Servis domácích spotřebičů

Stojíte před rozhodnutím zda opravit nebo vyhodit rozbitý domácí spotřebič? Nejlépe Vám v tomto oboru poradí servis, který má jednak přehled o cenách nových součástek, ale také o další životnosti opraveného spotřebiče.

Servis domácích spotřebičů

Když se jednomu rozbije pračka nebo myčka, prostě ji odveze do sběrného dvora a koupí si novou. Jiné rodiny však ve snaze myslet ekonomicky vyřeší tuto situaci opravou porouchaného spotřebiče. Je-li však spotřebič ještě v záruce, obrátíte se na obchodníka, kde jste jej zakoupili. Ten buď přijme spotřebič do opravy nebo Vám dá místo něj stejný nový nebo Vám vrátí peníze.

Záruční opravy spotřebičů

Každý domácí spotřebič, zakoupený v České republice má záruční dobu 24 měsíců. Záruční dobu najdete na dodacím listu nebo kupním dokladu. Proto byste tyto doklady měli dva roky schovávat. Také je nutné spotřebič užívat tak, jak výrobce doporučuje – podle příručky. V opačném případě by Vám prodejce záruku nemusel uznat a to hlavně v případech:

 • špatné nebo hrubé zacházení s přístrojem
 • neoprávněný zásah do přístroje – nepoškozovat pečeť
 • zásah přírodních živlů – lednice nepatří na déšť
 • vliv přepětí v elektrické síti
 • nevhodné umístěním nebo převoz – některé spotřebiče nelze například pokládat

Někteří výrobci mají dokonce v záručním listě podmínku, že spotřebič musí být odborně zapojen do provozu. V případě neodborné manipulace – tedy obrátíte-li se na neautorizovaný servis, nemusí být oprava uznána a hradí ji sám zákazník.

Pozáruční opravy spotřebičů

Jsou tři možnosti pozáručních oprav spotřebičů. Když je majitel natolik šikovný a umí si opravit menší spotřebič sám, pak bude potřebovat jen součástku, která se vymění. Druhou možností je odvést spotřebič do opravny, kde Vám po jeho prohlídce sdělí možnost opravy a nebo si pozvete pracovníka servisu přímo do bytu.

Troufnete-li si na opravu svépomocí, musíte přesně vědět, jaký náhradní dl potřebujete. Na jeho nákupy tedy buďte vybaveni informacemi jako jsou přesný model spotřebiče, jeho výrobní číslo, rok výroby atd.

Menší domácí spotřebiče jako jsou rychlovarná trouba, topinkovač nebo žehlička, jsou natolik málo finančně náročné při samé koupi, že by nejspíš nebylo logické utrácet za jejich opravu. Opravy jakých spotřebičů mají ještě smysl? Jsou to zejména opravy praček, myček, vysavačů, bojlerů, sušiček, sporáků, vestavěných trub, varných desek, chladniček, mrazniček, vinoték atd.

Nejčastější opravy myček a praček

Jaký pán takový krám říká staré české pořekadlo. O tom, že jde toto rčení připodobnit také k péči o domácnost vědí opraváři své. Pravidelná péče o Vaši pračku nebo myčku se zkrátka vyplatí. Jinak se brzy připravte na některou z těchto závad:

 • ucpaná vložka filtru
 • cizí předměty jako sponky, knoflíky, kostice, jezdce zipů, mince atd...poškozující gumovou manžetu nebo ucpávající čerpadlo
 • zanesené sítko přívodu vody
 • závada na topném tělesu
 • ztvrdlá manžeta
 • jedno nebo druhé špatné čerpadlo

Nejčastější  závady u myček

Nejčastější závady u myček jsou:

 • voda vytéká mimo
 • voda se nenapouští nebo nevypouští
 • nefunguje ohřev vody
 • nejde programovat
 • ramena se neotáčejí apod.

Opravy domácích elektrospotřebičů

Druhým okruhem bývají elektrospotřebiče, na které platí stejná pravidla. Vše co bylo řečeno o záručních i pozáručních opravách zde platí stejně. Které zboží sem řadíme?

