Koupelnové skříňky - výběr

Koupelna je prvním místem, kam se ráno ubíráme po toaletě. Je místem, kde provádíme ranní a večerní hygienu, místem, kde se krášlíme, ale i relaxujeme při příjemné koupeli. Kam v koupelně uložit veškeré krémy, gely aj., abychom se v ní cítili dobře?

Na co se zaměřit při výběru koupelnové skříňky

 • Prostorové využití v koupelně
 • Rozměry
 • Materiál koupelnové skříňky (korpus skříňky; čelní plochy skříňky; úchytky a nožičky)
 • Povrchová úprava koupelnové skříňky (lakovaná plocha)
 • Počet a rozmístění úložných poliček

Typy koupelnových skříněk

 • Koupelnové skříňky se zapuštěným umyvadlem - umyvadla se zapouštějí se buď do desek, typu mramor, nebo do koupelnového nábytku shora. Nábytkem je efektivně využit prostor pod umyvadlem a zakryt odpad umyvadla.
 • Koupelnové skříňky se zapuštěným umyvadlem s zrcadlem
 • Koupelnové skříňky samostatné
 • Koupelnové skříňky závěsné
 • Koupelnové skříňky s nožičkami
 • Koupelnové skříňky bez nožiček

Materiál koupelnových skříněk

 • Korpus koupelnové skříňky může být – z LTD; masivu; dřevotřísky.
 • Čelní plochy skříňky mohou být – z MDF – s frézováním nebo hladké bez frézování.
 • Nožičky koupelnové skříňky – nerez
 • Úchytky koupelnové skříňky – nerez; masiv

Vlastnosti materiálů použitých na koupelnovou skříňku

Vlastnosti materiálů použitých na korpus

 • LTD - jedná se o povrchově upravenou dřevotřískovou desku. Povrchová úprava desky vzniká nalisováním dekorativního papíru impregnovaného aminoplastickými pryskyřicemi. Povrchová vrstva laminátu s dekorativním povrchem a definovanou strukturou povrchu je odolná vůči krátkodobému působení vody, zvýšené teplotě i chemikáliím, které se běžně používají v domácnosti. Povrch lamina je snadno omyvatelný a bez zápachu. Laminované desky jsou určeny především pro vnitřní vybavení a nábytek, pro použití v suchém prostředí. LTD lamino desky jsou hygienicky nezávadné, emisí uvolnitelného formaldehydu splňují kritéria emisní třídy E1. Díky vývoji stále dokonalejší struktury povrchu se reprodukované dekory laminátových desek co do vzhledu i omaku stále více přibližují charakteru původních materiálů.
 • Masiv - jedná se o masivní dřevo, pravé nepřepracované. Masiv je jako materiál nejnákladnější, ovšem také nejkrásnější a dodává domovu větší útulnost a komfortnost. Další výhody masivu: zdravotní nezávadnost (negativní dopady působení formaldehydů, lepidel, laků bývají součástí v nábytku z některých dřevotřískových desek), nadčasovost, bytelnost, velká rozmanitost, snadno se dá renovovat, brousit, mořit na různé odstíny, kouzlo přírodního materiálu, hodí se prakticky kamkoliv, působí uklidňujícím dojmem. Kuchyňský stůl můžete mít z několika druhů dřeva: borovice, buk, smrk aj. Dřevu škodí nejvíce kolísavá vlhkost, dále škrob, cukr, bílkoviny, které vyhledávají škůdci dřeva.

Trvanlivost dřeva závisí na obsahu ochranných látek a na podmínkách, v nichž je dřevěný výrobek používán. Rozeznáváme ochranné látky přirozené a umělé. Z přirozených jsou to hlavně třísloviny: ve dřevě dubu a kaštanu, pryskyřice: borovice, smrk, modřín a silice nebo alkaloidy. Přirozené ochranné látky jsou uloženy většinou v jádru. Nevýhody masivu – choulostivost při poškrábání; choulostivost při kontaktu s vodou; nesnáší vysoké teploty. Na dřevěnou skříňku se používá speciálně upravené tvrdé dřevo z exotických dřevin. Obdobně jako sklo a nerez, je koupelnová skříňka ze dřeva velmi módním a žádaným materiál posledních let. Dřevěná skříňka dodá Vaší koupelně moderní podobu i charakter. Přírodní výrobky jsou zcela ekologické a snadno udržovatelné.

