodinou a půl až dvěma hodinami. Po vámi nastaveném úvodním zadání senzory průběžně měří zbytkovou vlhkost a sušička se sama zařídí podle toho, zda chcete mít prádlo připravené na žehlení, mandlování nebo je chcete rovnou skládat do skříně.

Výhody samostatné sušičky prádla

Výhody samostatné sušičky prádla (oproti kombinaci pračky a sušičky) spočívají především v menší energetické náročnosti, větší kapacitě, ale především samostatné sušičky prádla díky velkému a pro sušení přímo uzpůsobenému bubnu výrazně méně mačkají prádlo.** **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14417 (rodina-finance.cz#21416)


Přidat komentář