Realitní kanceláře - výběr kvalitní realitky

Přišel čas, kdy potřebujeme prodat či koupit dům, byt či pozemek. Jsou dvě možnosti: buď si prodat dům sám, nebo ho prodat pomocí realitní kanceláře, která nám nabízí spoustu možností.

Často si klademe otázku, proč bych měl prodat dům přes realitní kancelář? Třeba Vám k tomu pomůže tento článek.

Co to je realitní kancelář

Realitní kancelář je společnost, která se skládá z ředitelů, makléřů, asistentek, právníků, odhadců, ale také ze zprostředkovatelů. Realitní kancelář vám dává šanci rychleji prodat nebo pronajmou váš dům, byt či pozemek. Nabízí vám spoustu možností, jako jsou například.

 • Výkup nemovitostí za hotové
 • Vyřeší za vás exekuce.
 • Zajistí možnost hypoték na koupi či prodej bytů.
 • Vypracovává znalecké posudky nemovitosti.
 • Zajišťuje veškerý právní i finanční servis.
 • Prodává i pronajímá byty, domy, haly, pozemky, atd.
 • Jedná s katastrem nemovitostí a finančními úřady.

Čeho se vyvarovat při výběru realitní kanceláře

Mnoho z nás nechce, nebo se bojí prodat nemovitost přes realitní kancelář z mnoha důvodů. Někteří na realitní kanceláře dočista zanevřeli. Na co bychom se měli zaměřit, pokud se pro realitní kancelář rozhodneme?

 • Zjistěte si, zda dotyčná realitní kancelář má ISO / je to značka kvality /.
 • Ověřte si reference a poznatky o dotyčné realitní kanceláři.
 • Sledujte chování realitního makléře, který má na starosti vaší nemovitost. Velmi důležité! Důležité hlavně proto, že je to člověk, který by s vámi měl být stále v kontaktu, pokud má na starosti vaši nemovitost.
 • Řádně si přečtěte smlouvu, kterou podepisujete. Nespěchejte!
 • Před podepsáním smlouvy je dobré si řádně vyslechnout nabídky, které vám nabízí realitní makléř dané společnosti. Každá společnost má jiné nabídky.

Výkup nemovitostí realitní kanceláří

V dnešní době spousta realitních kanceláří nabízí „ výkup“ nemovitostí. Mnoho z nás se domnívá, že nemovitost realitní kancelář vykoupí za cenu, kterou si my sami zvolíme. Je to veliký omyl! Vykoupení nemovitostí se pohybuje v rozmezí mezi 50 – 90 % tržní hodnoty. Vždy danou nemovitost posuzuje specialista a na základě toho vám realitní kancelář nabídne cenu za výkup. Pokud se obě strany dohodnete, sepíšete kupní smlouvu.

Jak a co se v těchto případech děje

 • Osloví vás makléř, který si s vámi sjedná schůzku a prohlídne si vaši nemovitost.
 • Na základě podkladů proběhne konzultace s odhadcem.
 • Připraví se kupní smlouva.
 • Následuje vyplacení peněz na účet.

Toto je jen malé shrnutí o výkupu nemovitostí. Vždy je dobré, pokud chceme dům vykoupit zjistit si veškeré možnosti, které nám daná realitní kancelář nabízí. Vždy si řádně ověřte danou realitní kancelář!

Jaké jsou druhy smluv u realitních kanceláří

 • Výhradní smlouva /exkluzivita /  -     je smlouva, kterou se zaručuje ochrana zprostředkovatele, kupujícího i prodávajícího. To znamená, že tato podepsaná smlouva dává výhradní právo této jediné realitní kanceláři, zrealizovat prodej vaší nemovitosti. Při podpisu této smlouvy má prodávající jistotu, že se jeho nemovitosti makléř věnuje na 100%.
 • Nevýhradní smlouva / neexkluzivní /  –  Pokud se domníváte, že je lepší a rychlejší prodávat nemovitost s více realitními kancelářemi, tak tato smlouva vám to umožňuje. Ale také si zároveň můžete svou nemovitost prodávat svou vlastní aktivitou.

Co dělá realitní makléř

Realitní makléř je osoba, která se stará o vaši nemovitost. Nejdříve vás telefonicky osloví a sjedná si s vámi schůzku. Den i hodinu si většinou vybíráte vy. Při první návštěvě se podívá na vaši nemovitost nebo pozemek, kterou nabízíte. Potom se vás zeptá na cenu, za kterou chcete nemovitost prodat. Někdy vám i nabídne lepší tržní hodnotu nemovitosti. Pokud s tím budete souhlasit, tak podepisujete smlouvu. Nakonec realitní makléř zdokumentuje a ofotí vaši nemovitost.