 • Dřevotříska - jedná se o dřevotřísku s laminátovým povrchem. I když se může zdát, že volba tohoto materiálu je na ústupu, stále se s tímto materiálem můžete v domácnostech setkat, a to především u těch, jejichž součástí jsou kuchyňské linky, pořízené před určitým časem. Lamino dokáže prakticky imitovat jakékoliv dřevo, ale i texturu kamene a navíc se vyrábí v mnoha barevných odstínech. Laminátová deska je odolná proti vodě, ovšem je třeba zajistit, aby voda nepronikla k nosné dřevotřískové desce. Výhody – nízké finanční náklady; nenáročnost na údržbu; odolnost vůči vodě a mastnotě; odolnost vůči teplotě do cca 180°C.

Vlastnosti materiálů použitých na čelní plochy

 • MDF (Medium Density Fibreboard) – jedná se o středně zhuštěnou dřevovláknitou desku, která představuje levnější alternativu masivního dřeva. Dřevovláknité desky jsou rozmělněné do proužků a lisované pod vysokým tlakem.  Existují dvě metody lisování: suchá metoda - 7 Mpa, nebo mokrá metoda - 5 Mpa. Tento materiál je pak frézován do různých tvarů a opatřen povrchovou úpravou. Fólie se ve speciálním lise nalepí na povrch MDF. Teplem a tlakem se vytvaruje a po nalepení dokonale okopíruje tvar povrchu MDF. Vzniká tak velmi odolný povrch. Deska MDF sama o sobě jako konstrukční materiál nepodléhá tvarovým změnám jako masiv. Povrchová úprava může být provedena dýhováním, CPL lamino nebo HPL lamino. MDF je silnější a mohutnější, než dřevotříska. Výhody: snadná údržba, dlouhá životnost, odolnost proti vlhku, otěru.
 • Sklo (čiré sklo; mléčné sklo)- sklo se stalo módním materiálem za poslední roky, a má své významné místo i v koupelně. Při výrobě koupelnové skříňky ze skla se používá speciální bezpečnostní sklo, které se po rozbití netříští na ostré střepy, ale rozpadne se na tupou drť. Ač na první pohled se jeví skříňka ze skla velmi křehká, přesto se svojí tloušťkou skla od 15 do 19 mm poskytne veškerý komfort. Skleněná koupelnová skříňka se vyrábí v mnoha provedeních, je možné volit od skla čirého, pískovaného, barevného až po sklo s texturou mrazu. Její nevýhodou je však nesnadná údržba. Po každém použití na ní totiž zůstávají viditelné otisky. Pokud máte malé děti, budete možná nešťastni z údržby skleněné koupelnové skříňky. Možnosti opracování skla – fazetování; ohýbání; kalení; broušení; glavírování; pískování; vrtání aj.

Vlastnosti materiálů použitých na nožičky a úchytky

 • Nerez – výhody nerezových nožiček a úchytek: nerez nekoroduje, udržuje si velmi vysokou kvalitu bez náročné údržby, ať už si vyberete hladký přírodní nerezový, profilovaný nebo kartáčovaný povrch. Další výhody: hygieničnost; snadná udržovatelnost; nerozbitnost; dlouhá životnost, odolnost vůči mastnotám, vodě, vysokým teplotám, louhům, kyselinám. U nerezu je z nejdůležitějších informací údaj o kvalitě použitého materiálu, z něhož jsou nožičky a úchytky vyrobené. Tento údaj se vyjadřuje v čísle. V případě, že  hodnota použitého materiálu je 18/10, rozhodně se Vám koupě nerezového nádobí vyplatí. Takto označené nožičky, úchytky totiž je nejen kvalitní, ale také Vám dlouho vydrží.

Dřevina používaná na výrobu koupelnové skříňky

 • Teak - dříve sloužil ke stavbě lodí, a je proto velmi vhodný pro středoevropské rychle se střídající počasí. Díky vysoké tvrdosti i obsahu přírodních olejů jej není třeba ošetřovat proti hnilobě ani povětrnostním podmínkám. V zahradě působí elegantně. Pro zachování jeho nažloutlé barvy s tmavým žilkováním a barevnými proužky je potřeba jej dvakrát do roka ošetřit speciálním olejem. Pokud tak neučiníme, teak po čase získá atraktivní stříbrnou patinu, která výborně splyne s celou zahradou (ovšem bez vlivu na kvalitu materiálu).

Údržba koupelnové skříňky ze skla

Údržbu provádějte pomocí standardních čistících prostředků, následně sklo omyjte čistou vodou a osušte. Na skleněné plochy nepoužívejte žádné abrazivní čistící prostředky, nebo prostředky obsahující kyseliny, fluór, chlór a jiné alkálie. Můžete pro čištění použít speciální drátěnku na sklo, která sklo očistí, aniž by ho poškrábala.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14459 (rodina-finance.cz#21958)


Přidat komentář