Osvětlovací technika - světla, lustry, osvětlení, výběr

Dnes si posvítíme na vybavení bytu a jednotlivých místností osvětlovací technikou. Jaká vybrat interiérová světla, kolik by jich v které místnosti mělo být. Jaké předpisy musí splňovat osvětlení do koupelny...

Osvětlení v bytě

Zařizujete si byt a váháte nad výběrem osvětlení do jednotlivých místností? Světlo a tím osvětlovací technika patří k jedněm z nedůležitějších doplňků moderního bytu. Ačkoli světlo v interiéru vnímáme podvědomě, právě ono velkou měrou ovlivňuje naši psychiku a určuje naše momentální pocity. Intenzita osvětlení nás dokáže utlumit, nebo naopak podnítit v nás např. fyzickou aktivitu. Promyslete si, co požadujete aby lampa nebo lustr, který si pořídíte splňoval za kritéria.

  • dekorace
  • funkce
  • úspora energie

Až přečtete naše rady, máme pro Vás tip:

Osvětlení a lustry - obývací pokoj

V obývacím pokoji tráví rodina nejvíc času, proto by zde mělo být několik druhů osvětlení na sobě nezávislých. Jedno velké centrální světlo – nejčastěji bývá lustr. Dle zařízení interieru může být extravagantní, křišťálový, může svítit celý prostředek stropu atd. Další svítidlo by mělo být nad jídelním stolem, je-li součástí obývacího pokoje. Zde se vyvarujte barevným žárovkách pro uchování původní barvy pokrmů by zde mělo svítit výhradně bílé světlo.

**
**

Nějaké bodové světlo by mělo být u sedací soupravy a také u knihovny pokud je zde zřízen čtecí nebo hifi koutek. Někdy lze pořídit stmívací mechanismus, který vytvoří příjemnou atmosféru, ale také šetří energie. Speciální modré žárovka by měli svítit společně se zapnutou televizní obrazovkou, pro ochranu našeho zraku.

Osvětlení a lustry - kuchyně

Také v kuchyni by mělo být více než-li jedno světlo. Hlavní stropní světlo nám při práci u kuchyňské linky vrhá díky vlastní postavě stín a na práci proto nevidíme. Jiná situace je, máme-li centrální pult uprostřed místnosti. Na pracovní plochu by nám měla svítit jasná, nikoliv ostrá bodová světla a pracovní plocha by měla být celá dostatečně osvětlená. Světlo by mělo být také ve spíži a tak je nejlepší volit led diodu, protože nehřeje a tím zbytečně nezahřívá uskladněné potraviny.

Osvětlení a lustry - ložnice

Opět lze zvolit jedno hlavní centrální osvětlení, ovšem zde by nemělo svítit dolů směrem k posteli, aby nebodalo ležícího na zádech přímo do očí. Dále by měla být osvětlena každá strana manželské poste a pokud čtete rádi před usnutím, světlo by jste měli umisťovat spíše nad hlavu než-li na noční stolek. V ložnice více než kde jinde oceníte zhasínání světel na příklad na zatleskání nebo na povel, (pro případ, aby jste se vyhnuli každodenní hře „dnes zhasínáš ty – ne já ne, já jsem zhasínal včera....:-)

Osvětlení a lustry - pracovna nebo dětský pokoj

Zde jsou poměrně podobná kritéria umístění osvětlení. Lze volit jedno centrální, druhé k posteli nebo pohovce a třetí nevyhnutelně k pracovnímu stolu. Tam, kde potřebujeme intenzitu světla vyšší než 700 luxů – například při rýsování – je vhodnější použít studené odstíny, protože teplé světlo bývá v těchto hodnotách již nepříjemné. U dětských stolů dbejte na fakt, jakou rukou Vaše dítě píše. Lampička umístěná v levo, levákovi mnoho nepomůže a obráceně.


Osvětlení a lustry - koupelna

V koupelně kromě světelného efektu a vzhledu, musíme také vybírat světla bezpečná – do koupelen se hodící. Z tohoto důvodu jsou tyto světelné zdroje opatřeny značením v návaznosti na náročnost vůči vlhku a případnému kontaktu s vodou. Lze zvolit nasvícení sprchového koutu nebo vany, další světlo by mělo být nad zrcadle, ale osvětlovat by mělo osobu před zrcadlem stojící. Toto světlo by mělo být dostatečně intenzivní, ale měkce rozptýlené. Další například u WC je-li součástí koupelny.

