Malířské práce - Šumperk a okolí

Někteří si dali každoroční malování bytu jako předsevzetí, které dodržují. Jiní nechtějí o malování ani slyšet. Přečtěte si, jak můžete změnou barev v jednotlivých místnostech změnit atmosféru celého bytu.

Vliv barev na psychiku člověka a optické působení

Víte, že změnou výmalby můžete naprosto změnit atmosféru místnosti? Je všeobecně známý fakt, že barvy ovlivňují lidskou náladu a psychiku. O barvách v interiéru je dobré předem popřemýšlet. Která je vaše oblíbená, jak má na vás konkrétní místnost působit – povzbudivě nebo spíše uklidňujícím dojmem? Chystáte se vymalovat kuchyni, chodbu, nebo ložnici? Pokud chcete popustit uzdu fantazii, řekněte bílé sbohem a směle do barev.

Teplé barvy působí povzbudivě a vesele, světlé odstíny opticky rozšiřují místnost. Studené barvy jsou obecně pasivní, svěží, čisté a jasné, uklidňující. Tmavé odstíny jsou zklidňující, ale také noblesní. Prostor ohraničují a zužují, dodávají luxusní vzhled prostorným reprezentativním místnostem. Prostřednictvím barevné výmalby či nezvyklých motivů na stěnách můžete zajímavě dekorovat byt, bytový designér nebo malířská firma vám pomůže s výběrem barev i materiálů a odborně odvede práci.

Malířské práce - Šumperk a okolí

 

Výběr barvy záleží jen na vás, vašem osobním vkusu, vašich požadavcích. Ostatně, tím, jak si zařídíte vlastní byt či dům, reprezentujete tím váš životní styl. Kdo si potrpí na čistý, možná i spíše strohý design, má celý byt včetně stropu vymalovaný na bílo. Nebo to může být i z toho důvodu, že se bojí experimentovat či nemá dostatek fantazie. Aktuální trendy však představují barevné stěny.

Pokud máte například úzkou místnost a rádi byste ji rozšířili alespoň opticky, vybírejte mezi světlými odstíny. Pokud přemýšlíte, jak vymalovat velký prostor, například obývací pokoj, nemusíte se obávat tmavých a sytých barev. Velký prostor je k použití sytých barev opravdu velkorysý.

Teplé odstíny barev zase místnost zútulní a dodají na intimnosti, studené odstíny ochladí, ale zároveň opticky zvětší. Vezměte si například ložnici. Říká se, že v ložnici by měly převládat studené barvy pro zklidnění mysli, příjemné odpočívání a relaxaci. Ložnice vymalovaná světle modře nebo fialově působí jako balzám na rozjívenou duši. Jsou ale typy lidí, kteří nemají v úmyslu nechat se v ložnici uklidnit, naopak vymalují stěnu za čelem postele na červneo. Pozor na to, taková barva člověka aktivizuje. Zelená barva prý uvolňuje a snižuje citlivost na hluk.

Jak na výmalbu kuchyně? Syté, teplé kombinace červené, žluté a oranžové barvy podporují chuť k jídlu a povzbuzují trávení. Vybavuje se vám logo a jeho barevnost včetně barev použitých v restauracích známého globálního řetězce nabízejícího rychlé občerstvení? Je pro vás tento efekt žádoucí, či se zrovna snažíte naučit rodinu jíst dietně? V tom druhém případě byste měli zvolit studenější odstíny, jak na stěnách, tak na jídelním servisu.

Pracovna by neměla být vymalována tlumenými barvami, ale naopak takovými, které vás aktivizují při činnosti. Studené barvy povzbudí soustředění, červená zase podpoří tvůrčí činnost a pozornost.

Barvy v dětském pokoji by měly v dětech podporovat kreativitu, aktivitu, schopnost se učit. Ve svém pokoji by se měly cítit bezstarostně a dobře. Volbu barev v dětském pokoji však ovlivňuje i věk dětí. Malé děti se cítí příjemně při odstínech růžové a purpurové, postupně jim vyhovuje žlutá s kombinací zelené či modré. Zhruba v období dospívání se děti samotné začínají přiklánět k odstínům modré.

Odhalte tajemství barev

Už víme, že barvy působí na psychiku a ovlivňují prostorové vnímání místnosti. Navíc máme každý oblíbené barvy, ke kterým tíhneme, když nás obklopují, cítíme se příjemně, ale také barvy, které kolem sebe vidět nechceme. Kromě teplých, studených, sytých a jemných odstínů, můžeme barvy členit i podle toho, jak nám připomínají jednotlivá roční období.

Jarní barvy

Jarní barvy jsou jasné, svěží a zářivé, vytváří ono teplo domova. Jsou to odstíny žluté, oranžové, zelené, modré a hnědé.

Letní barvy

Jemné letní tóny se vyznačují určitým mlhavým nádechem, vytvářejí spíše studenější atmosféru vhodnou pro odpočinek. Jemná růžová, či světle krémová barva doplněná chromovým leskem na ostatním zařízení bytu vytvoří elegantně působící místnost.

