Podlaha v kuchyni - správný výběr

Podlaha v kuchyni patří mezi nejvíce zatěžované povrchy v domě. Je vystavena působení vlhkosti a odstřikujícího tuku. Proto by měla být snadno omyvatelná, dobře odolávat nechtěným pádům kuchyňského náčiní a nesmí klouzat.

Podlaha je spolu se stěnami největší plochou v místnosti, proto je výběr správného materiálu a barevného odstínu pro celkové vyznění interiéru rozhodující.

Keramická dlažba jako podlaha

Pro svoji možnost kombinace s obkladem stěny nad pracovní deskou je tradiční keramická dlažba stále velmi oblíbeným materiálem pro kuchyňskou podlahu. Žádané jsou nejen velkorysé formáty dlažby, které eliminují množství a tloušťku spár, ale i velmi malé dlaždice zdobené často nestejnoměrnou kresbou. Ty jsou vhodné především pro romantické a retro kuchyně. Protože spáry mají tendenci se časem zanášet a nestejnoměrně tmavnout je vhodné volit barvu spárovací hmoty o odstín tmavší, než je dlažba.

 • Barevná škála dlaždic

Při výběru optimálního barevného odstínu podlahy hrají zásadní roli vkus a představy investora, styl a barevnost interiéru i ostatní materiály v navrhovaném prostoru. Nejžádanější jsou neutrální barevné odstíny zahrnující tóny lomené bílé, smetanové, krémové, pískové, světle šedé, béžové, kávové a karamelové. Velmi oblíbené zůstávají také všechny odstíny hnědé - od zrzavé přes oříškově hnědou až po čokoládovou. Zajímavý vzhled do interiéru vnesou dlaždice imitující zrezavělý plech, které jsou působivé kontrastem mezi chladem materiálu a příjemně teplou barevností. Černá je sice velmi módní, ale nepraktická - až příliš na ní vyniká prach, drobečky a odstřikující kapky vody. Velmi náročné na údržbu jsou světlé tóny dlaždic. Z praktického i bezpečnostního hlediska volíme do kuchyně raději dlažbu s lehce matným a protiskluzovým povrchem.

 • Dlažice do rustikálních kuchyně ve venkovském nebo francouzském stylu

Do rustikálních kuchyní ve venkovském nebo francouzském stylu se hodí ručně ražené dlaždice z pálené hlíny připomínající středomořské neglazované dlaždice cotto. Jsou však pevnější a odolnější proti opotřebování. Vybírat si můžeme z široké barevné škály - od tradiční cihlové, přes přírodní bílou, béžovou, okrovou nebo hnědočervenou s tmavými přížehy. Pro snadnější údržbu doporučují výrobci ošetřit povrch speciálním voskem.

Přírodní a umělý kámen jako podlaha

Kamenná dlažba působí chladněji než keramická. Splňuje ty nejvyšší estetické nároky, do interiéru vnáší nenucenou noblesu a pocit luxusu, proto se s ní setkáme nejčastěji při rekonstrukci historických stylových vilek nebo v moderních stavbách odkazujících na funkcionalismus. Dlaždice se nejčastěji vyrábějí ve standardních rozměrech, je však možné získat i atypické velké díly. Jejich rozměry jsou limitovány technickými možnostmi bezpečné dopravy a manipulace.

Povrchová úprava kamenné dlažby

Vybroušením kamene lze docílit vysokého lesku dlaždic, který však v každodenním kuchyňském provozu představuje určité riziko. Praktičtější je pololesk nebo povrch jemně tryskaný pískem či opalovaný plamenem.

Údržba kamenné dlažby

Stejně jako vysoký lesk klade také kámen tryskaný pískem zvýšené nároky na pravidelnou údržbu. V náročném kuchyňském provozu je vhodné kamennou podlahu impregnovat přípravkem, který zabraňuje vsakování vlhkosti a mastnoty.

Výhody kamenné dlažby

Pokládka téměř beze spár, která je zárukou snadné údržby povrchu podlahy. Nízký tepelný odpor kamenné dlažby je výhodné využít pro instalaci podlahového topení.

Dlažba z umělého kamene jako podlaha

Umělý kámen je zajímavou alternativou pro moderní interiéry a na rozdíl od přírodního kamene nabízí výrazně širší barevnou škálu. Výborně odolává mechanickým i chemickým vlivům, zachovává barvu a snadno se udržuje v čistotě.

** **Dřevěná podlaha

Podmínkou dlouhé životnosti dřevěné podlahy v kuchyni je kromě výběru vhodné dřeviny a pravidelné péče také dobře provedená pokládka a kvalitní povrchová úprava. Kartáčovaný nebo hrubě ručně hoblovaný povrch dodají podlaze zajímavý vzhled, patinu a zvýrazní její strukturu.

