Montáž žaluzií a sítí - Ivančice a okolí

Součástí moderní domácnosti je vybavení oken některým druhem žaluzií a sítěmi proti hmyzu. Oba tyto prvky jsou skvělými pomocníky, které mají velké množství výhod. Na tyto výhody, typy žaluzií a sítí, montáž a údržbu se podíváme v následujícím článku.

Co jsou žaluzie?

Žaluzie se dají popsat jako soustava lamel (vertikálních nebo horizontálních), která zakrývá nějaký otvor (okno, případně dveře). Jednotlivé lamely jsou spojeny navzájem k sobě a pomocí speciálního mechanismu je můžeme současně natáčet dle potřeby.

K čemu používáme žaluzie?

Žaluzie patří mezi velice praktické pomocníky v našich domácnostech. Jejich hlavní funkcí je stínit slunečnímu záření, a tím i zamezovat rychlému ohřátí vzduchu v interiéru. V noci nám mohou poskytnout stejnou službu jako těžké závěsy. Žaluzie jsou nejčastěji užívaným a nejúčinnějším typem stínící techniky. Nejsou však jen praktické, jejich funkce je i estetická, tvoří krásný doplněk našich domů a bytů.

Důvodů, proč si žaluzie pořídit, je velké množství. Dají se přizpůsobit do každého okna, velice snadno se obsluhují, jejich údržba je snadná a rychlá, životnost je velice dlouhá, pořizovací cena je příjemně nízká. Díky velkému množství barev a materiálů, ze kterých se žaluzie vyrábějí, se dají přizpůsobit každému interiéru.

Sítě proti hmyzu

Druhým velice oblíbeným doplňkem oken jsou sítě proti hmyzu. Patří k tradičním přirozeným způsobům ochrany domácností před obtížným hmyzem. Jejich rám se dá přizpůsobit každému oknu. Sítě nás chrání díky síťovině (obvykle ze skelných vláken + potažení PVC), která je odolná proti korozi, teplu a protržení. Síťovina je vyráběna v černé, šedé barvě nebo bílé barvě, je jemná a prodyšná. Sítě jsou nejen praktické, ale díky modernímu designu mohou stejně jako žaluzie tvořit doplněk bytu nebo domu.

Montáž žaluzií a sítí proti hmyzu

Montáž můžeme provést sami, nebo ji přenechat zkušenému odborníkovi.

Domácí kutilové zvládnou montáž sami

Montáž není nic příliš složitého, je však potřeba určitá šikovnost a zručnost. Tomu, kdo se rozhodne pro tuto možnost, bude stačit pro montáž příklepová vrtačka a šroubovák. Montážní materiál (hmoždinky, vruty, klipy apod.) obvykle poskytuje prodejce společně s žaluziemi, je však důležité mu sdělit, do jakého materiálu budeme žaluzie instalovat. Podle toho se totiž liší druh použitého montážního materiálu. Žaluzie horizontální se běžně montují přímo do oken, což zjednodušuje volbu. Složitější však může být situace u žaluzií vertikálních.

Pevné sítě proti hmyzu se do oken nijak nevrtají, pouze se přichytí úchytkami nebo otočnými háčky (plastovými, případně plechovými). U složitějších druhů je montáž potřeba.

Druhy žaluzií

Žaluzie můžeme rozdělit na dva typy: horizontální a vertikální.

