Roztoči v matracích - odstranění

Roztoči – mikroskopická zvířátka, která nám znepříjemňují bydlení. Vyskytují se především v lůžkovinách a matracích. Zaměřte se na zneškodnění roztočů, aby se Vám nejen dobře spalo, ale také jste zamezili případnému vzniku alergií

Roztoč během svého života vyprodukuje až 200x více exkrementů, než sám váží. Jejich exkrementy po uschnutí tvoří malé částice, které se víří vzduchem. Roztoč (lat. Acari) je malý drobný členovec příbuzný klíšťatům. Délka roztoče činí kolem třetiny milimetru a pouhým okem ho tedy neuvidíte. Roztoč žije kolem dvou až čtyř měsíců. Samice roztoče žije až 10 týdnů, za které naklade 60 až 100 vajíček. Dospělý roztoč dorůstá velikosti cca 420 µm na délku a 250 až 320 µm na šířku.

Kde se roztočům v domácnosti daří

Lidské tělo za noc odrolí průměrně tři gramy šupinek kůže, což tvoří základ jejich potravy. Proto jich logicky nejvíce naleznete na místě, kde strávíte nejvíce času, a to na lůžku: matracích, polštářích, peřinách, kde je pro ně naprosto ideální teplota, vlhkost i dostatek obživy. Další výživu si roztoči ještě doplňují mikroskopickými plísněmi, které se v tomto lůžkovém prostředí také vyskytují.

Pro roztoče naprosto ideální teplota mezi 22 až 26°C a vlhkost kolem 70 až 80°C. Tedy teplé a vlhké prostředí je pro ně to nejideálnější. Pohodlné lůžko představuje díky svému specifickému mikroklimatu téměř ideální inkubátor roztočů.

Kde roztoče nenajdete a co je hubí

V nadmořské výšce nad 1000-1200 m.n.m. se roztoči nevyskytují. Suché a chladné horské klima jim prostě nevyhovuje, pro alergiky je naopak vhodné. Dále při relativní vlhkosti 50% většina nejvýznamnějších roztočů přežívá, vlhkost pod 50% je pro ně až na výjimky vysoce nepříznivá.

Dobře se roztočům daří ve tmě. Sluneční světlo, vysoká či nízká teplota a sucho roztoče hubí. Spolehlivě je zabíjí delší vystavení mrazu a teplotám nad 55 °C.

Postel – ráj pro roztoče

Největší rájem pro roztoče jsou především postele. Až 90% roztočových alergenů v bytě pochází právě z lůžek. Matrace, přikrývky, polštáře obsahují několik miliónů roztočů. V jednom gramu prachu může být až neuvěřitelné množství roztočů, kolem patnáct tisíc. Nejvyšší počet roztočů v bytě najdete v materiálech, které jsou z přírodního vlákna, tj. bavlny, a dále v matracích. Příliš nezáleží na tom, z jakého materiálu jsou matrace, polštáře či pokrývky vyrobeny. Roztočům se například výborně daří i ve výplních z dutých vláken, které samy o sobě nepředstavují oproti peří podstatnou výhodu. Ta spočívá především v možnosti praní.

Materiál lůžkovin

 • Lůžkoviny z dutého vlákna - vyznačuje se dostatečnou hřejivostí a pružností. Výrobky z dutého vlákna jsou vhodné zejména pro alergiky. V poslední době se u dek se syntetickou náplní používají hlavně směsi dutých vláken a mikrovláken, které mají větší životnost a lepší izolační vlastnosti. Existuje mnoho druhů syntetických materiálů. Důležité však je především to, jak vypadá průřez daného vlákna. Jedno vlákno je obvykle tvořeno mřížkou z 3 a více jednotlivých dutých trubiček neboli kapilár. Obecně platí, že čím více těchto kapilár vlákno obsahuje, tím lepší jsou jeho izolační schopnosti. Výhody dutého vlákna: možnost větrání i praní v lázni o teplotě do 60°C - i při vysoké teplotě si duté vlákno zachová všechny své kvalitativní parametry. Odolnost proti opotřebení - duté vlákno se vyznačuje vysokým stupněm splývavosti a zároveň velkou odolností vůči opakovanému stlačování. Duté vlákno je vhodné pro osoby trpící alergií na peří
 • Lůžkoviny plněné peřím - peří se používá všude tam, kde potřebujeme udržet teplo, čistotu a příjemné prostředí. Je proto optimální pro použití tam, kde se dostane do kontaktu s pokožkou. Peří však není vhodné pro alergiky. Výhody peří: je velmi lehké, vzdušné a měkké, na omak působí velmi příjemně. Saje tekutiny, ale nepůsobí mokrým dojmem ani po vsání většího množství tekutin.
 • Lůžkoviny plněné ovčí vlnou - Vlna je používána již od nepaměti, a to od doby, kdy lidé objevili její termoizolační vlastnosti. Výhody ovčí vlny: skvělé termoizolační vlastnosti; schopnost pohlcovat a odpařovat vlhkost; obsažený lanolin zabraňuje množení roztočů; vysoká hřejivost; vzdušnost.