Osvětlení a lustry - chodba nebo předsíň

Na chodbách světlo stačí tlumené, na chodbě nikdo nečte, nepíše a tak stačí nějaký měkký, teplejší odstín. V žádné předsíni by nemělo chybět velké zrcadlo, které částečně rozsvícené osvětlení pomáhá lámat. Výborným nápadem je rozmístění světel nad nebo pod obrazy na chodbě. Co se týče bodového nasvícení uměleckých děl - chráněných sklem, je vhodné volit úhel dopadu světla kolem 15 stupňů, aby se světlo neodráželo do místnosti, nebo použít žárovek s UV filtrem. Pozor - nedoporučuje se u starých originálů, které příliš nesnášejí ani přímé světlo.

Osvětlení a lustry - podkrovní místnosti

Denní světlo do podkroví přivedou střešní okna nebo vikýře. Po setmění a při špatném počasí se však bez umělého osvětlení neobejdete. Dobře navržené a zrealizované osvětlení v podkroví navodí tu správnou atmosféru, podtrhne zajímavé detaily, dodá prostoru hloubku i výšku. Práci s elektroinstalací by měli vést odborníci, kteří mají protipožární vzdělání a vědí jaká svítidla zde lze použít.

Vypínače - výběr vypínačů

Vypínače ke schodišťovým světlům a světlům na chodbě by měli být umístěny tak, abychom se před odchodem z prostoru nemuseli vracet zhasínat, ale našli vypínač vždy tam kde jsou dveře.

Osvětlení venkovní a zahradní

Potřebujete minimálně 3 světla také umístit na dům z venku. Nad vchodové dveře, druhé nad dveře na terasu nebo do zahrady a za třetí nad garáž.


Světla orientační - senzory

Díky senzorům umístěných uvnitř se světlo rozsvítí samo, pokud projdete kolem. Máte-li v bytě domácího mazlíčka, raději senzor umístěte tak aby jej nezabíral. Nebo problikáte celou noc i den. Tato světla jsou v prodeji jak vnitřní tak vnější.

Dokreslování atmosféry - relaxační a barevné

Pro poslech hudby nebo jiných relaxačních metod si také můžete atmosféru doplnit barevným světlem. Lampička je vybavena systémem RBG, který dokáže vytvořit 256 odstínů pro Vaši pohodu. Stisknete jakékoliv místo na ovladači a vytvoříte si barvu jaká vám vyhovuje. Můžete si také navolit automatické měnění barev a systém projíždí postupně všechny dosažitelné barvy.

Žárovky - osvětlení a lustry

Klasické žárovky - v současné době platí normy, kvůli kterým pomalu a jistě z prodeje zmizí. Do konce roku 2012 by neměly být v prodeji už žádné z klasických žárovek. Náhradou za klasickou žárovku je žárovka halogenová, která je o něco dražší, úspornější a má delší životnost.

Halogenové žárovky - jsou vhodné do prostor, kde se nerozsvěcí tak často, jako je koupelna, toaleta nebo sklep.

Zářivky - jsou vhodné do míst, jako je kuchyň či obývací pokoj, kde se svítí déle a frekvence rozsvěcení není tak častá. Jejich pořizovací cena je vyšší, stejně ale tak jejich životnost. Úspora energie může být až 80 %. design dnešních zářivek je velmi variabilní a nápaditý.

LED diody – zatím jsou nejdražší variantou domácího osvětlení. Jejich intenzita není však tak vysoká. Použití LED žárovek do interiérů je vhodné vzhledem k dlouhé životnosti LED zdrojů osvětlení, kompaktnosti těchto moderních žárovek a také možnosti vybrat si přesně takový odstín světla, který se vám hodí – od studené bílé až po teplou s nádechem do oranžova.

Dočasným omezením jsou poměrně vysoké pořizovací náklady na koupi LED žárovek, které však, vezmeme-li v poraz úsporu spotřeby elektrické energie, dlouhou životnost a výkon zdroje světla, nejsou nijak katastrofální. LED žárovka navíc neztrácí životnost ani při častém zapínání a vypínaní jako je tomu u některých jiných úsporných zdrojů světla.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14464 (rodina-finance.cz#21988)


Přidat komentář