Povrchová úprava dřevěné podlahy

Pro běžný provoz rodiny s dětmi je vhodnější spíše kvalitní lak, který se snadno udržuje. Úprava speciálními vosky (případně oleji) zachová v maximální možné míře přirozenou kresbu a strukturu dřeva, kterou tyto povrchové úpravy ještě zvýrazní. Nášlap na voskovanou podlahu bosou nohou je navíc o něco příjemnější než na lakovaný povrch. Také mnoho šmouh lze poměrně snadno odstranit. Pravidelná nutná obnova přírodních a ekologických povrchových úprav dřevěné podlahy je poměrně pracná a časově náročná. Můžeme ji však svěřit specializované firmě.

 • Vzhled dřevěných dílců

Klasické vlísky jsou na ústupu. Objevují se spíše v rekonstruovaných stavbách a domech inspirovaných funkcionalistickou tradicí. Kromě obvyklého rybinového kladení můžeme zvolit i řemenové, které interiéru dodá modernější výraz. Pro snadnější pokládku a výrazně širší výběr dřevin převažují podlahy skládané ze sendvičových dílců, které mohou být takzvaně plovoucí nebo napevno nalepené k podkladu.

Odolné dřeviny vhodné do kuchyňského provozu

 • Ipe (velmi tvrdé)** **
 • Teak (odolný vlhku)** **
 • Bambus (pružný)** **
 • Hevea (houževnatá)** **

Tyto exotické dřeviny jsou výrazně tvrdší než tuzemské, lépe odolávají mechanickému poškození, změnám teploty a především vlhkosti.

Výhody dřevěné podlahy

Výhody podlahy z masivního dřeva (tl. 14-22 mm) je trvanlivost a možnost opakované renovace.

** **Laminátová podlaha

Laminátové podlahy je třeba do náročného kuchyňského provozu vybírat s největší obezřetností. ** **

Objektivní údaje pro výběr laminátové podlahy

 • Renomovaný výrobce
 • Vyšší cena
 • Zátěžová třída
 • Třída obrusnosti

Nevýhody laminátové podlahy

 • Hlučnost při chůzi a pádu drobných předmětů** **
 • Malá odolnost proti vlhkosti vniklé do spár
 • Nemožnost opravy při drobném poškození povrchu (např. zbroušení jako u masivní dřevěné podlahy)

Výhody laminátové podlahy

 • Obrovská nabídka nejrůznějších typů podlah
 • Malá tloušťka nášlapné vrstvy (dosahující často 8 mm)
 • Rychlá a suchá montáž, kterou je možné zvládnout i svépomocí.

PVC, linoleum, kaučuk jako podlaha

PVC je umělá antistatická, antialergická krytina, jejíž svařované role šířky 3-4 m umožňují získat podlahu téměř nebo zcela beze spár. ** **

Výhody podlahy z PVC

 • Hladký a houževnatý povrch zaručuje snadnou údržbu a vysokou hygienu.
 • Kvalitní PVC je pevné, pružné a odolné proti obrusu.
 • Povrch tlumí hluk při chůzí i při pádu drobných předmětů.
 • Při kontaktu s bosou nohou materiál nestudí a zajišťuje měkký došlap.
 • Velmi široká nabídka barev a vzorů zahrnující mimo jiné poměrně věrné kopie ostatních materiálů, keramickou dlažbu a přírodní dřevo.
 • Přírodní lioneum - marmoleum

Jedná se o ekologický výrobek z čistě přírodních materiálů: pryskyřice, lněného oleje, dřevité a korkové moučky (jako podložka se používá juta). Osvědčené a praktické dezény jsou zdobené mramorováním nebo drobným vzorkem, ve kterém se přirozeně ztrácejí drobné nečistoty.

 • Kaučuk (přírodní nebo umělý)

Vysoce odolná podlaha ze syntetického nebo přírodního kaučuku je velmi pružná a elastická. Účinně tlumí hluk chůze, nejsou na ní vidět vrypy, výborně odolává cigaretovým nedopalkům, tukům a olejům. Při pravidelné péči a pastování neklouže ani za vlhka. Kaučukové krytiny se prodávají v mnoha provedeních, nejčastěji se jedná o pravidelnou geometrickou jemně vystupující strukturu, která oživuje jednobarevný povrch.

Betonová mazanina a cementová stěrka jako podlaha

Betonová mazanina či cementová stěrka se v našich krajích používá pouze výjimečně.** **

Výhody betonové mazaniny či cementové stěrky

 • Absence spár, což zajišťuje snadnou údržbu.
 • Odolnost proti vysokým teplotám, mechanickému namáhání i chemickým vlivům.
 • Netuctový výtvarně přesvědčivý vzhled.
 • Silný architektonický účinek
 • Strohou přírodní barevnost betonu lze nahradit téměř libovolnou barvou: vmícháním barevných oxidů do cementu, finální úpravou betonového základu barevnou epoxidovou stěrkou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14368 (rodina-finance.cz#20919)


Přidat komentář