Realitní makléř - nechte si doporučit

Práce realitního makléře je pro nás, jako pro nakupující či prodávající velmi užitečná. Vše však může být ztíženo tehdy, pokud realitní makléř nejedná čestně a snaží se nás podvést.

Práce realitního makléře je velmi náročná

rozmanitá a při trochu štěstí i velice zisková pracovní činnost. Realitní makléř má za úkol vyhledat vhodné nemovitosti, vystavit na ně nabídku, vyhledat vhodnou klientelu, sjednat podmínky prodeje nebo pronájmu s budoucím majitelem.

Stěžejní pracovní činnost realitního makléře

tkví ve vyhledávání vhodných nemovitostí dle zadaných poptávkových kritérií. V případě, že se mu podaří vhodnou nemovitost prodat nebo pronajmout náleží mu za jeho práci provizní odměna.

K velkým záporům realitního trh České republiky

však patří nulová legislativní regulovatelnost, což znamená, že realitní činnost může provozovat prakticky každý, kdo si zřídí živnostenský list.

A právě zde nastává kámen úrazu, kterým je nevěřícnost veřejnosti nejen k realitním kancelářím, ale především pak k jejich zástupcům, tedy realitním makléřům.

Tipy a triky při komunikaci a vyjednávání realitními makléři

Provizi plaťte až naposledy

Většina realitních makléřů vykonává svoji činnost na 150% až do chvíle, kdy jim zaplatíte provizi, poté se jejich aktivita a pracovní tempo rapidně snižují. Pokud chcete předejít neustálému urgování a připomínkám, vyjednejte si předem takové podmínky, dle kterých zaplatíte až po řádně vykonané práci. V opačném případě by se vám mohlo stát, že některé činnosti budete muset obstarat za realitního makléře.

Veškeré Vaše představy a požadavky nechejte zahrnout do smlouvy, kterou s realitním makléřem uzavřete. Provize může být rozdělena do několika částí, určité procento předem, další v průběhu jeho činnosti a doplatek až po řádně uzavřeném prodeji.

Šťastná ruka při výběru realitního makléře

Pokud se rozhodneme prodat, pronajmout nebo vyhledat nové bydlení prostřednictvím realitního makléře, měli bychom být při jejich oslovení velmi opatrní. Nejlepší volbou je realitní makléř na doporučení, tedy ten, s jehož prací bylo již několik klientů spokojeno.

Pokud se však v našem okolí žádný realitní makléř na doporučení nenachází, poté se budeme muset spolehnout na náš dobrý a doufejme, že i šťastný úsudek.

Nejširší nabídku realitních makléřů nalezneme na internetu

dávejme přednost realitním kancelářím, které jsou zařazeny v Asociaci realitních kanceláří. K velkým nevýhodám však patří fakt, že v Asociaci RK je zařazen pouhý zlomek realitních kanceláří, což nám negativně ovlivňuje výběr.

Další recenze na jednotlivé realitní makléře

můžeme vyhledat na internetu, avšak pravdivost údajů může být více méně zkreslená. Ideální a prověřeným zdrojem jsou nezávislé webové stránky, jejichž obsah prochází korekturou redaktorů a odborníků v daném oboru. Informace na těchto stránkách jsou prověřené, z čehož vyplývá, že dle recenze můžeme uvažovat o výběru realitního makléře.

Kde hledat realitního makléře

Jak již bylo výše zmíněno, realitního makléře můžeme oslovit prostřednictví internetu, lepší volbou však je vyhledat ho přímo v okolí našeho bydliště. Téměř ve všech větších městech se nacházejí realitní kanceláře, ve kterých sídlí realitní makléři. Při výběru vhodného realitního makléře nezávazně navštivme co nejvíce realitních kanceláří, již z prvních deseti muset působení v budově si lehce můžeme udělat bližší obrázek o celkovém působení společnosti.

Realitní kanceláře

Ve větších městech nalezneme několik sídel realitních kanceláří, ve kterých můžeme oslovit jednotlivé realitní makléře. Vždy je dobré všímat si i těch nejmenších detailů, jako je jejich chování nejen k nám, ale i ke svým kolegům, politika společnosti, vystupování, verbální i nonverbální kumulace, těkavé pohyby očima, škrabání se na nose, apod. To jsou jen náznaky toho, jak alespoň částečně vytušit, zda jednání realitního makléře bude poctivé či nikoliv.

O výběru realitního makléře také rozhoduje jeho sympatičnost k nám, pokud nám nebude realitní makléř sympatický, určitě jeho služby nevyužívejte.

