Styly kuchyní - výběr pěkné kuchyně

Ani správně zvolená podlaha, pracovní deska a nejmodernější technické vybavení kuchyně samo o sobě nezaručí dokonalý výsledek. Celkový obrázek kuchyně, její atmosféru určuje styl, osobité doplňky a harmonická barevnost.

Základní styly současných kuchyní

V posledních letech se do popředí zájmu dostal nesmírně módní minimalismus, který se výběrem materiálů více přiblížil běžnému spotřebiteli. Současný moderní styl je minimalismem inspirován, ale snaží se ho proteplit užitím teplejší barevnosti i materiálů. Výrazným protipólem je rustikální a cottage styl. Oba styly mají mnoho společného, ale přesto se od sebe v jistých ohledech liší. Nebojme se ale hledat a nalézt styl vlastní, osobitý a originální, který vznikne kombinováním našich oblíbených barev a materiálů a použitím vhodných doplňků celkový obrázek svépomocně navržené kuchyně dokreslíme.

Uplatnění minimalismu v kuchyni

 • Minimalismus preferuje jednoduchost až strohost při současném zachování dokonalé funkce.
 • Často používá nerez, hliník nebo chrom, které kombinuje s mléčným nebo pískovaným sklem, s umělým kamenem a přírodním dřevem.
 • Nejoblíbenější barvou minimalistické kuchyně je bílá, šedá, písková nebo béžová.
 • Podlahová krytina v minimalistické kuchyni je buď z kvalitních a houževnatých dřevin, nebo z kamenné a keramické dlažby (vyhřívané podlahovým topením).
 • Upřednostňují se velkorysé formáty dlažby s minimem spár, bez výraznějších vzorů a v decentních barvách.
 • Stěny jsou vymalované světlými jemnými odstíny, které prostor příjemně prosvětlí a opticky zvětší. Stěna nad pracovní deskou se obkládá bezespárovými materiály např. sklem, deskami přírodního kamene nebo nerezovým plechem.
 • Lednice, spížní skříně a sestavy pečících trub jsou vestavěny do sádrokartonových výklenků.
 • Dvířka horních prosklených skříněk, často s efektně nasvíceným obsahem, jsou obvykle vyvedena v jiném materiálu než spodní. Spodní hladká dvířka s minimálním počtem spár a optickým potlačením úchytek působí jako jednolitý uzavřený celek.
 • Osvětlení minimalistické kuchyně je téměř neviditelné, nejčastěji ukryté v sádrokartonovém podhledu čistě bílé barvy. Svítidla nad jídelním stolem mají jednoduché tvary a jsou vyrobena z kvalitních materiálů: nerezové oceli a třívrstvého ručně foukaného skla.
 • Technicky dokonalé spotřebiče s nízkou spotřebou energií mají nenápadný design.
 • Za nerezovou roletkou jsou ukryty drobné spotřebiče, které by zbytečně zabíraly místo na pracovní desce.

Kuchyně ORESI

Chceme Vás pozvat do prodejny ORESI, kde kvalita a zákazníci jsou na prvním místě. Prodejna ORESI má mnoho kritérií, na které klade důraz a je pro společnost prioritou. Pro spokojenost zákazníků používají nejmodernější kvalitní stroje, které jsou nejlépe hodnoceny pro zpracování kuchyňské linky. Firma ORESI má zkušené zaměstnance, kteří Vám ochotně pomůžou k vytvoření Vašeho snu v grafickém návrhu. A to zdarma!

Firma ORESI má spoustu dalších velmi kvalitních služeb, které se dají využít za pomocí kvalitního a zkušeného týmu. Navštivte jednu z nejlepších prodejen u nás na stránkách www.kuchyne-oresi.cz . Vřele doporučujeme navštívit.

