Pokojové květiny plné barev - I. díl

Kouzlo interiéru utvářejí odjakživa rostliny, které do prostoru vnesou šarm, eleganci a kousek přírody. Říká se, že dobře působí na lidskou psychiku a zdraví. Jejich hlavním úkolem však je zdobit a zpříjemnit interiér.

Interiér odjakživa zdobí rostliny, ať už kvetoucí či stále zelené, jenž prostoru dodávají značnou dávku přírody. Květiny působí velmi pozitivně na lidské zdraví, napomáhají relaxovat, uvolnit se a načerpat psychické vyrovnanost.

Hyacint

Nádherně pestrobarevné květiny hyacintu dokáží provonět celý dům nebo byt velmi příjemnou, svěží vůní. Hyacint je květinou jarní, dalo by se říci, že patří mezi první kvetoucí rostlinky, které přivolávají tolik očekávané jarní dny.

Historie hyacintu sahá až do 17. století, v Nizozemsku byly tyto rostlinky populární počátkem 18. století a vyplňovaly řadu domácností. A právě Nizozemsko je zemí, kde se hyacinty dodnes pěstují v převelké míře.

Ačkoliv je hyacint populární i u nás, málokdo o něm ví trochu více. Zajímavostí, pro mnohé příznivce této nádherně kvetoucí rostlinky, může být informace o rozeznání barvy květu. Barvu budoucího květu hyacintu rozpoznáme podle cibulky, pokud je cibulka zbarvena do bílých či šedivých odstínů, bude květ disponovat bílou barvou. Z načervenalých cibulek vyraší květy v červených odstínech, z namodralých naopak odstíny modré či jemně fialkové.

Příjemná vůně však není jedinou předností, kterou hyacinty disponují. K jejich dalším přednostem patří široká paleta barev, kterou nám jsou schopny poskytnout. Vybírat můžeme ze široké nabídky barevných odstínů růžové, červené, fialové, modré, smetanové, oranžové nebo žluté.

Hyacint začleněn do interiéru

Hyacint velmi vkusně a designově doplňuje interiér, ve kterém působí elegantně, noblesně a příjemně. Trendem je umístění hyacintu do skleněné nádobky, jakéhokoliv tvaru. Příjemným dekoračním prvkem může být váza plná gelových kuliček, které ladí s barvou květu. I přes průhlednost skleněných nádob není zapotřebí nikterak zakrývat cibule nebo kořeny hyacintu. Právě tyto části rostlinky vypadají ve skle přirozeně a vytváří celkově zajímavý dekorativní efekt.

Na jaře můžeme již odkvetlý hyacint přesadit do zahrádky, kde by nám měl za sezonu ještě jednou vykvést. Rostlinka vykvétá při teplotě mezi 17 - 21 °C, doba kvetení trvá přibližně 20 dní. V horkých letních měsících však neočekávejte dobu kvetení delší než 15 dní, s vyššími teplotami se doba kvetení krátí.

Kolopejka

Pokojová kvetoucí rostlinka, kolopejka, je podle názvu neznámá, avšak podle vzhledu přítomna ve většině domácností. Tolik oblíbená je především pro svoje nenáročné pěstební podmínky. Řádově by se dala zařadit mezi sukulenty, vyžaduje dostatečně osvětlený prostor a nepotřebuje příliš zálivky. Květy kolopejky jsou plné, z dálky nám může tato přenádherná rostlinka připomínat růži.

Kolopejka v interiéru

Kolopejka působí velmi přirozeně a romanticky v každém interiéru, a to především díky Široké škále barev, kterými může disponovat. Květy kolopejky mohou být zářivé, výrazné, ale také jemných až pastelových odstínů. V nabídce jsou kolopejky růžové, červené, oranžové, žluté, bílé i nachové. Výjimkou nejsou ani dvoubarevné odrůdy, které působí v interiéru velmi exkluzivně.

Kolopejkám sluší decentní obaly, nejlépe jednobarevného provedení, které nechají vyznít barvu květů. Vhodné jsou nejen nádoby středně vysoké, ale také velmi nízké, tedy kruhovitého tvaru nebo naopak vysoké, válcovité. Květiny dobře vyznějí např. na schodišti, na vaně v koupelně nebo na jídelním stole.

Dracéna

Dracéna je jedna z mála pokojových rostlin, které není třeba představovat. Patří ke stálicím na domácí půdě a stále častěji si nachází cestičku do lidských příbytků. Svoji oblibu si získala především díky svému exotickému vzhledu a také pro nenáročné pěstební podmínky.

