Rodinný dům na klíč - Trutnov a okolí

Rozhodli jste se pro stavbu rodinného domu a začínáte se zajímat o vše, co je k tomu potřeba? Velmi důležité je najmout si kvalitní firmu na realizaci stavby. Zodpovědná firma vám ušetří mnohé starosti.

Ideálním řešením při stavbě rodinného domu se může stát stavba na klíč. Firma vám zařídí projektovou dokumentaci a zajistí stavební povolení. Výhodou u** stavby na klíč** je, že firma za vás zajistí vše potřebné a také samotná doba realizace bude kratší. Vám tak odpadají starosti a můžete se už jen těšit na nastěhování do nového domova.

Stavba rodinného domu – výběr pozemku

Na začátku snu o rodinném domě se nachází výběr pozemku a vhodného projektu. Výběr pozemku by měl respektovat přání rodiny. Pozemek se může nacházet v různé vzdálenosti od města, poskytovat svým majitelům dostatek soukromí. Nezanedbatelná je také občanská vybavenost v okolí pozemku a přípojky inženýrských sítí. Dále se můžete rozhodovat, zda je lepší mít pozemek na rovině nebo ve svahu.

Stavba rodinného domu – výběr projektu

Ve výběru projektu přemýšlejte nad tím, jak se bude měnit počet členů v rodině, tomuto také přizpůsobte dispoziční řešení domu. Důležité je ujasnit si kolik pokojů, koupelen, popřípadě šaten bude potřeba. Dále se zabýváme bezbariérovostí domu, podsklepením, garáží atd. Velikost domu by měla odpovídat našim finančním možnostem. V další fázi se začíná řešit vzhled domu. Projekt by měl být v souladu s okolní zástavbou, každý pozemek má určité regulativy pro stavbu. Rodinný dům by měl být také funkční. Každý člen rodiny by zde měl nacházet prostor pro soukromí a své koníčky. Jednou z nejdůležitějších položek je také cena rodinného domu. Náklady začínají nákupem pozemku, pokračují přes realizaci stavby a trvají nadále ve formě provozních nákladů domu.

Stavba rodinného domu na klíč nebo svépomocí

V zásadě můžeme stavět rodinný dům pomocí třech způsobů a to stavba domu na klíč, svépomocí nebo kombinace těchto dvou možností. Každá možnost má své výhody a nevýhody. Když nemáme čas a odborné znalosti, ale naopak dostatek financí, můžeme se rozhodnout pro stavbu rodinného domu na klíč. Tento způsob stavby nám ušetří mnohé starosti. Ale je nutné vybrat firmu, která poskytuje kvalitní služby a má slušné jednání. Výběr stavební firmy nikdy neuspěchejme. Zajímejme se o zkušenosti jiných a postupujme při výběru rozvážně. Když zvolíte stavbu svépomocí, stavební úřad bude vyžadovat zodpovědnou osobu za provádění stavby. Tato osoba (architekt, inženýr, stavební technik) kontroluje provádění stavby, kvalitu stavby a dodržování projektové dokumentace.

Fáze stavby rodinného domu

To jak dobře bude dům postaven, záleží na mnoha faktorech, mezi které patří např. výběr kvalitního materiálu, výběr realizační firmy, projekt atd. Stavba rodinného domu je dlouhodobý proces. Během realizace na sebe plynule navazují jednotlivé fáze. Na začátku je nutné vybudování základové konstrukce. Stavba základové konstrukce zahrnuje základy domu, rozvod kanalizace, izolace svislých stěn. Poté se přechází do fáze hrubé stavby domu. Během hrubé stavby domu dochází k vybudování obvodového zdiva, nosných a nenosných příček, stropů, krovů, střešní krytiny, komínu a střešních oken. V další fázi dochází k výplni otvorů. Osazují se okna, vchodové a balkónové dveře, parapety oken, garážová vrata. Dalším krokem je instalace a úprava povrchů. V této chvíli dochází k rozvodu elektřiny, vody, plynu a kanalizace, budování vnitřních omítek, hrubé podlahy, schodiště, okapů. Předposlední fází je tzv. kompletace stavby. Kompletace stavby znamená vnější fasádu, zdravotní techniku, podlahy a prahy, vnitřní dveře, obklady, dlažby, obložení schodiště, malířské práce, hrubé podlahy a dokončení elektroinstalací. Poté už přichází čas na vybavení interiérů. A rodina se může nastěhovat do domu.

Montáž oken

Fáze vyplnění otvorů zahrnuje také montáž oken. Okna tvoří velmi důležitou část domu, prosvětlí místnosti, chrání před chladem a hlukem. Když máte kvalitní okna, ušetříte spotřebu energie na vytápění. Okna vyžadují nejenom kvalitní materiály, ale také dobrou montáž. Nekvalitní montáž způsobuje problémy jako např. zatékání vody, proudění vzduchu při zavřeném okně, vznik vlhkosti a plísní a kondenzaci páry na okenním rámu. Proto je lepší najít firmu, která provede kvalitní montáž oken. K montáži můžete vybírat okna dřevěná, plastová nebo hliníková. Součástí oken je také stínící technika. V současnosti máte na výběr z mnoha druhů. Vybírat můžete žaluzie skládané, horizontální, bambusové, rolety nebo markýzy.

Dřevěná okna

Dřevo má velkou tradici a životnost. Na výrobu dřevěných oken se používá smrk, borovice, dub, mahagon, oregonská borovice. Povrchová úprava dřevěných oken může využít různé druhy barevných odstínů. Dřevěná okna si můžete vybrat z těchto důvodů: dřevo je tradiční, estetický a ekologický materiál, který má dobré izolační vlastnosti. Dřevo se dá obnovit tmelem a lakem, je to výborný materiál pro výrobu atypických oken. Mezi nevýhody dřeva patří vyšší náročnost na údržbu, nutná ochrana proti vlhkosti, plísním a mikroorganismům, vyšší pořizovací cena.

Plastová okna

Plastová okna jsou především cenově výhodnější než okna dřevěná a také mají menší nároky na údržbu. Plastová okna vynikají vysokými izolačními vlastnostmi a to jak tepelnými tak zvukovými. Mezi výhody plastových oken se řadí snadná údržba, výběr z mnoha barevných odstínů, životnost více než 50 let. Nevýhodou je, že plast nikdy nenahradí vzhled dřeva, dále je při mechanickém poškození nutná výměna celých oken a po určitém čase dochází ke křehnutí materiálu a barevným změnám.

Hliníková okna

Další z možností jsou okna vyrobena z hliníku. Tento typ oken se vyznačuje svou estetikou a funkčností. Hliníková okna se používají v případech, kdy není možné využít ani plast ani dřevo. Tyto okna mají pouze minimální nároky na údržbu, dobré technické vlastnosti, dále jsou pevné, odolné a tvarově stálé. Odradit od hliníkových oken vás může vysoká pořizovací cena a vyšší užitná hodnota než je potřeba. Zpracování hliníku je také energeticky velmi náročné ve srovnání se zpracováním dřeva.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14598 (rodina-finance.cz#23201)


Přidat komentář