Horizontální žaluzie

Tento typ žaluzií je vhodný do všech oken včetně střešních (plastová i dřevěná), vyrábí se přesně na míru a nezabere více místa než samotné okno. Montuje se častěji než žaluzie vertikální. Jedná se o vodorovné lamely vzájemně propojené. Někdy jsou také označovány jako žaluzie klasické. Horizontální žaluzie je možné vyrobit i v atypickém tvaru a přizpůsobit je tak např. oknu trojúhelníkovému nebo obloukovému. Pro horizontální žaluzie se používají různé druhy materiálů. V bytech jsou nejběžnější plastové lamely, často se také používá dřevo, které působí velice přirozeně a hodí se zejména do interiérů, kde dřevo převládá. Dalšími používanými materiály jsou hliník nebo velice moderní bambus (bambus jako druh trávy je velice odolný vůči vodě, hodí se proto i do koupelen). Montují se na rám oken nebo případně do zasklívací lišty. Je také možné je použít jako venkovní žaluzie, kde je však montáž složitější a náročnější je také jejich následná údržba, při dešti jsou však schopné ochránit venkovní skla. Při úplném zatáhnutí také poskytují vizuální a zvukovou izolaci před okolím, zároveň jsou tepelně izolačním prvkem. Kvůli působení deště, sněhu a větru musí být venkovní žaluzie vyrobené z odolnějšího materiálu.

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie, složené ze svislých lamel, jsou určené i pro velmi velké prosklené prostory, které dokáží zpříjemnit. Používají se zejména v kancelářích, různých jednacích místnostech nebo hotelech, je však možné i jejich použití v bytě nebo rodinném domě. Tímto typem žaluzií se též dá rozčlenit velká místnost na menší prostory, zakrýt nejen okna a dveře, ale i různé výklenky, komory nebo pracovní kouty. Pro vertikální žaluzie se používají textilie, plasty i dřevo. Poradí si i se složitými prostory jako jsou např. různé atypické rohy. Jejich ovládání může být manuální nebo elektrické (i na dálkové ovládání), je možné je stahovat pouze na jednu stranu místnosti, nebo k oběma stranám zastíněné plochy.

Druhy sítí

Rozlišujeme dva základní druhy sítí. Prvním z nich jsou obyčejné pevné sítě, které jsou vhodné pro všechny typy oken a nevyžadují žádný zásah do okenního rámu samotného. Druhou možností jsou profesionální sítě s lemem, který přesně kopíruje okenní profil, a zajišťuje tím maximální těsnost a přiléhavost.

Existují však i speciální rolovací sítě. Síť proti hmyzu je integrovaná do rolety, lze mít staženou pouze jednu součást nebo roletu i síť naráz, existují i samostatné rolovací sítě. Jejich výhodou je snadné a rychlé svinutí, které nám poskytne přístup k parapetu např. pro jeho údržbu nebo zalévání květin.

Sítě do dveří

Sítě proti hmyzu se však neinstalují pouze do oken, skvěle mohou posloužit i u dveří. Zde také rozlišujeme několik typů sítí: extrudované (běžně se otevírají a zavírají jako dveře), posuvné do boku (posunutí je nehlučné a lehké) a při nedostatku místa rolovací sítě.

Speciální antialergické sítě

Pokud trpíte** pylovou alergií**, je pro Vás určena síť proti pylu. Zadrží až 90 % pylu díky své speciální struktuře síťoviny. Také chrání před přístupem prachu a sazí. Propustnost vzduchu je standardní. Je tedy možné ji používat k celodennímu větrání v teplém období.

Jak udržovat žaluzie a sítě proti hmyzu?

Žaluzie ani sítě proti hmyzu nevyžadují žádnou zvláštní péči, jejich údržba je tedy velice snadná. Vždy však záleží na tom, z jakého materiálu jsou vyrobené lamely. Plastové lamely čistíme měkkou textilií namočenou ve vodě s přídavkem čisticího prostředku, látkové vysavačem nebo prachovkou (je potřeba čistit jemně, aby nedošlo k poškození lamel silou vysavače). Ostatní součásti žaluzií se očišťují hadříkem nebo navlhčenou houbou. Síťovinu můžeme čistit také tímto způsobem, u sítí, které je možné jednoduše sundat, můžeme navíc použít i proud vody ve sprše k rychlému odstranění prachu a zbytek dočistit tkaninou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14547 (rodina-finance.cz#22873)


Přidat komentář