Na našem trhu existuje nepřeberná nabídka nejrůznějších druhů a typů dracén. Nejznámější dracénou je Dracaena fragrans, která disponuje poměrně širokými zelenými listy, které bývají od středu nažloutlé.

Nenáročné pěstební podmínky však vyžadují určitou teplotu, která by se měl pohybovat v rozmezí 18 - 21 °C, v letních měsících je možné teplotu zvýšit cca o 4 stupně. Dracéna nemá ráda vlhkost, proto je důležité, aby květináč za žádných okolností nestál ve vodě. Na druhou stranu ji také velmi škodí sucho, kořenový bal by měl být stále vlhký.

Dracéna v interiéru

Dracéna, díky svojí druhové rozmanitosti, se dokáže dokonale snoubit s téměř jakýmkoliv interiérem. Její exotický vhled působí velmi vkusně v moderních a prosvětlených domech či bytech. Na první pohled je zřejmé, že se jedná o dominantní rostlinu, která by si zasloužila četné místo, kde vynikne v celé své kráse.

Co se obalového materiálu týče, barevnost a ni materiálové provedení v případě dracén, nezná hranice. Velmi dobře působí v decentních, nenápadných obalech,s tejně tak i ve výrazných, pestrých květinových obalech. Může být umístěna do mělkého i hlubokého květináče, v každém kabátu vypadá výborně a elegantně.

Hortenzie

Romantickou pokojovou květinku, s noblesním jménem - Hortenzie, snad ani nemusíme představovat. Drobná kvítka propletená sytě zelenými lístky, jsou úžasným doplňkem interiéru. Svoji historii v Evropě, začaly hortenzie psát až v 18. století, kdy sem přicestovaly z Japonska a Číny. Hortenzie můžeme vybírat z následující škály barev: modrá, růžová, červená, bílá a kombinace barev s bílým lemem.

V letních měsících můžeme hortenzie pěstovat i v zahradě, svědčí jim teplo a dostatečná zálivka. Rostlinku je nutné každých 14 dní přihnojovat, nesmí stát ve vodě a nesvědčí jí přímé slunce.

Hortenzie v interiéru

V interiéru je hortenzie opravdovým skvostem, neboť vypadá velmi elegantně a svátečně. Díky rozmanitému barevnému provedení květů můžeme výběr hortenzie přizpůsobit stávajícímu interiéru.

Hortenzie velmi vkusně ozdobí každý jídelní stůl, květinový stolek v obývacím pokoji nebo vstupní hale, kuchyňský kout. Elegantně působí v květináči, jenž barevně ladí s květy. Růžově kvetoucím hortenziím sluší temně růžové květinové obaly, oranžově-zelené hortenzie naopak vyniknou v oranžovém, zeleném nebo hnědém obalu.

Lopatkovec

Lopatkovec aneb rostlina, která je velmi často nazývána nepravou kalou je ozdobou nejedné domácnosti a kanceláří či jiných veřejných prostor. Důvodem jejího využití v kancelářských prostorách je její opakované ožití, které nastává ihned po dodání zálivky.

Lopatkovac je rostlina, která se charakterizuje velkými lesklými listy na dlouhé stopce a bílými zavinutými květy, které připomínají květy kaly. Málokdo o této rostlince ví, že je velmi účinným osvěžovačem vzduchu, neboť dokáže pohlcovat veškeré pachy, včetně alkoholu, acetonu, benzenu či formaldehydu.

Rostlinka miluje dostatek vody, pokud nedostane potřebné množství, sesune se k zemi. Po vydatné zálivce se ovšem probudí zpátky k životu a odměnou nám budou nádherné bílé květy, které vydrží po dlouhou dobu.

Lopatkovec v interiéru

Lopatkovce je možno postavit kamkoliv, dobře snáší stín, polostín, ale i slunce. Rostlince sluší vysoké květináče, které nechají vyniknout jejím dlouhým stopkám, na kterých jsou umístěny nejen květy, ale i listy.Vkusné aranžmá lopatkovce je také v proutěném koši, papírových taškách, barevných organzách nebo různých kyblíčkách.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14332 (rodina-finance.cz#20281)


Diskuze a zkušenosti

Zdenka | 12.03.2013 08:30
dotaz - hortenzie Dobry den, mam na Vas prosbu. Koupila jsem mamince modrou hortenzii. Prosím, kde ji mame umistnit, nez se vysadi na zahradu?? Na dvore v letni kuchyni je tak 8 stupnu, to je asi chladno, ze? Muzeme ji nechat v pokoji, kde je tak 19 stupnu? diky zdravi Zdenka


Přidat komentář