Plíseň v domě není pro mě

Plíseň je známkou nedostatečné izolace v domě,často se objevuje po výměně oken za nová,která lépe těsní.Přes původní okna totiž proudil vzduch,to však instalací nových oken ustalo.Zrovna tak může působit zateplení fasády polystyrénovými deskami.

Plíseň v domě není pro mě

Plíseň na zdech je houževnatý protivník. Paradoxně se objevuje i v nově zateplených domech nebo po výměně starých oken za nová. Změní se totiž systém větrání. Nezoufejte a natřete to plísni!

Co plísním svědčí

Plísním se daří tam, kde je dostatečná vlhkost-kolem 80% a příjemná teplota-nad 20°Celsia. Živnou půdu získávají z organických materiálů obsažených ve zdivu nebo nebo uchycených na povrchu jako nečistota. Tvoří na zdech ošklivé skrvny, které časem charakteristicky zatuchle páchnou.

Zrádné zateplení

Plíseň je známkou nedostatečné izolace v domě, často se objevuje po výměně oken za nová, která lépe těsní. Přes původní okna totiž proudil vzduch, to však instalací nových oken ustalo. Zrovna tak může působit zateplení fasády polystyrénovými deskami.

Vzniku vlhkosti můžeme zabránit

  • Základem je správné větrání. Často se mylně domníváme, že dokonale vyvětráme celodenním otevřením oken. Správně se větrá 3 až 5x denně otevřením oken asi na pět minut.
  • Nábytek nedáváme až ke stěně, vždy necháme mezeru o velikosti pěti centimetrů, aby mohl vzduch volně proudit.
  • Po koupeli nebo sprchování utřeme do sucha nejen dlaždice, ale i sprchový závěs. Zabráníme tak nárůstu vlhkosti v bytě.
  • Vzniku plísní vydatně pomáhají zvlhčovače vzduchu, proto je raději nepoužíváme pokud vlhkost v bytě přesáhne 60%.
  • I když venku prší a nemáme balkon, nikdy nesušíme prádlo v bytě.

Jak plíseň odstraníme

Pokud se plíseň přece jen objeví nebo koupíme starší domek, kde se plíseň vyskytuje musíme nejdřív zjistit co ji způsobilo. Jinak se bude stále vracet a náklady na její odstranění porostou. Razantním řešením je osekání zasažené omítky a nanesení nové. Pokud toto radikální řešení selže, je chyba v izolaci domu, což vyžaduje zásah odborníka.

Boj s plísní vyžaduje trpělivost

Většinou radikální řešení osekáním omítky není nutné a postačí jednodušší řešení. Plesnivou zeď je potřeba navlhčit speciálním roztokem. K tomu se hodí například Sanal na zdivo. Asi po deseti minutách špachtlí plíseň seškrábneme. Častou chybou je škrábání plísně za sucha, tím se zbytečně její zárodky uvolňují do celého bytu. Potom zdivo vydezinfikujeme. K tomu se výborně hodí známé Savo. Plesnivá místa postříkáme, necháme působit a setřeme hadrem. Postup opakujeme alespoň 2x. Poté interiér vybílíme. Nezapomínejme, že pracujeme s agresivními přípravky, proto používáme rukavice. Vhodná je i rouška přes ústa a nos, zabráníme tak nejen vdechování nepříjemných výparů, ale i uvolňovaných plísňových spor.

Studená ložnice

Nemáte ve zvyku topit v ložnici? Chyba! Pára z ostatních místností se v chladných stěnách ložnice může snadno srážet a vznikne plíseň. Pokud si na dvě hodiny před spaním v ložnici pustíme topení, vznik plísní tím minimalizujeme.

Tepelná izolace - nepřítel plísní

Pro novostavby, ale i renovace straších domů je tepelná izolace velmi důležitá. Na obvodové stěny můžeme použít obkladové pásky nebo fasádní desky. Tyto materiály plně nahradí omítku, provedení je přítom jednodušší. Obklady téměř nepotřebují údržbu, slouží jako skvělá tepelná izolace a zaručují ideální cirkulaci vzduchu. Vyrábějí se v různých povrchových úpravách, široké barevné škále a s reliéfem imitujícím různé druhy zdiva.

Obkladové pásky jsou zpravidla ražené, tažené nebo lité

Nejlevnější jsou vápenopískové pásky s přírodním vzhledem, nejdražší vysoce slinuté  keramické pásky s luxusní povrchovou úpravou. Moderní technologie umožňují vyrobit pásky jen o síle několika milimetrů, tudíž lehké, ale odolné, pevné, s nízkou nasákavostí pro dešťovou vodu, ale naopak propustné pro vodní páru.

Dalším řešením jsou nekontaktní odvětrané fasády, které se zavěšují na speciální konstrukci tak, že mezi zdivem a fasádou vzniká malá mezera, která umožňuje přístup a proudění vzduchu Zdivo tak zůstává dokonale suché a nevznikají podmínky pro vznik plísní.

Odvětrané fasády jsou vhodné pro všechny typy domů, především pro zateplování vlhkých staveb. Nezanedbatelnou vlastbostí těchto fasád je vysoká požární odolnost a hlukový útlum.

Fasáda z povrchově upravených plastů

Vláknocementové nebo plastové fasádní desky jsou lehké a dobře se tvarují. Zdařile imitují keramiku, mají však delší trvanlivost a lépe se udržují Obměnou jsou fasádní panely z polyuretanové pěny s povrchem z keramických pásků. Zdivo jimi současně obkládáme i zateplujeme. Fasádní desky i panely se připevňují suchou montáží na dřevěnou nebo kovovou kostru. Podkladové zdivo přitom není třeba nijak upravovat.

Nepodceňujme plíseň

Dlouhodobý pobyt v plísní zasažených stěnách je nejen nevhodný, ale přímo zdraví škodlivý. Může vyvolat různé alergie, vyrážky, dýchací potíže a podobně. Plísně mohou být v souvislosti s oslabením imunity i rakovinotvorné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14337 (rodina-finance.cz#20367)


Přidat komentář