Dobrý makléř by vám měl poskytnout dostatečné informace

O práci profesionálního makléře vypovídá i jeho schopnost dostatečně vás seznámit s působením firmy, poskytnout vám dostatečné informace o rozsahu nabízených služeb, seznámit vás s výší provize a zprostředkovat návrh smlouvy.

Kvalitní a poctivý makléř

by vám měl věnovat dostatek času, zodpovědět vám veškeré otázky. Z jeho odpovědí můžeme lehce vyčíst, zda jsou pravdivé či nikoliv, zda při odpovědích váhá nebo zda se odpovědím vyhýbá.

Připravte si jmenný seznam otázek dopředu a poté je jednoduše realitnímu makléři předčítejte. Rozhodně sepsaný seznam otázek není žádnou ostudou, naopak v případě nepřipravenosti vás může realitní makléř jen a jen ošidit.

Také se dopředu informujete i výši provize, která je v tomto případě rozhodující. Zeptejte se také na kompletnost poplatků, některé realitní kanceláře mají poplatky skryté, které se ukáží až v době, kdy má přijít na jejich vyplacení.

Jak odhalit makléře - podvodníka?

Prvním ostražným znamením je případ, kdy si makléř nechce nebo nemá čas nemovitost prohlédnout, ale stanoví vám cenu. Pokud narazíte na takového realitního makléře, určitě od jejich služeb, ať už jsou sebelepší, upusťte. Není možné, aby vám kdokoliv odhadl cenu nemovitosti na základě pouhého telefonického či písemného vyjádření.

Zarážejícím ukazatelem je i případ, kdy vás nechá obstarávat nejrůznější činnosti, kterými jsou např. vyřizování spisů na katastrálním úřadu nebo obstarávání různých, potřebných dokumentů. Tato činnost náleží realitnímu makléři, neboť on poté bude za tento výkon inkasovat provizi. Běhání po úřadech je tedy v režii makléře, pokud se obě strany nedohodnou jinak. V případě, že by obíhání úřadů zbylo na vás, jako na prodávající nebo kupující, vymezte si dopředu finanční náhradu.

Nedůvěřujte mu, pokud na vaše otázky neodpovídá jasně, srozumitelně nebo konkrétně. Nesolidní makléř se většinou podrobným otázkám snaží vyhýbat nebo odvracet téma na jinou řeč.

Pokud vám předloží smlouvu k podpisu bez jakéhokoliv času k pročtení či nerozmyšlenou, určitě nepodepisujete. Smlouvu je zapotřebí si přečíst v klidu, nejlépe v zasedací místnosti nebo kanceláři, kde vás nebude nikdo rušit.

Nikdy neplaťte zálohu na služby předem, také by se vám mohlo stát, že odevzdané peníze zmizí v nenávratno pryč.

Předem by vám měl sdělit jasný marketingový plán prodeje, měl by vám vysvětlit jeho podstatné náležitosti a cíle.

Většina makléřů dává svým klientům podepsat exkluzivní smlouvy, během níž jste zavázání na několik měsíců. V této době není možné navázat spolupráci s jinou realitní kanceláří nebo si nemovitost prodat sám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14338 (rodina-finance.cz#20373)


Diskuze a zkušenosti

Mgr.Robert Zaorálek | 29.09.2011 11:55
Bezproblémový prodej nemovitosti Vřelý den, Přidávám tuto recenzi protože si myslím,že pan Roman Benda,který nám v roce 2009 a následně v roce 2011 podával nemovitosti, dům a později byt,si zaslouží pochvalu za jeho osobní přístup a obětavost. Stále slyšíme kolem sebe kritiku na jednotlivé makléře a realitky,ale v souhrnu se vlastně jedná o to jakého člověka si na prodej vaší nemovitosti vyberete. Potřebovali jsme prodat dům(malý dispozičně)a koupit pozemek na stavbu většího a dále prodat i byt v Praze a dofinancovat stavbu domu.Pan Benda z United Real se zhostil tohoto úkolu a nejen,že nám vše ocenil a nastavil ceny obou nemovitostí aby byly výhodné,ale pomohl i s koupí pozemku,který jsme si vyhlédli a vše dozoroval(realitka na druhé straně nebyla schopna zajistit skoro nic)a tak se do celé záležitosti vložil p.Benda a zajistil podklady i k tomuto pozemku.Dům i byt jsme prodali cca do 3měsíců a p.Benda pomáhal i kupujícím se zajištěním úvěru.Zajistil a uhradil za nás úschovu u právníka,vyřídil daňové přiznání,zajistil odhad nemovitosti a byl s námi v kontaktu neustále a celým případem nás provedl. Mohu jen vřele doporučit za profesionální přístup a ještě jednou poděkovat. r.benda@unitedreal.cz 608658948


Přidat komentář