Jak bojovat s roztoči a omezit je na minimu

 • Roztoči se vyskytují prakticky v každé domácnosti, a to i v té nejčistší. Existuje však několik poměrně jednoduchých opatření, která mohou jejich množství ve Vašem bytě výrazně snížit a úspěšně tak působit proti roztočové alergii. Nejspolehlivější cestou, jak zabránit vzniku alergií na roztoče je zbavit se jejich alergenů v domácím prostředí.
 • Matrace mějte vždy ve snímatelném povlaku. Antialergický povlak však nesmí mít póry větší než 1 mikron. Další možností je pořídit lamelovou matraci, ze které lze odejmout a vyprat obal i vnitřní molitan.
 • Bohužel zevnitř matrací roztoče nelze vyluxovat, problematická je i aplikace chemických přípravků na hubení roztočů, stejně jako pravidelné ničení roztočů praním při vysoké teplotě, popř. vymrazování.
 • Jediným spolehlivým způsobem omezení množství roztočů a jejich alergenů v bytě je použití tzv. bariérových povlaků, které jsou neprostupné pro roztoče a roztočové alergeny.
  Kupte si povlečení na peřiny a polštář z materiálu, které je možno prát v horké vodě, a to na min. 60 °C. Roztoče spolehlivě zahubí praní nad 60°, které zároveň vypláchne i jejich alergeny.
 • Co nejčastěji větrejte. Výborné je větrání peřin na slunci. Sucho a slunce roztoče po pár hodinách zabije, zrovna tak jako mráz.
 • Po ránu vyvětrejte postel, rozhodně ji hned nezastýlejte. Lepší mít doma „nepořádek" v podobě neustlaných peřin, než postel plnou roztočů. Stejně jste většinou dopoledne v práci, a tak návštěvy nevidí neustlanou postel.
 • Koberec slouží jako tzv. zásobárna, ze které se roztoči po vyčištění lůžka, např. vypráním, přenášejí zpět do matrací a přikrývek.

Jiný způsob hubení roztočů

 • Roztoče hubí i eukalyptový olej. Přidávejte jej do vody na máchání.
 • Používejte speciální spreje proti roztočům.
 • Čistička vzduchu dokáže zachytit volně se pohybující částice - prach, roztoče, pyly, plísně, bakterie, nebezpečné chemické látky apod. čistička vzduchu neukládá nečistoty uvnitř přístroje, ale tzv. je separuje, takže vytahuje a odděluje ze vzduchu látky, které nám vadí.
 • Antialergický vysavač – díky tomuto vysavači odstraníte roztoče z matrací, postelí i čalouněných částí nábytku. Vysavač disponuje výkonným sáním, navíc s mikro-alergickou filtrací. Pomocí vibrační destičky jsou uvolněny až miliony roztočů, kteří jsou hákovitě zakleslí v matracích. Antibakteriální vysavač naleznete na internetových stránkách www.obchod-jh.cz
 • Vibrační elektrokartáč – tzv. vakuováním, tj. prudkou změnou tlaku, čímž dojde k narušení dýchacích orgánů roztočů a následně rozdrcení mezi prudce stlačenými vlákny materiál, ve kterém žili, tj. například v matracích. Vibrační elektrokartáč si poradí s tím, že se roztoči velmi dobře drží v látce díky svými háčky, které mají na těle. Odstraněním šupinek kůže a dalších organických nečistot připravíte o zdroj potravy roztoče, čímž významně ozdravíte svoje bydlení.

Zajímavosti o matracích, na kterých spíme

 • Věděli jste, že na lůžku trávíme přibližně až 1/3 svého života?
 • Je to kupodivu, ale matrace čistíme z naší domácnosti ze všeho nejméně.
 • Na lůžku žije v průměru až dva miliony roztočů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14454 (rodina-finance.cz#21919)


Diskuze a zkušenosti

Pavla | 09.11.2010 20:06
Roztoči Dobrý večer, nemáte někdo nějakou zkušenost jak a nebo čím se kvalitně zbavit roztočů v matracích?

milan | 09.11.2010 21:16
Roztoči Profes-rada: před mnoha lety jsme byli v Německu na školení, zaměřeném na čištění koberců, čalounění a pod. Jedním z témat, bylo právě velmi populární a to roztoči. Přednášející, velmi zkušený, po mnoho let, pracující v laboratořích firmy pronesl tuto větu:,,nechte roztoče, roztočema, byli tady od počátku světa a budou dál. Co doporučuji: 1.) občas si od někoho půjčte třeba Raibow, či Hylu, stačí i normální vysávací zařízení, vyklepejte či vysajte si vaše matarce. U vodního vysávače uvidíte, co až může být v matarci u sáčkových to nevidíte, ale funkce je stejná;2.) nesoustřeďte se na mikroorganismy, ale na normální uklid a hlavně pravidelný; 3.)nedělejte si z vašeho bydlení sterilní teror, nikdy toho stejně nedocílíte, stačí se podívat na ulici; 4.) neutrácejte zbytečně za předražená zařízení; 5.) a pokud se vám podaří najít dobrou firmu na čištění, tak si nechte kvalitně možná 1xza rok/2 roky vyčistit matrace, koberce, sedací soupravy, ale podotýkám musí vědět čističi jak a co vlastně mají dělat. S pozdravem m.


Přidat komentář