 • Televizory plazmy, LCD i starší modely
 • hifi soustavy
 • DVD přehrávače i rekordéry
 • videa a kamery
 • satelitní přijímače
 • ventilátory
 • radio budíky...

Na opravený spotřebič dostanete opět záruku – je to záruka vztahující se k opravované části. Tři měsíce od opravy máte nárok na opětovnou opravu zdarma, objeví-li se totožná vada. Například při opravě pračky, které teče a její závada je odstraněna, nemůžete reklamovat u servisu závadu spojenou s vadným motorem pračky. Zeptejte se na záruku motoru – někteří prodejci nebo i výrobci dávají na motor svého produktu prodlouženou záruku. Na pračku je 24 měsíců ale na její motor třeba až 48 měsíců.

Prodloužená záruka

Není neobvyklé, že v dnešních super a hypermarketech Vám doporučí, aby jste si uschoval účtenku a pokud chcete potvrdit záruční list výrobku, máte si přijít pro razítko třeba až za 14 dnů. To pro prvotní vyzkoušení, zda je spotřebič funkční. V případě razítka a vyplnění záručního listu již pro další reklamaci nebo opravy platební doklad nepotřebujete.

Kontrola spotřebiče servisním pracovníkem

Lidé by si servis měli objednat i když nemají právě žádnou závadu na domácích spotřebičích. Pravidelnou kontrolu například plynového spotřebiče by neměl nikdo podceňovat. Revizní technik by měl provést kontrolu plynového spotřebiče nebo kotle alespoň jednou ročně. Revizi je nejlepší plánovat vždy před topnou sezonou. Hned po letních prázdninách lidé myslí na podzimní chladnější počasí a tak je o práci servisů velký zájem. Nečekejte na poslední chvíli a objednejte si službu včas.

Zvukový alarm přítomnosti plynu v místnosti

Podle lékaře stačí pouhé tři nádechy oxidu uhličitého a už se neprobudíte. Tento plyn člověk ani nevidí ani necítí a proto je tak zákeřný. Každoročně je zaznamenáno několik nesmyslných úmrtí, právě z důvodu zanedbání takovéto revize. Také vyčištění komína nebo revize výfukových plynů je krokem k nápravě. Je možno nainstalovat zvukový alarm, který signalizuje přítomnost plynu v místnosti.

Domácí servisní služba

Když poptáváte servisní službu domů, je třeba vykomunikovat vhodný termín, udat přesnou adresu bydliště, zajistit aby v době opravy byl někdo doma, měl potřebné peníze na úhradu a dopředu říci o jaký spotřebič se jedná a jaká je pravděpodobná příčina poruchy, ovšem dá-li se to vysledovat. Někdy se stane, že technik po prohlídce zjistí, jaká bude přibližná cena opravy a doporučí Vám, zda je vhodné či nikoliv opravu podstoupit. Jindy na závadu v místě Vašeho bydliště nepřijde a odveze si spotřebič do servisu.

Ceny servisních prací

Cena se odvíjí od samotné** opravárenské činnosti** = hodinová sazba zaměstnance plus je nutno připočítat cenu nového náhradního dílu. Při opravě v bytě také počítejte s platbou cestovních náhrad. Servis může a nemusí požadovat zálohu na opravu a měl by Vám předem říci přibližný termín a cenu hotové zakázky.

Opravit starý spotřebič nebo koupit nový?

V rámci šetření rodinných úspor, by si měla každá domácnost rozmyslet, zda je dobré vložit finance do opravy starého spotřebiče, nebo koupit raději nový a ročně tak uspořit až několik tisíc korun. Jsou to sice drobné úspory, ovšem dlouhodobě se rozhodně vyplatí. Nové spotřebiče, které jsou označeny značkou A třída nebo nově A + či A++ ušetříte ročně až 1000 Kč, v dlouhodobém měřítku to však mohou být desítky tisíc.

Když máte domácnost takto vybavenu chladničkou, mrazákem, pračkou, myčkou a sušičkou, už je to násobeno 5x. Šetření, které není patrno na první pohled.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14529 (rodina-finance.cz#22774)


Přidat komentář