Podzimní barvy

Podzimní barvy jsou inspirovány přírodou, poskytují uvolnění. Jsou teplé, svým žárem až vzrušující, doplněny zelenomodrými tóny. Tento styl podpoří ručně vyráběné doplňky, polštářky a svíčky.

Zimní barvy

Pestrá paleta zimních barev zahrnuje od ledových a pastelových tónů až po syté kontrastní barvy, dodávající interiéru na dramatičnosti.

Charakteristiky jednotlivých barev

Jednotlivé barvy můžeme charakterizovat takto:

 • Žlutá: povzbuzující, veselá, komunikativní barva. Světlý odstín opticky rozšiřuje prostor, v sytém odstínu vystupuje do popředí. Vyrovnává chybějící sluneční světlo. Je vhodná do jídelny, pracovny, dětského pokoje.
 • Žlutozelená: doporučuje se použít v místnostech, kde je třeba navodit přátelskou atmosféru, protože je přívětivá, veselá a připomíná přírodu.
 • Zelená: tato barva je neutrální, působí vyrovnaně, snižuje napětí, uvolňuje. Je vhodná do ložnice a pracovny.
 • Modrozelená: barva moře uklidňuje, je studená. Opticky zmenšuje prostor, může zdobit reprezentativní prostory.
 • Modrá: Modrá barva je elegantní, svěží a chladná. Rozšiřuje prostor, uklidní vás v koupelně a ložnici. Svěží tóny zvýší vaše soustředění v pracovně.
 • Modrofialová: odstíny fialové barvy vzbuzují zvláštní, možná i slavnostní atmosféru. Je elegantní, vhodná do reprezentativních místností. Opticky zmenšuje prostor.
 • Červeno-fialová, purpurová: tyto odstíny jsou extravagantní, tajemné, ve světlých odstínech sladké a hravé. Vyberte je na výmalbu slavnostních místností, dívčích a dámských pokojů.
 • Červená: tato barva je velmi dynamická, aktivizující, avšak sytý odstín může být až agresivní.
 • Oranžová, žlutočervená: tyto odstíny zvyšují aktivitu, podněcují, mohou působit i agresivně. Stejně jako odstíny červené barvy, jsou tyto vhodné pro místnosti, kde má být podpořena aktivita.
 • Bílá: je jasná, lehká, světlá. Opticky rozšiřuje prostor a používá se tam, kde nevyžadujeme zvláštní efekt.
 • Černá: černá barva je věcná, těžká a strohá. Zmenšuje a ohraničuje prostor.
 • Šedá: tato barva je neutrální, pasivní, vyrovnaná. Navozuje dojem elegance.

Jak si poradit s natíráním

Barvy máte vybrané a připravené. Jaká jsou pravidla pro natírání? Jednotlivé** typy nátěrů** mají různé vlastnosti. Malovat byste měli za denního světla, jinak byste mohli být nemile překvapeni z nečekaného barevného odstínu. Pokud potřebujete, aby barva na stěnách rychle zaschla, musíte si ohlídat teplotu a vlhkost vzduchu, kterou vyžaduje určitá barva. Bývá to vyznačeno na jejím obalu. Vyšší je vlhkost vzduchu a naopak nižší teplota prodlužují dobu schnutí nátěru. Aby barevný podklad lépe přilnul ke stěnám a odstín byl sytější, používá se podkladový nátěr.** Malování** začíná nátěrem stropu, dále se pokračuje nanášením barvy na stěny. Maluje se ve směru dopadajícího světla, aby nebyly vidět tahy štětkou. Kolik vrstev barvy je třeba nanést, záleží na podkladu. Na jeho struktuře i barvě. Obecně platí, že dvě vrstvy jsou minimum. První nátěr lze ředit, u dalšího to již není nutné.

Jak vybrat barvu fasády?

Existují nějaká rizika při natírání fasády? Barva na vzorníku o velikosti deset krát deset centimetrů vypadá jinak než na ploše fasády. Tmavé barvy pohlcují více slunečního záření, čímž se domy více zahřívají a následně dochází ke zvýšenému pnutí v křehkých povrchových materiálech. V zimním období snadno dojde k rychlému zahřátí tmavé barvy na slunci a potom při teplotním výkyvu vznikají vlasové trhliny, což způsobuje pronikání vlhkosti mezi vrstvy zateplovacího systému.

Věříme, že vám článek napomohl vybrat vhodné barvy a přesvědčit vás, že malování bytu se obávat nemusíte. Myslete na konečný efekt. Důležité je, abyste se ve vašem bytě cítili příjemně. Pokud stále nejste rozhodnuti, které barvy použít, obraťte se na malíře, který vám pomůže s výběrem nátěrů, barev i okrasných motivů a byt vám profesionálně vymaluje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14569 (rodina-finance.cz#23064)


Přidat komentář