Péče o domácnost a osobní hygienu

Stačí ten pravý saponát, leštěnka a máte dokonale čistou domácnost. Zůstanou však po nich všude zbytky chemikálií, které ve zdravém domě nemají být. Naše prababičky měly domácnost čistou i přes to, že nepostradatelné chemické přípravky k dispozici neměly.

Některé chemické látky pouze dráždí, jiné mohou sliznice poleptat. Nejnebezpečnější substancí jsou louhy, které si poradí s každým zaneseným odpadem, špínou na sporáku a v troubě. Poleptají i při pouhém kontaktu s kůží.

Praktické a vyzkoušené návody pro úklid v domácnosti

Osvědčené tipy našich babiček a prababiček se vrací a je to jenom dobře.

Stačí obyčejný ocet, jedlá soda, sůl a citron – pomocníci, kteří nepředstavují žádné riziko, neboť jsou jedlí a přitom fungují. Jsou šetrní jak k vám, tak k čištěným plochám, jen jim musíte někdy ponechat chvíli na působení.

Úklid kuchyně

 • Sporák – nánosy kolem plotýnek stačí přetřít půlkou vymačkaného citronu a nechat chvíli působit. Razantnější variantou je horká voda smíchaná s jedlou sodou, které rovněž ponecháte nějaký čas na působení. Na zašpiněnou troubu či gril platí sůl, kterou nasypete na znečištěné plochy, necháte žárem zhnědnout a potom setřete.
 • Nádobí – citronová šťáva i ocet vás zbaví i vodních usazenin na nerezovém nádobí. Opláchněte je jimi a vyleštěte do sucha. Skvrny od kávy a čaje snadno vydrhnete jedlou sodou nebo solí. Soda s vodou povařená v hrnci hravě odloupne připálené dno. Slupky z brambor v horké vodě skvěle čistí zašlé sklo či termosku, kde je necháte chvíli působit
 • Dřez - na usazeniny kolem baterie platí opět ocet, který rozpouští vodní kámen. Na vnitřek si vezměte na pomoc místo prášku trochu jedlé sody, která odmašťuje, odstraňuje pachy a mírně dezinfikuje.** ** Pokud do výlevky občas nasypete dvě lžičky soli a zalijete trochou horké vody, nebude se v ní držet mastnota. Když vám voda špatně odtéká, nalijte do odpadu horkou vodu z vařených brambor.** **
 • Varná konvice – pokud je spirála rychlovarné konvice obalená usazeninami z tvrdé vody, nalijte do ní vodu s octem a solí nebo samotný ocet tak, aby byla celá spirála ponořená, a nechejte přes noc odmočit.** **
 • Mikrovlnná trouba – na plátky nakrájený citron přelitý z poloviny vodou vložte v misce dovnitř a zapněte na 5 minut na silný výkon. Nánosy pak lehce setřete.** **
 • Voda z vodovodu – již mnoho testů prokázalo, že voda z kohoutků je u nás stejně dobrá, často i lepší, než ta balená. Plastové obaly lze sice recyklovat, ale i tak se zbytečně spotřebuje spousta energie. Voda z vodovodu je zdravotně nezávadná, ale často nemá dobrou chuť. To lze odstranit uhlíkovým filtrem, který vychytá chlor a promění vodu na lahodnou.** **

Úklid koupelny

 • Zrcadlo, sprchová hlavice – usazeniny zde má na svědomí nejčastěji tvrdá voda. Odstraníte je pomocí octa.
 • Zrcadlo a dlaždičky - na vyleštění vám stačí vám roztok z 1 hrnku octa na 4 litry vody – čím tvrdší voda, tím koncentrovanější by měl roztok být.
 • Spáry - ocet zároveň koupelnu dezinfikuje a odstraňuje plísně ve spárách. Poté můžete spáry ještě vybělit jedlou sodou.
 • Záchodová mísa - ocet, nejlépe spolu se solí, vám také vybělí záchodovou mísu, stačí nalít a nechat přes noc působit.
 • Umyvadlo a vana - na nečistoty nepotřebujete písek, ale opět jen jedlou** ** sodu.
 • Výlevka - na ucpanou výlevku použijte** ** trojkombinace všech přírodních čistidel – sody, soli i octa. Nasypte a nalijte, zašpuntujte a počkejte, až směs vyšumí. Poté propláchněte horkou vodou.** **
 • Praní - slabý octový roztok nahradí i aviváž – po uschnutí cítit není. Můžete přidat několik kapek esenciálního oleje (citronový, levandulový, bergamotový či eukalyptový, který navíc hubí roztoče i z prádla praného pod 60 °C).** ** Při praní vám opět pomůže soda – změkčuje vodu a čistí skvrny. Spolu s jádrovým mýdlem poslouží jako alternativní prací prostředek.** **

