Pokojové květiny plné barev - II. díl

Kouzlo interiéru utvářejí odjakživa rostliny, které do prostoru vnesou šarm, eleganci a kousek přírody. Říká se, že dobře působí na lidskou psychiku a zdraví. Jejich hlavním úkolem však je zdobit a zpříjemnit interiér.

Interiér odjakživa zdobí rostliny, ať už kvetoucí či stále zelené, jenž prostoru dodávají značnou dávku přírody. Květiny působí velmi pozitivně na lidské zdraví, napomáhají relaxovat, uvolnit se a načerpat psychické vyrovnanost. Pokračujeme v putování po krásách pokojových rostlinách, kvetoucích i nekvetoucích, klasických i exotických.


Chryzantémy

Chryzantémy jsou spíše známé jako rostliny zahradní, avšak hrnkové varianty chryzantém zdobí nejen balkóny či terasy, ale také interiér domu. Chryzantémy můžeme zakoupit v několika barevných variacích, velikostech i květových druhách.

Pokud si zakoupíme pokojové varianty, umístněme chryzantémy do chladnějších prostor a dopřejme jim pravidelnou zálivku. Kořenový bal by neměl nikdy vyschnout, vyžaduje stálou vlhkost.

Chryzantémy v interiéru

Pokud se rozhodneme začlenit chryzantémy do interiéru, mějme na paměti, že jim sluší exkluzivní obaly. Dobře vyniknou jak ve vysokých a úzkých, tak i nízkých a buclatých obalech. Důležitý je především jejich design, jelikož chryzantémám sluší atypické a exkluzivní obaly. Mohou to být jak klasické keramické obaly, tak i designově zajímavé, např. obal napodobující kůru stromu. Chryzantémám sluší výsostné a čestné usazení, měly by mít kolem sebe dostatek prostoru, aby vynikla jejich krása a půvab.

Brambořík

Nádherně kvetoucí pokojová rostlinka, brambořík, je oblíbená především díky nádherné vůni, která se v době rozkvetu line po interiéru. Roztřepené či celokrajné květy bramboříku disponují nejrůznějšími barvami, které vnesou do prostoru příjemnou atmosféru. Brambořík je však náchylnou rostlinkou na špatné pěstební podmínky, nemá rád příliš vody, ani sucho. Zálivka by měla být dodávána zespodu, jakmile si kořeny natáhnou potřebnou vodu, je nutné přebytečnou zálivku z misky vylít. Za dostatečnou péči nám však brambořík nachystá nádherné a pestrobarevné variaci v té nejkrásnější podobě.

Brambořík v interiéru

Brambořík velmi dobře vynikne na parapetech okna, na květinovém stojanu, na skříňce či komodě nebo na kuchyňské lince. Bramboříky dobře vyniknou v jednoduchých, jednobarevných květináčích, jelikož bohatost květů by se s designově náročnými obaly tlumila.  Dle barvy květů vybíráme barvu keramického nebo plastového obalu, temně červeně kvetoucím bramboříkům bude slušet obal ve smetanové barvě. Naopak jemným barevným stínům, jako je bílý květ s nádechem růžové, naopak sednou výraznější barvy - fuchsiová nebo lila.

Můrovec

Můrovec je druh orchideje, která se vyznačuje přenádhernými a bohatými květy jenž tvarově připomínají odpočívajícího motýla. Nepříliš příznivý název je odvozen z řeckého slova Phalaina, což v překladu znamená můra. Pojmenování se však naprosto vymyká skutečnosti, jelikož pestrobarevná kvítka zářící již z velké dálky spíše připomínají motýlí rej.

Nejčastějším barvami květů jsou bílé a růžové, potažmo fialkové, ale existují i hybridy, které disponují barevnými skvrnami - tečkami. Květy se vyskytují až na konci dlouhého stonku, který je zakončen oválnými kožovitými listy a stříbrnými kořeny, které prostopují z umělohmotného květináče.

Rostlinky Můrovce vyžadují světlé stanoviště, nemají rádi chlad a ani častou či intenzivní zálivku. Můrovcům nejlépe vyhovuje ponoření kořenového balu zhruba jednou za dva týdny do vody. Listy je zapotřebí několikrát týdně a pravidelně rosit.

Můrovec v interiéru

Můrovec nejlépe vynikne v exkluzivních obalech, které se barevně snoubí s barvou květů. Můrovce můžeme umístit do obalů keramických, plastových, proutěných nebo skleněných. Exkluzivně působí v celém interiéru, jsou ideální do koupelny, vstupní haly, obývacího pokoje, do kuchyně i do ložnice. Decentní a zároveň elegantní vzhled můrovce, dokáže z každého interiéru vykouzlit velmi romantický prostor s vysokou dávkou exkluzivity.

