Podzimní údržba krbů

Podzim je ideální čas na přípravu Vašeho krbu na zimu. Ať už máte krb na spalování dřeva, elektrický nebo plynový najdete v následujícím článku tipy na to, jak krb před zimou zkontrolovat a vyšistit.

Před zimou je nutné krb zkontrolovat a vyčistit od sazí, popela, zbytků dřeva, tím si zajistíte bezpečné a účinné vytápění Vašeho domova až přijde zima.

Čištění elektrického krbu

Elektrické krby se velmi snadno čistí a udržují, což z nich dělá jedny z nejoblíbenějších krbů. Není třeba se obávat sazí, protože elektrické krby a elektrické krbové vložky nepracují se skutečnými plameny. Běží na elektřinu, kterou si berou z Vaší zásuvky. Plameny jsou jen imitací. Jsou vhodné do domů a bytů, které nemají komín. Mezi jejich hlavní výhody patří čistota, nepotřebujete skladovat palivo, jsou bezprašné a je možné je ovládat pomocí dálkového ovládání.

Přesto je nutné zkontrolovat a případně vyčistit i elektrický krb.

Postup při kontrole a čištění elektrického krbu:

 1. Zkontrolujte elektrické komponenty, tedy všechny dráty a zástrčku. Pokud se Vám něco zdá opotřebené, poraďte se s profesionálem o možné opravě.
 2. Oprašte vnitřek elektrického krbu a odstraňte všechny nečistoty, které by mohly způsobit požár. Je-li to nutné, použijte vysavač. I krby se lehce zapráší, stejně jako ostatní věci ve vašem domě.
 3. Pokud máte krb s mosazí, vyčistěte jej vodou s mýdlem.Když máte údržbu hotovou, zapojte krb a vyzkoušejte jestli funguje správně.

Čištění plynového krbu

Plynové krby umožňují přesnou regulaci teploty na rozdíl od krbů na dřevo a také nabízejí čistotu. Podobně jako se plynový sporák skládá z plotének, plynový krb se skládá z vložky, která obvykle vypadá jako soubor prkének a hořáku, který je spojen s plynovým potrubím. Oheň plynového krbu je téměř nepoznatelný od klasického ohně.

Údržba plynového krbu je také velmi jednoduchá, přesto se musí provádět.

Řiďte se následujícím postupem:

 1. Ujistěte se, že je plynový ventil vypnutý.Zkontrolujte možná poškození krbu. Zkontrolujte ventily a hořáky. Ujistěte se, že vnitřek krbu není poškozen, že není rezavý, nic se neodlupuje a prkénka nejsou popraskaná.
 2. Vyjměte hořák a oprašte jej navlhčeným hadrem, buďte ale šetrní.Vnitřek krbu vysajte vysavačem. Jen tak dosáhnete optimálního vyčištění a zbavíte se pavučin a všech nečistot, které se zde nashromáždily během celého roku. Poté hořák opatrně umístěte dovnitř krbu.
 3. Sklo vyčistěte z obou stran čističem na okna a poté otřete prachovkou.Zkontrolujte větrací otvory. Větrací otvory jsou umístěné v horní části krbu, ujistěte se, že nejsou ničím ucpané a jsou průchodné. Tato část je obzvláště důležitá, protože jestli jsou otvory ucpané, nemůže unikat z krbu plyn a Váš dům by mohl být zamořen oxidem uhelnatým.
 4. Poté krb vyzkoušejte a ujistěte se, že funguje správně. Zapněte přívod plynu a zapalte hlavní plamen. Pokud něco nefunguje, je čas zavolat opraváře.

Čištění krbu na dřevo

Krb spalující dřevo se nejvíce zašpiní. Je tedy nutné jej důkladně vyčistit. Se skutečným dřevem totiž přichází saze, kouř, špína a nečistoty. Tento typ krb také vyžaduje údržbu během celé zimy (odstraňování popela a doplňování nového dřeva).

Tady je návod, jak krb na dřevo správně vyčistit:

 1. Zkontrolujte vnitřek i vnější část krbu a snažte se si všimnout všech poškození.
 2. Zkontrolujte také Váš komín, jakékoliv trhliny v něm bude potřeba opravit. Zkontrolujte vývod komína kvůli listí a hnízdům. Stačí si do komína posvítit a nastavit správně zrcadlo. Pokud si všimnete nějakého ucpání, zavolejte kominíka. Dále zkontrolujte kouřovod.
 3. Samotné čištění ohniště na dřevo je velmi špinavý úkol. Pravděpodobně budete potřebovat rukavice a nějakou ochranu pro Vaši podlahu a vlastně i nábytek a stěny v okolí ohniště před sazemi. Odstraňte popel vysavačem, nebo lopatou pokud je to nezbytné a umístěte do pytle na odpadky.
 4. Nyní vyčistěte ohniště pomocí kartáče mýdlovou vodou. Vydrhněte také vnitřní stěny krbu a jeho podlahu. Dále vyčistěte všechny krbové nástroje, ty se také zašpiní.
 • Při čištění krbu se Vám jistě bude hodit krbový vysavač, který zabraňuje ryhlému znečištění filtrů klasických vysavačů.

Závěrem: Podzimní údržba krbů

K čištění krbů také patří protažení kouřových tahů. Krb by se měl pravidelně čistit také po topné sezóně, ne jen před ní. Věnujte pozornost jakémukoliv poškození krbu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14437 (rodina-finance.cz#21674)


Přidat komentář