Jak by se měl chovat dobrý realitní makléř

Určitě spousta z nás poznala nějakého realitního makléře. Mít dobrého realitního makléře je základ pro rychlý a efektivní prodej vaší nemovitosti. Každý realitní makléř by se měl vždy držet základní etikety slušného chování. Neměl by dávat veliký nátlak na podepsání jakékoliv smlouvy, ale měl by být k vám vstřícný, milý a usměvavý. Pokud takového realitního makléře poznáte, můžeme si být stoprocentně jisti, že se o vaší nemovitost dobře postará a vy se tak v klidu můžete věnovat vašim koníčkům a práci.

Co se děje dál s vaší nemovitostí

Pokud jste narazili na dobrého makléře, je to veliká výhra. Dobrý realitní makléř se vaší nemovitosti věnuje s velkým profesionálním nasazením. Nemovitost nabízí na různých serverech s kvalitním popisem a fotografiemi. Při styku s potencionálními zájemci o koupi bývá dobře připravený a hlavně vstřícný. Pokud se dotyčnému zájemci nemovitost líbí a má zájem jí koupit, zajišťuje s pomocí realitní kanceláře veškeré potřebné právní služby.

Zprostředkovatel – Kdo to je

Mnoho z nás se při prodeji své nemovitosti setkalo s tzv. zprostředkovatelem / tipařem /. Je to člověk, který pracuje pro realitní společnost. Oslovuje telefonicky nebo e-mailem potencionální zákazníky, kteří chtějí prodat svou nemovitost nebo pozemek. Většinou to dělají lidé invalidní, maminky na mateřské nebo lidé, kteří potřebují přivýdělek. Takto pomáhá realitní kancelář lidem se cítit užiteční a možnosti přivýdělku.

Správný zprostředkovatel vás na základě vašeho svolení osloví a sjednává schůzky s makléři v daných regionech. Obeznámí vás velmi stručně, pro jakou realitní kancelář pracuje a co vám může nabídnout.

Právní servis - realitní kanceláře

Každá realitní kancelář nabízí, kompletní právní servis. Když se rozhodnete prodat, pronajmou nebo koupit dům, vždy vám tyto služby nabídnou. Nemusíte se tak o nic starat a běhat po úřadech. Pokud máte mnoho práce je toto skvělá nabídka.

Hypotéka

Snad už každá realitní kancelář má dnes svou hypotéku, nebo spolupracují s určitými bankovními sektory. Díky této možnosti, může realitní kancelář nabídnout svým klientům financování nemovitosti, kterou si klient sám vybere. V čem je to dobré? Ušetří vám to čas i starosti. Může vám také na tomto základě zajistit veškeré administrativní práce, kterou jsou s tím spojené.

Spousta realitních kanceláří nabízí i možnost Franšízy. Co to vlastně je? Velmi stručné a zjednodušené vysvětlení:

Franšíza

Franšíza je způsob možnosti zakoupení licence a začít realizovat podnikání pod značkou té společnosti, kterou si vybereme. Většinou jí nabízejí společnosti s dlouhodobou a úspěšnou realizací podnikání. Zakoupením franšízy můžete začít podnikání i přesto, že nemáte žádné vlastní produkty. Pokud si zakoupíme franšízu u společnosti, kterou jste si vybrali, máme jistotu, že vám pomohou s rozjezdem vašeho podnikání.

Doklady - prodej nemovitosti

Často si nevíme rady, jaké jsou potřeba doklady při prodeji nebo pronájmu. Proto je dobré si připravit tyto doklady. Některé doklady vám pomůže zařídit realitní kancelář.

 • Doklad o vlastnictví nemovitosti.
 • Výpis z katastru nemovitosti.
 • Snímek z katastrální mapy.
 • Projektovou dokumentaci.
 • Znalecký posudek, pokud ho máme.
 • Pokud se jedná o pozemek je potřeba mít vyjádření od stavebního úřadu k možnosti zastavení pozemku.
 • Přehled režii pokud se jedná o byt.

A na závěr k výběru realitní kanceláře

V dnešní době je spousta lidí, kteří mají buď špatné zkušenosti s realitní kanceláří, nebo se o nich špatné věci doslechli. A proto je vždy na místě, abychom se o dotyčné realitní kanceláři, u které chceme prodat náš dům, mnohem více dozvěděli a tak zbytečně neházeli všechny do jednoho pytle. Staré pravdivé české pořekadlo zní:„ Důvěřuj, ale prověřuj“. Tak se ho držme!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14466 (rodina-finance.cz#21991)


Diskuze a zkušenosti

Karel R. | 02.01.2012 23:41
Dobrá realitka Pohodareality je jistota. AAA neznám, ale v pohoda reality dodrželi vše jak se dohodlo a to je dnes málo vidět.


Přidat komentář