Toulitka

Toulitka, vzhledově připomíná miniaturní kalu, jejíž květy disponují stejnými barevnými odstíny. Tato bohatě kvetoucí rostlinka nevyžaduje žádné specifické pěstební podmínky. Ideálním místem pro její stanoviště jsou světlé prostory, pravidelná zálivka je však nutností.

Toulitka v interiéru

Toulitka patří mezi jedny z nejoblíbenějších rostlin, které se v interiéru nacházejí. Velmi dokonale vynikne v individuálních interiérech, do kterých vnese nejen velkou dávku výjimečnosti, ale také originality a luxusu. Květy mohou disponovat různými barevnými odstíny, ke standardům patří odstíny červené, od temně rudé až do světlých, téměř narůžovělých odstínů. Dominantním prvkem toulitky jsou především její listy, srdcovitého tvaru. Z bohatého zeleného trsu srdíček se prodírají nádherně kvetoucí hlavičky, které jsou zelení chráněny před vším škodlivým a nebezpečným.

Toulitky si zaslouží kvalitní a téměř až exkluzivní obal, dobře vyniknou v obalech jednobarevných odstínů, stejně tak jako v obalech zdobenějších. Nemusí se vždy jednat pouze o obal keramický, žádoucí je plast nebo exotické materiály, jako je např. bambus, ratan nebo mořská tráva.

Růže

Růže, jako pokojová rostlinka, je nabízena ve variantě miniaturních hrnkových pokojových rostlin. Miniaturní růžičky jsou vhodné především k oživení či rozveselení nepříliš optimistických interiérů či konkrétních zákoutí. Mini růže disponují malinkatými, bohatě porostlými lístečky, ze kterých se prodírají miniatruní barevná kvítka.

Hrnková růže není nikterak náročná na pěstební podmínky, daří se ji dobře jak v interiéru, tak i v exteriéru. Květy se po odkvetení dokáží znovu adaptovat, pokud bude rostlinka dobře živená, dočkáme se dalších květů během několika měsíců.

Hrnková růže v interiéru

Hrnkové neboli mini růžičky jsou v našich domácnostech velmi žádané, neboť nevyžadují žádná obsáhlá pěstební specifika. Jejich romantický vzhled nejlépe vyzní v tzv. barokních obalech nebo obalech charakteristické zámeckou dobou. Pokud dáváme přednost modernějšímu vzhledu, vyniknou růžičky v jednobarevných obalech jemných barev.

Malé a středně vysoké palmy

Exotika v interiérech je velmi trendy a tudíž není divu, že řada pokojových rostlin sestává z palem a palmiček různých druhů. K oblíbeným druhům patří např. datlovník, který je v interiéru velmi dekorativní. K dalším oblíbeným druhům patří tzv. washingtonia, která je charakteristická svými vějířovitými listy. Ke svému růstu potřebuje nejen prostorný květináč, ale také vlhký substrát a volný prostor.

K nejoblíbenějším hrnkovým palmám patří howeia, která pochází z velkých tropů. V našich podmínkách dorůstá do výšky 3 - 4 metrů, ve své domovině se však rozrůstá až do úctyhodných 20 metrů.

Nejlépe vyzní v trsech, tudíž při sázení mějme na paměti, že bychom měli do jedné nádoby vsadit zhruba 2 - 3 rostlinky.

Hrnkové palmy v interiéru

Všeobecně můžeme říci, že palmy působí v interiéru exkluzivně a navozují exotickou atmosféru. Nejlépe vyzní v prostorných a prosvětlených interiérech, jelikož jako dominantní pokojová rostlina vyžadují prostor. Jak již bylo řečeno, palmy vypadají exkluzivně, tudíž si zaslouží i exkluzivní obalový materiál. Nejlépe však vypadají v jednobarevných, decentních obalových nádobkách různého materiálového složení. Co se tvarového provedení týče, vybírejme obaly atypické, nikoliv klasické kulaté. Svědčí jim květináče čtvercového, obdélníkového, oválného či kónického tvarového provedení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14333 (rodina-finance.cz#20282)


Diskuze a zkušenosti

Věra K. | 15.11.2011 15:25
pokojová chryzantéma Zakoupila jsem krásnou velkokvětou chryzantému v květináči. Více než měsíc mi dělala radost, nyní odkvétá. Mohl by mi prosím někdo poradit, jak ji mám dále uchovávat,děkuji.


Přidat komentář