Kuchyňská digestoř

Kuchyňská digestoř prošla dlouhým vývojem. Ploché a trychtýřovité tvary odsavače par už dávno nejsou jedinou možností. Díky bezpočtu nejrůznějších tvarů i povrchů se může i toto vysoce praktické zařízení stát designovou ozdobou interiéru.

Kuchyně je místem kde se vedle chutných pokrmů produkuje i velké množství nejrůznějších pachů a par. A protože čistý vzduch je základním předpokladem zdravého domova, digestoř by rozhodně měla být jeho plnohodnotnou součástí.** **

Úloha digestoře v kuchyni

 • Stěžejní úlohou digestoře je postarat se o přísun čerstvého vzduchu.
 • Odsát nežádoucí zápach z vaření.
 • Zavčasu eliminovat páru, která s sebou nese částečky tuku, které poté ulpívají na nábytku a dalších částech interiéru.
 • Efektivně osvětlit varnou desku.

Co bychom měli znát před výběrem digestoře

 • Výšku horní hrany pracovní plochy ke stropu
 • Úhel zlomu stropu
 • Hloubku pracovní plochy
 • Vzdálenost od středu varné desky ke stěně
 • Hloubku varné desky
 • Výšku pracovní desky

Jaký typ digestoře zvolit

Přímý odtah - digestoř s přímým odtahem je nejúčinnějším řešením. Přivádí zvenku do interiéru čerstvý vzduch výměnou za znečištěný.

Recirkulace - v případě, že není možnost vyvést odtahové potrubí z domu (anebo by to bylo na úkor výkonu). Vzduch v tomto případě prochází přes uhlíkový filtr a vyčištěný vychází zpět do kuchyně. Protože se technologie i v tomto oboru neustále zdokonalují, tak i odsavače par s recirkulací vzduchu skvěle plní svůj účel.** **

Odsavače s externí jednotkou, které mají ventilátor umístěný zvlášť.

** ** Faktory rozhodující pro koupi daného modelu digestoře

 • Výkon

Výkon** ** by měl být vždy rozhodujícím faktorem pro koupi daného modelu. Nejlépe s několikastupňovou regulací. Potřebná hodnota vychází z velikosti kuchyně.

 • Samostatné kuchyně

Vhodná digestoř, která dokáže vyměnit vzduch v místnosti minimálně desetkrát (nejlépe šestnáctkrát) za hodinu při prvním až druhém stupni provozu.** **

 • Kuchyně menších rozměrů

Vhodná digestoř, která dokáže vyměnit 300 metrů krychlových vzduchu za hodinu.

 • Kuchyň propojená s jídelnou a obývacím pokojem (cca až 50 m²)** **

Vhodná digestoř, která zvládne vyměnit za hodinu až 700 metrů krychlových vzduchu.

Tip k pozvednutí výkonu: digestoř zapneme alespoň tři minuty před vařením a necháme ji doběhnout pět až deset minut po jeho skončení. Nad varnou deskou tak vznikne potřebný podtlak a páry se nestihnou rozšířit do zbytku prostoru.** **

 • Hlučnost

Ideální je taková digestoř, která při maximálním výkonu nepřesáhne 56 decibelů. Obecně hlučnější jsou odsavače s recirkulací, protože vyžadují silnější elektromotor. Výborných hodnot dosahují v tomto směru dražší modely (některé typy pouhých 40 decibelů). Vyšší třídy disponují také funkcí, která při zhruba 28 decibelech zajistí čistý vzduch v místnosti po celý den.

 • Velikost

Digestoř by měla nejlépe přesahovat varnou desku alespoň o deset stupňů. Doporučená vzdálenost od plynového vařiče je 75 cm Doporučená vzdálenost od sklokeramické desky je 65 cm

 • Vedení potrubí pro odtah par

Na výkon i hlučnost digestoře má vliv také správné vedení potrubí pro odtah par. Špatným vyvedením ven se může snížit výkon až o padesát procent. Odtahové potrubí by nemělo přesahovat délku čtyř metrů. Odborníci doporučují používat vždy tlumicí potrubí a vyhnout se klasickému plastovému systému bez tlumicích prvků. Roura by totiž zafungovala jako zvukovod. Vývod instalujeme pod sklonem alespoň 10 stupňů s maximálně dvěma pravoúhlými koleny (každý ohyb představuje ztrátu 15 % výkonu).