Úklid ložnice a obývacího pokoje

 • Podlaha - na znečištěnou podlahu zkuste vzít teplou vodu s troškou jádrového mýdla a lžičkou sody. Pokud přidáte svou oblíbenou silici, budou pokoje příjemně provoněné.
 • Nábytek - k vyleštění nábytku můžete kromě tekutého včelího vosku vyzkoušet teplé pivo. Naneste ho na flanelový hadřík a spolehlivě a bez újmy vyleštěte i drahocenné dřevo.
 • Osvěžení vzduchu - kromě aromalampy či kapky esenciálního oleje v odpařovači na vodu vám skvělé služby prokáže i citronová kůra, nejlépe na misce s vodou nad mírným zdrojem tepla.

** **Pokojové květiny a bylinky jako přirozený filtr domácnosti

Příjemný vzduch vám zajistí také pokojové květiny. Odpařují vodu, filtrují vzduch a dodají vám čistý „zelený“ kyslík.

 • Eukalyptus funguje jako aromalampa v květináči a do vzduchu uvolňuje silice, blahodárné především pro dýchací cesty astmatiků.
 • Aromatické bylinky jako je rozmarýna, máta, šalvěj či levandule (tu po usušení použijete v šatníku proti molům) také stále jemně odpařují vonné silice.
 • Zelenec velmi odolná a nenáročná pokojová rostlina má naprosto jedinečné schopnosti. Ze vzduchu je schopen vychytat i tak škodlivé látky, jako je formaldehyd.
 • Proti škůdcům pokojových rostlin pak není třeba používat žádné chemické postřiky. Na mšice platí mýdlová voda, na plísně octová. Zakoupit můžete také nezávadné přípravky z řepkového oleje a lecitinu.

Péče o tělo bez chemie

Při závažných onemocněních jsou léky samozřejmě nezbytné, ale ty volně prodejné slouží většinou pouze jako úleva a jejich spotřeba je mnohdy zbytečně vysoká. Zkuste bylinky – na většinu běžných, méně závažných potíží zabírají a jsou skvělým „obnovitelným“ zdrojem zdraví. Většinu jich koupíte v lékárnách či specializovaných obchodech, nebo namíchané ve směsích. Mnohé z nich si ale můžete nasbírat a usušit sami. Příprava nálevu z bylinek: bylinku (předem ji podrťte pro lepší uvolňování léčivých látek) zalijte vařící vodou a luhujte přikrytou 10-15 minut.

 • Na nachlazení - rostliny, které díky vonným silicím působí dezinfekčně, dále druhy, které usnadňují odkašlávání a hojí sliznice: šalvěj, mateřídouška, yzop, divizna, sléz, lékořice, podběl a petrklíč.** **
 • Na trávicí obtíže - vonné silice některých druhů rostlin výrazně usnadňují trávení. Patří mezi ně například máta, heřmánek, fenykl, dobromysl a andělika.** **
 • Při potížích s usínáním - bylinky mají i moc vás ukolébat k pokojnému spánku, nejsou ani návykové, ani neruší pro dobrou regeneraci důležité fáze spánku. Sedativní a uklidňující účinky má chmel, kozlík, levandule a meduňka.** **

Základní pravidlo při užívání bylinek: s nezávadnými druhy bylinek se sice nikdy neotrávíte jako při předávkování léky, ale nadměrné užívání nedělá dobře játrům a tělo se navíc otupuje k jejich účinkům. Intenzivní kúra jedním druhem léčivé rostliny (při užívání nálevu třikrát denně) by neměla překročit tři týdny. Představa domácnosti bez jediné bakterie je nesmyslná. Dokonale vyhubit se vám podaří i neškodné přátelské bakterie, které například chrání naši kůži před těmi nebezpečnějšími.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14353 (rodina-finance.cz#20755)


Přidat komentář