Malířské práce - Karviná a okolí

Malování většinou nepatří mezi příjemné činnosti. Velmi často se odkládá, až nakonec není zbytí a vybírá se ten nejbližší volný termín, který malířská firma nabídne. Často je to i na úkor dovolené.

Než začnete malovat

Základem je rozhodnout jaké výmalbě dát přednost. Někomu stačí všechny stěny na bílo, jiný si naopak s barvami velmi rád pohraje. Pravdou ovšem je, že moderní již dávno není vymalovat neutrálními barvami. Právě naopak. Moderní je** barevný interiér**, který dokáže pozitivně působit na člověka, odstraňovat** stres** a vyvolávat** dobrou náladu**. Prostě takové malé relaxační centrum, kde se schází celá rodina. Aby však vše bylo, jak má být a nedopadl výběr barev špatně, je důležité v klidu vyzkoušet různé možnosti a probrat je s celou rodinou. Stejně tak by o výmalbě svého pokoje měl rozhodovat každý sám. Vždyť každý má oblíbené jiné barvy a co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému.

Základem je správný výběr barev

Každá barva má jiné účinky. A to nejen na úpravu interiéru, ale i na člověka. Mohou být pozitivní nebo negativní. Ty** pozitivní** nás uspokojují a zlepšují naši náladu, ty** negativní** naopak náladu zhoršují a to tak, že se člověk může stát nevědomky hádavým až protivným. Právě proto by o výmalbě domova měli rozhodovat všichni společně. Nejlépe, když si každý navrhne** vlastní barevnou kombinaci** pro svůj pokoj a pak pro společné prostory. Pak je vhodné posoudit, která barevná kombinace společných prostor je nejvhodnější nebo zvolit nějaký výhodný kompromis.

Nejoblíbenější barvy

Mezi nejoblíbenější barvy patří oranžová, žlutá, červená a zelená. Červená barva je spojená s ohněm, oranžová a žlutá jsou vnímány jako barvy optimizmu, tepla, naděje a světla. Zelená je nejvíce přírodní barva, neboť ji najdeme všude v přírodě.

Oranžová barva

Považuje se za barvu mládí, optimizmu, je jiskřivá a jasná, dodává optimizmus. Oranžová stimuluje srdce, avšak nemá vliv na krevní tlak. Její přítomnost může být buď dráždivá, nebo lichotivá, vše záleží na výběru sytosti odstínu. Říká se, že stimuluje trávení a zvyšuje chuť k jídlu, vzbuzuje instinkty, extroverzi a emocionální teplo. Hodí se pro restaurace, kuchyně, společenské místnosti. Ale objektivně je spojována se západem slunce, ohněm a ovocem. Oranžová se hodí do místností, kde se setkává rodina a její přátelé. Své místo najde také v kuchyni, jídelně nebo v kombinaci s modrou či žlutou a fialovou v dětském pokoji. Někdo má rád tuto barvu také v koupelně.

Žlutá barva

Je barvou slunce. Příznivě působí na nervovou soustavu. Považuje se za stimulant mysli a Důležitá vlastnost žluté barvy je její komunikativnost. Je symbolem moudrosti a vysoké inteligence. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Napomáhá uvolnění, svobodnému vývoji a komunikaci při navazování kontaktů. Bílá, růžová a žlutá jsou barvy malých, něžných a citlivých věcí. Symbolizují také naivitu. Společně s červenou a oranžovou patří žlutá mezi barvy aktivity a energie, jako barva světla také symbolizuje osvícenství. Z psychologického hlediska je žlutá nejveselejší barvou, jako barva slunce zaujímá ve viditelném spektru také největší část. Používat by se měla v severních místnostech, v kuchyních i jídelnách. V barevných kombinacích bude zajímavá také v obývacím a dětském pokoji.

Červená barva

Je symbol života a lásky, je výrazem moci, tepla a pohybu. Ohřívá okolí a jí nejbližší infračervené tepelné záření proniká hluboko do lidské tkáně. Proto má červená barva souvislost se svalovým napětím, zrychluje srdeční tep, zvyšuje krevní tlak a rytmus dýchání. Příliš mnoho červené barvy v místnosti může vyvolat poněkud nepříjemný dojem vtíravosti, ale může také působit ohromujícím dojmem. Jako barva vitality a aktivity podporuje červená rovněž intelektuální činnost. Červená rozbouří vzrušení. Je nejvíce násilná v porovnání s ostatními barvami a doslova nás nutí být aktivní. Fyzikálně je červená nejvíce viditelná barva a proto se používá jako signál pro poplach, upozornění na chybu a barva pro zastavení. V interiéru by neměla dostat příliš mnoho prostoru. Jinak by mohla vyvolávat nepříjemné, nevrlé chování až agresi. Přesto v menším množství oživí kuchyň i jídelnu, dodá na zajímavosti ložnici.

Zelená barva

Je barva jara, rostlin a probouzející se živé přírody. Je svěží, vlahá, ale chladná. Má uklidňující účinek na nervovou soustavu. Z duchovního hlediska znamená naději v novou činnost, život a růst. Vyrovnává emoce, přináší harmonii, uklidní duši. V místnosti také potlačí nespavost. U zelené barvy vždy záleží na jejím odstínu. Tmavší odstíny se hodí do pracoven, pastelové do dětských pokojů, ale vždy v kombinaci s teplou jasnou barvou. Pozor na zelenou v obývacím pokoji. Zde může způsobovat místo klidu rozladěnost.

Modrá barva

Patří ke studeným barvám, symbolizuje moře, nebe, ale i konzervatizmus a povinnosti. Přináší úspěch při jednání s úřady i tam, kde nám není milo. Tmavě modrá je barvou spolehlivosti, míru a celkově uklidňuje. Zlepšuje schopnost se soustředit.Světle modrá připomíná nekonečnost nebe, přináší inspiraci a dává nám pocit svobody. Vyjasňuje duši i ducha. Modrá barva je** pracovní barvou**, použití nachází velmi často v pracovnách a v dílnách. Dříve se hojně používala v koupelnách. Zajímavě působí v ložnici. V pastelovém odstínu v kombinaci se žlutou nebo oranžovou se hodí do dětských pokojů.

Feng Shui a barvy

Stále více lidí zajímá výmalba podle učení Feng Shui. Zvyky Feng Shui mají své kořeny v čínském náhledu na vesmír, kde všechny věci na světě příslušejí pěti základním prvkům ohni, kovu, zemi, dřevu, vodě a jsou spojeny s pozitivní nebo negativní energií nazývanou „chi“. V doslovném překladu znamená Feng Shui vítr a voda. Cílem Feng Shui je vytváření zdravého, harmonického a plodného prostředí pro život a práci, pro posilování harmonie, zdraví a blahobytu, ale i ochranu rodiny. V praxi pracují mistři podle speciálních metod, které by měly učinit obyvatele domova zařízeného podle Feng Shui šťastnými. Pro Feng Shui jsou** barvy** velmi důležité. Odborníci jimi** usměrňují** „chi“ a blahodárně mění energii určitých oblastí v bytě.

Barvy a my

Ať se již rozhodnete pro jakékoli barvy do vašeho domova, vždy si pamatujte, že se musí líbit hlavně vám. Pokud najdete ty správné odstíny a malíř použije správné druhy barev, pak bude váš interiér zářit barvami i čistotou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14555 (rodina-finance.cz#22943)


Přidat komentář