 • Průměr odtahového potrubí

Průměr odtahového potrubí se volí podle výkonu přístroje - čím silnější motor, tím větší průměr. Pokud máme možnost realizovat odtah s průměrem 150 mm, učiňme tak i v případě slabšího motoru. Pro střední výkon postačí 125 mm. U odsavačů par s výkonem okolo 200 metrů krychlových za hodinu volíme odtah 100 mm. Odtah nelze řešit vývodem do komína, ani do šachet kam ústí topeniště. Jednou z variant je vyvedení potrubí jeho umístění pod pracovní desku do skříněk. Další možností je vedení přímo pod podlahou, což lze uplatnit u takzvaných stolních digestoří.

Nadstandardní funkce digestoře

S neustálým vývojem materiálů a technologií použitých u digestoří se rozšiřuje i pole "chytrých" funkcí. O nejdražší modely se v podstatě nemusíte starat.

Největší usnadnění představují především displeje se zvukovou signalizací, které včas upozorní na vyčištění či výměny filtru.

Díky ultrazvukovým čidlům dokáže přístroj zhodnotit situaci a optimalizovat intenzitu odsávání.

Citlivost senzorů je možno seřídit podle vlastních požadavků. Lze přednastavit i intervalový provoz, časově vymezený úsek odsávání, automatiku a libovolnou délku doběhu.

Funkcí "reset" je možné kdykoli přejít zpět na původní přednastavení hodnoty.

Součástí modelů vyšší třídy je i dotykové ovládání osvětlení s možností volby jeho intenzity.

Barva digestoře

Stejně jako ostatní součásti kuchyně i digestoř podléhá módním trendům.

Bílé, hnědé a černé odsavače nahrazuje nerez a sklo, či jejich kombinace.

Ošetřování povrchu digestoře

Povrch odsavače bývá často upravován speciálním způsobem zvaným kartáčování a klasické prostředky na něm mohou zanechat neodstranitelné skvrny. Proto se vyplatí používat čisticí přípravky doporučované výrobcem (většinou na bázi lihu). Vhodná je aplikace různých parafínových olejů, které vytvoří na digestoři ochrannou vrstvu. O něco méně náročné jsou digestoře v matném provedení.

Výměna recirkulačních filtrů

Pravidelnou údržbu si vyžádají také filtry recirkulačních i odtahových odsavačů.

Recirkulační filtr, který pohlcuje pachové složky, páry a částečně i kouř, je nutné vyměnit přibližně jednou za půl roku (životnost do 120 hodin). Jeho cena se pohybuje kolem 500 korun.

Údržba protihlukového filtru

Většina modelů odtahových digestoří je již osazena kovovým protitukovým filtrem, který stačí umýt v myčce nádobí. Textilní tukové filtry lze dvakrát až třikrát vyprat. Pravidelné odstraňování tuku z přístroje je nezbytné, při větším nánosu totiž hrozí riziko vznícení.

** ** Tvar digestoře a jeho umístění

 • Plochá
 • Trychtýřovitá
 • Podvěsný typ, je plochý typ digestoře vhodný do malých kuchyní a instalujeme ho pod závěsné skříňky. ** **
 • Ostrůvková digestoř se montuje volně do prostoru přímo pod strop.
 • Oblouková
 • Digestoř ve tvaru V
 • Kruhová
 • Klenutá
 • Cylindrická
 • Otočná s několika rameny
 • Stolní digestoř - libovolný počet sacích sloupků se šroubován přímo na pracovní desku a odtah veden spodem. Digestoř je možno použít pro jakoukoli šíři varné desky a jednotlivé sloupky lze podle potřeby natáčet.** **
 • Komínové odsavače par v prostoru mezi horními skříňkami či v rohu kuchyně jsou rozložitější a jejich ozdobný komín je záměrně vystaven očím pozorovatele. Komínové odsavače par s technologií Perimeter umožňují nejúčinnější odsávání. Pára, která vzniká při vaření, se při styku s panelem roztříští a je rozprostřena po celém povrchu tak, aby mohla být odsáta po úplném obvodu odsavače. Díky tomu je spotřebič účinnější, tišší a snadněji se čistí a udržuje.
 • Teleskopické odsavače par s možností operativního vysunutí či vyklopení určité části zařízení jsou určeny do atypických prostor (např. v podkroví - šikmé stěny, výklenky).

Funkční zkouška digestoře

Před úplným dokončením instalace výrobku (dříve než nasadíte kryty komínu) je dobré prověřit funkce odsavače a přesvědčit se, že odtahové potrubí, na které bude výrobek připojen, je v pořádku. Zkoušku provedete tak, že spustíte odsavač bez nasazeného potrubí na cca 1/3 výkonu a za chodu odtahové potrubí napojíte. Po napojení se nesmí zásadním způsobem změnit běh a hlučnost odsavače.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14369 (rodina-finance.cz#20927)


Přidat komentář