Malířské a natěračské práce - Praha 10

K tomu, aby se z vašeho interiéru stala barevná pohodová oáza, ještě nemusíte platit bytového designera. Stačí se trochu zorientovat v působení barev a v dekorativních malbách a nátěrech.

Barvy a interiér

Každý interiér by měl mít svou promyšlenou** barevnou koncepci.** Mělo by se přitom vycházet z barev stěn a pokračovat až k vybavení interiéru konkrétním nábytkem, doplňky a bytovými textiliemi.V jedné místnosti by se přitom nemělo kombinovat více jak** tři barvy.** Abyste však zvolil opravdu ty správné barvy měli byste jejich výběru věnovat zvláštní pozornost a rovněž znát několik základních pravidel. Správně zvolené barvy a jejich kombinace dokáží nahradit nedostatek slunce v místnosti, povzbudit chuť k jídlu či k pracovnímu výkonu. Pomocí barev můžete také opticky změnit velikost jednotlivých místností. A pokud využijete jak barevných odstínů, tak dekoračních technik, změní se váš interiér k nepoznání.

Malířské a natěračské práce - Praha 10

Výběr barev do interiéru závisí především na vašem vkusu, citu pro barvy a atmosféře, kterou chcete vytvořit. Proto je třeba vědět, jak na vás která barva působí, zároveň ale upřednostňovat takové kombinace barev, které jsou vám příjemné. Kombinovat byste měli nejvýše tři základní barvy, a to včetně barevnosti nábytku, čalounění i ostatních prvků interiéru. Příliš mnoho pestrých barev v interiéru působí rušivě.

Optické klamy

Teplé barvy působí v interiéru svěže, povzbudivě, místnost rozšiřují a oživují. Ideální jsou do místností situovaných na sever, kde není tolik slunce, protože doslova prozáří tmavé prostory a menší kouty.** Studené barvy** navozují čistotu a jasnost prostředí.** Tmavší tóny** jsou uklidňující, protože však ohraničují a zužují, jsou vhodné do větších prostor. Tmavší boční stěny místnost prodlužují, tmavší zadní stěna ji naopak zkracuje. Místnostem s nízkým podhledem pomohou pruhy, ty svislé prostor opticky zvýší, což podpoříte světlým, nejlépe bílým stropem.** Barevné stropy** místnost sníží, k tomu jsou vhodné i vodorovné pruhy, které místnost nejen snižují, ale také rozšiřují.

Teplé a studené barvy

Teplé barvy v sobě mají základy zelené, žluté, oranžové, červené a fialové. Přičemž fialová a zelená mohou patřit i do studených barev. Záleží, kolik obsahují modré. Studené barvy jsou tvořeny ze základů fialové, ultramarínové, modré a modrozelené. Mezi** neutrální barvy** řadíme bílou, šedou a černou.

Barevné kombinace

Vyrovnaně působí kombinace barvy neutrální a barvy pestré. Výborně se navzájem doplňují barvy doplňkové. Příjemné je souznění dvou barev téhož tónu, avšak s různou sytostí. Barvy vypadají jinak při umělém osvětlení , a jinak na denním světle. Při nákupu barev se proto pokuste vzorek barvy posoudit nejen při denním světle, ale také v horších světelných podmínkách.

Úprava stěn dekoračními technikami

V dnešní době existuje celá řada dekoračních technik. Tyto techniky mohou stěnu jen zdobit nebo také zlepšit její vlastnosti. Přičemž vybraná technika ve výsledku nemusí být vůbec drahá.

Antické zeminy florentské

Jsou jedinečnou dekorací, která umožňuje vytvářet dekor známý z renesančních paláců italského umění. Představuje vrchol z hlediska ekologických požadavků na barvy a zároveň splňuje i přesné požadavky na stavebně fyzikální vlastnosti. Charakteristická pro tyto barvy je rychlost a snadnost při aplikaci a jejich trvanlivost. Výhodou antických štuků je omyvatelnost, prodyšnost a také naprostá zdravotní nezávadnost. Díky velkému výběru materiálů a odstínů, lze pomocí různých technik nanášení docílit velmi neobvyklých efektů- perleťového lesku, jemně se třpytícího efektu pomocí zlatého či stříbrného pigmentu, rustikálních matných batik a jiných.

Benátský štuk

Technika hladkého a vysoce lesklého benátského štuku byla vyvinuta ve starověkém Římě. Je to směs vápence a prachu z rozdrceného mramoru, která ztvrdne tak, že je velmi trvanlivá a odolná i vůči vodě a plísním. Benátský štuk lze provést prakticky v jakémkoliv barevném odstínu. Po určitých úpravách se dá aplikovat na různé druhy podkladů od betonu přes kov a dřevo až k PVC. Umělý mramor je vedle nesporné exkluzivity také velice praktický – na hladkém povrchu se nedrží prach a údržba je proto minimální. Jeho výhodou je, že oproti klasickému mramoru není těžký. Může se tedy aplikovat i na sádrokarton nebo bytová jádra. Vhodný je i na úpravy kolem krbů v obývacích pokojích.

Marocký štuk

Marocký štuk je dekorativní omítka čistě přírodního původu, která nahradí skvěle keramiku.Tvoří jej směs z mramorové moučky a hašeného vápna, křemenného písku, pálené jílovité zeminy, popela a celulózy. Je stejně krásný jako benátský štuk a mnohem** odolnější proti vodě.** K jeho výjimečným vlastnostem patří vynikající termoregulační účinky a mimořádný lesk.

Imitace přírodních materiálů

Zásluhou velkého výběru materiálů a odstínů lze pomocí různých technik nanášení docílit** velmi neobvyklých efektů -** pravý kámen, mramorové povrchy, složitější kresby žilkováním, ale i povrchy s vysokým leskem či starým zašlým vzhledem nebo patinou. Výhodou těchto štuků je opět omyvatelnost, odolnost proti vlhkosti, ekologičnost, prodyšnost.Zajímavá je také rychlost aplikace a přizpůsobení se všem druhům materiálu.

Plastické efekty vytvořené stěrkou

Pomocí speciálních pomůcek, různých hladítek, štětek, mořských hub nebo igelitu či látky, je možné na stěnách vytvořit plastické efekty neomezených možností. Po vytvoření se mohou barevně dekorovat. Plastická stěrka se často využívá ke zvýraznění jedné stěny interiéru, na kterou chcete upoutat nejvíce pozornosti návštěvníků. Plastické stěrky se mohou aplikovat do všech interiérů. Jejich výhodou je, že se vždy přizpůsob danému designu pokoje.

Dekorační malby přímo na zeď

V převážné většině jde o malby pro děti. Využití tedy nacházejí jak v dětských pokojíčkách, tak na stěnách ve školkách, družinách, dětských domovech nebo dětských šatnách. Dekorace jsou vybírány** z katalogů** a následně je podle šablony malíř aplikuje na zeď.

Samolepky na zeď

Na jednobarevné zdi se hodí moderní samolepky na zeď. Vybírat lze z velkého počtu motivů, barev i velikostí. Mezi dětskými motivy najdete dinosaury, medvídky, auta, do chodeb abstraktní motivy, do obývacího pokoje vzrostlý rozkvetlý strom nebo vážky. Vybírat je opravdu z čeho. Při troše přemýšlení vykouzlíte z obyčejné malby a samolepky neobyčejně zajímavou dekoraci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14550 (rodina-finance.cz#22913)


Přidat komentář