Rustikální styl kuchyně

 • Čistý rustikální styl upřednostňuje přírodní dřevo doplněné dalšími kvalitními a krásnými materiály. ** **
 • Masivní dřevěné pracovní desky i rámová dvířka skříněk mají nejrůznější povrchové úpravy. Mohou být napuštěné ekologickými vosky, lakované odolným (často podlahovým) bezbarvým lakem, namořené kvalitními mořidly nebo opatřené krycími matovými barvami, nejčastěji v jemných pastelových odstínech. Velmi módní je bílá, lomená bílá, slonová kost nebo smetanová barva dvířek. Oblíbená je také kresba ořechu nebo černohnědý odstín wenge. Tyto tmavší odstíny hnědé působí útulně a solidně.
 • Stěny, obklady nebo pracovní deska jsou světlé. Tuto neutrální barevnost je možno oživit výrazně barevnou ústřední stěnou, kusovým kobercem, závěsy, ubrusem nebo potahy na polstrovaných židlích v lomených tónech např. zlaté okrové, medové, olivově a mechově zelené, cihlově hnědé, pískové, lilkové či vínové.
 • Rustikální styl kuchyně zvýrazní množství stylových doplňků. Mohou to být jak předměty zděděné po babičce, tak zakoupené ve starožitnictví, v bazarech nebo bleších trzích. Přirozeně zašlé předměty s patinou, klasický (i lehce potlučený) porcelán nebo barevná kamenina, měděné a mosazné pánve, cedníky, sítka a korbele, sklenice, karafy, džbány a vázy z broušeného skla.
 • Romantiku a venkovský charakter podtrhnou sušené svazky bylinek a lučního kvítí a pletené svazky cibule a česneku.
 • Rustikální kuchyně bývají zpravidla rozlehlé, prostorově členěné, doplněné ostrůvkem, nad kterým je buď zajímavá digestoř, nebo rošt ověšený často používaným kuchyňským náčiním. Digestoř může být buď z měděného plechu s dekorativně viditelnými nýtky, nebo obezděná keramickým či dřevěným obkladem. Nesmí chybět horní skříňky, které jsou často zdobené dekorativní řezbou, prosklení zdobí pískování nebo vitráž. Mezi klasické skříňky jsou vloženy atypické díly: kredence, příborníky nebo otevřené police vestavěné do výklenku, kde částečně nahrazují spíž. Shora je sestava orámována profilovanou římsou.
 • Stěny nad pracovní deskou jsou nejčastěji obloženy stylovým keramickým obkladem, barevně i stylově sjednocený s podlahou.
 • Keramická dlažba je v teplých odstínech hnědé - od béžové a pískové přes rezavě hnědou a terakotu až po čokoládovou.
 • Varná deska spolu s digestoří jsou v rustikální kuchyni výrazným stylotvorným prvkem, který zcela zásadně určuje celkové vyznění prostoru.
 • Kuchyni doplníme stylovým svítidlem. Maximálního účinku dosáhneme několikaramenným lustrem z tepaného kovu nad jídelním stolem.
 • Kuchyňskou linku osvětlíme pomocí sníženého sádrokartonového podhledu s nenápadně zabudovanými svítidly.

Cottage styl kuchyně

 • Kuchyně ve stylu cottage má s rustikální kuchyní mnoho společného. U obou najdeme podobné doplňky, propracované detaily, ruční řemeslné zpracování a pocit pohody domova.
 • Kuchyň venkovského stylu (cottage) se však od rustikální nepatrně liší. Inspiruje se životem na venkově.
 • Typická kuchyňská linka ve stylu cottage je kompletně vyzděná. Její spodní skříňky jsou uzavřeny buď jednoduchými prkennými dvířky, nebo jsou zakryty látkou.
 • Závěsy a textilní doplňky mají přírodní motivy nejčastěji květin, révoví nebo ovoce natištěné nebo vyšívané na bavlněném základu neutrální barvy. Vhodný kontrast k nepravidelnému organickému vzoru vytvoří vícebarevný drobný proužek nebo kostička, nejlépe ze stejné kolekce. K podtržení stylu se k uchycení závěsů použijí poutka z kontrastní látky nebo kovové kroužky ze shodného materiálu jako konzola.
 • Do trvale otevřených skříněk můžeme zabudovat masivní dřevěné desky a do jednoduchého výsuvného systému vsadit proutěné košíky.
 • Aby dobře vynikla krása zděné kuchyně a souzněla se zbytkem domu, vyžaduje hodně prostoru. Její pořízení je však finančně velmi výhodné a nenáročné. Materiál k vyzdění je široce dostupný a levný, spotřeba obkladových prvků na čelních plochách konstrukce zanedbatelná a po natření vnitřních prostor skříněk omyvatelnou barvou stačí nechat nařezat vnitřní police v některé specializované prodejně. K vyzdění nosné konstrukce se používají kvalitní režné cihly, které stačí pečlivě vyspárovat a již neobkládat, aby vynikla jejich struktura a barevnost.
 • Horní skříňky ve zděné kuchyni často chybějí a jejich roli částečně suplují jednoduché dřevěné police se snadno a trvale dostupným obsahem. Nad nimi se výborně vyjímají stylové obrázky.
 • Na obložení zdi nad linkou se použije keramický obklad nejlépe stejný jako je obklad na lince. Naopak, příjemný kontrast k neutrálnímu obkladu spodních skříněk vytvoří originální ručně malované dlaždice.
 • Na pracovní desku a podlahu zvolíme vhodně povrchově ošetřené dřevo. Pokud chceme ryze praktický a odolný interiér, můžeme na podlahu použít moderní dlažbu neutrální barvy, která vytvoří ideální pozadí pro ručně malované dlaždice nad linkou. Osvědčeným řešením je také ručně vyráběná dlažba v přirozené barevnosti páleného střepu, případně doplněná mozaikou či bordurou drobnějších malovaných prvků.
 • Styl této kuchyně podtrhne keramický nebo porcelánový dřez a historizující baterie s kohoutky.
 • Originálním prvkem venkovské kuchyně je otevřené ohniště krbu, stará kamna na dřevo či kachlová kamna.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14370 (rodina-finance.cz#20947)


Přidat komentář