Natěračství a malování pokojů - Pardubický kraj

Ten, kdo umí používat vlivu barev, dokáže vykouzlit nápaditý a útulný domov. Nebo třeba jiný interiér, kde se bude na základě zvolených barev, dobře pracovat, odpočívat nebo učit. Kombinování barev má vliv na lidskou psychiku a dokáže ji také ovlivňovat.

Jak dát stěně barvu?

Než se pustíme do malování interiéru, měli-bychom dobře zvážit, jaké prostory budeme malovat a kdo v nich vlastně bydlí. Každá místnost má svou atmosféru a i ten, kdo ji obývá má své představy. Ať už co se barevnosti týče nebo materiálů, kterých k úpravě stěn použijeme.

Malování a natírání se dá také nazvat oblékáním stěn. Dnes je na výběr spousta možností, nepřeberných kombinací a tak může být náš domov přesně podle našich představ. Přesto si musíme uvědomit, že** malování stěn** má své zákonitosti. Pokud bychom je nedodržely, mohl by na nás prostor působit stísněně nebo v nás vzbuzovat negativní pocity.

Jak rozmístění barvy ovlivňuje prostor?

Celkový dojem z interiéru vytváří tři základní prvky – podlaha, stěny a strop. Podle barevnosti těchto prvků na nás interiér působí, buď harmonicky, nebo disharmonicky.

Vezmeme-li v úvahu, že podlaha je základna, zdi opora pro strop, který nesou, můžeme si lehce představit a případně i nakreslit barevné kombinace a zjistit tak, jak budou vzájemně působit.

Aby na nás strop nepůsobil tak, že nám padá na hlavu, měl by být světlý nebo bílý. V těchto barvách bude strop působit lehce a také bude dobře odrážet světlo.

Stěny mohou být o něco tmavší, v různých pastelových barvách. Neměly by však být dominantní. Tvoří totiž pozadí pro nábytek, a pokud by barva stěny přebíjela barvu nábytku, působil by prostor nevyváženě.

Podlaha může být i nejtmavší ze všech tří prvků. Tmavá podlaha dodává dojem stability. Pokud budou podlahy v celém bytě v jednotné barvě, dodají bytu více prostoru. Naopak střídání různých barev prostor spíše zmenšuje a rozbíjí.

Odstupňování tónů barevnosti shora dolů simuluje přírodu a vyhovuje našemu vidění.

Jak mohou barvy opticky měnit místnost?

 • Barevná podlaha, stěny bílé nebo velmi světlé – pokoj se bude opticky rozšiřovat do stran i do výšky.
 • Barevná podlaha a strop, stěny bílé nebo velmi světlé – místnost na nás bude působit, že je nižší a širší
 • Barevná podlaha a čelní zeď, ostatní v bílém nebo velmi světlém provedení – dominantnosti zde nabude podlaha a místnost se opticky rozšíří.
 • Barevná čelní zeď a strop, ostatní bílé nebo velmi světlé – pokoj bude vypadat kratší a také širší.
 • Barevná podlaha a boční zdi, ostatní v bílé nebo velmi světlé barvě – místnost se bude opticky rozšiřovat směrem k bílé zdi.
 • Barevná čelní stěna, ostatní v bílé nebo velmi světlé barvě – takto vznikne zajímavé pozadí pro nábytek.
 • Barevné boční stěny, ostatní v bílé nebo velmi světlé barvě – toto provedení místnost opticky zúží, čelní stěna a strop bude působit větším dojmem.
 • Vše v čistě bílé barvě – celá místnost bude působit otevřeným dojmem.
 • Barevný strop a boční zdi, ostatní bílé nebo velmi světlé – pokoj se bude rozšiřovat směrem dozadu, podlaha vzhledem ke své světlosti bude působit nestabilně.
 • Barevné čelní a boční stěny, ostatní v bílé nebo velmi světlé – pokoj bude působit vyšším dojmem a celkově uzavřeně.
 • Barevný strop a všechny stěny, podlaha světlá – místnost bude vypadat menší, bude působit sevřeně
 • Všechny plochy barevné – toto provedení vzbuzuje pocit úzkosti, vzniká zde dojem uzavřené krabice.

Jak výmalbou ovlivnit prostor?

Výmalbou nebo tapetováním se dá opticky upravit vnímání rozměrů pokoje. Starší byty mají často velmi vysoké stropy, velice malé pokojíčky některých panelových domů potřebují opticky zvětšit a ani světelné podmínky často nejsou nejlepší. S trochou šikovnosti nic není ztraceno.

 • Světlými, málo sytými barvami dodáme pokoji dojem větší velikosti a také vzdušnosti.
 • Čím sytější barvy a čím větší vzory tapet použijeme, tím bude vypadat prostor menší.
 • Příliš vysoký strop v pokoji lze opticky snížit, pokud výmalba stropu přesáhne na horní část stěn.
 • Nízký pokoj bude vypadat vyšší, pokud výmalba stěn končí až u stropu nebo i přesáhne na část stropu. Plocha stropu se tak zmenší.
 • Nerovnosti či nepravidelnosti stěn lze zamaskovat tapetou nebo výmalbou s použitím samolepek na stěnu. Takto lze velice efektně zamaskovat téměř každou chybu stěny.

Jak ovlivňuje barva náladu?

Při volbě barvy nesmíme zapomínat na její účinky na psychiku člověka. Naši náladu neovlivňuje jen barva, ale i její odstín a sytost.

Teplé barvy jako jsou** oranžová, žlutá a červená navozují pocit tepla.** Uplatnění najdou zejména v kuchyni, poněvadž** podporují chuť k jídlu a trávení.** Neměli bychom to však příliš přehánět s červenou barvou. Ve větším množství a velmi sytá může způsobovat nervozitu. Oranžová a žlutá dodávají optimizmus a radost, tím zlepšují náladu. Žlutá barva navíc přináší místnosti dojem větší teploty, než jaká ve skutečnosti v místnosti je.

Odstíny zelené barvy snižují subjektivní vnímání hluku,** mají regenerační účinky,** dodávají pocit bezpečí a jistoty a snižují chuť k jídlu.

Modrá barva přináší harmonii, klid a pohodu. Často se používá v ložnicích, poněvadž dokáže snížit subjektivní vnímání teploty až o dva stupně. Pastelové tóny této barvy v kombinaci se žlutou a oranžovou jsou velmi vhodné do dětských pokojů.

Výmalba a tapety

Tapetami se zdobily stěny vždycky. Tapety najdeme již na zámcích a hradech. Dnešní tapety se vyrábějí v mnoha provedeních a s různou odolností.

Velice zajímavá je kombinace výmalba – tapeta, kdy se vytapetuje pouze část pokoje a zbytek se vymaluje. Často se používá několik druhů tapet s různými vzory, vzájemně sladěných a malby. Toto provedení bává velmi zajímavé a hodí se zejména do moderních prostor.

Tapety se nabízejí z různých materiálů

 • Papírové – nejlevnější, snadno se aplikují, v nabídce je velké množství vzorů včetně tapet jednobarevných.
 • Pestrukta – dřevovláknitá tapeta, kterou lze využít při nerovnosti stěn a pak přetřít.
 • Vinylové pokojové, koupelnové a kuchyňské tapety – jsou odolné vůči oděru i vlhkosti, omyvatelné, dokáží zvukově izolovat, zakrývají nerovnosti a jsou stálobarevné.
 • Vliesové tapety – jsou opatřeny nehořlavou netkanou spodní vrstvou, jsou nehořlavé, stálobarevné, odolné proti oděru, jdou lehce odstranit.
 • Samolepicí – jsou omyvatelné, lze je použít snad na všechny materiály.

Tapety

Na trhu je široký výběr tapet. Najdeme je v nepřeberné paletě vzorů a barev, v provedení matném nebo lesklém. Můžeme je kombinovat s různými bordurami, fototapetami a dnes i s nástěnnými samolepicími dekoracemi.

Nástěnné samolepicí dekorace jsou dnes velice módní. Dokáží navodit určitou atmosféru, ukázat na zájem toho, kdo v pokoji bydlí nebo jen zvýrazní určitý prvek v místnosti.

Jak je vidět možností jak příjemně zútulnit domov výmalbou a tapetami je mnoho. Můžeme se nechat inspirovat a vyzkoušet realizaci sami, nebo se můžeme obrátit na odborníky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14527 (rodina-finance.cz#22751)


Přidat komentář