Klimatizace - jak vybírat, druhy

Protože se vzrůstajícím standardem bydlení je zajištění vnitřní pohody i v horkých obdobích považováno za samozřejmé, klimatizace pomalu začíná pronikat i do obytných budov a pomáhá zde vytvořit příjemné a zdravé prostředí.

V Česku nejsou stanoveny parametry větrání ani maximálních teplot pro obytné budovy. V normách jsou jen požadavky na větrání "hygienických zařízení u pobytových prostor", to znamená koupelen a záchodů. Je tedy pouze na uvážení investorů, zda své domy vybaví klimatizací. V obytných budovách klimatizace zatím běžná není.

Při stavbě nového domu vhodnou konstrukcí budovy, výběrem materiálů, a izolace, které v létě zabraňují přehřívání interiéru, zajistíme příjemné vnitřní prostředí po většině roku, kromě dnů s opravdu extrémními teplotami. Pomůže také výběr vhodných stínících prvků.

V případech, kdy tyto požadavky nebyly naplněny, je nutné jiné řešení a tím může být právě klimatizace.

Faktory ovlivňující pohodu vnitřního prostředí bytu

 • Teplota vzduchu a okolních ploch
 • Teplota předmětů a stěn
 • Rychlost proudění vzduchu
 • Vlhkost vzduchu
 • Čistota vzduchu (plynné škodliviny, prach, zápachy)
 • Hladina hluku
 • Intenzita osvětlení

Faktory ovlivňující fyzický a psychický stav člověka

 • Teplota
 • Vlhkost prostředí
 • Proudění vzduchu
 • Čistota vzduchu

Protože tyto faktory ovlivňují i pracovní výkonnost najdeme v průmyslových, kancelářských a veřejných budovách klimatizační zařízení běžně.

Princip klimatizace

Klimatizace neboli air-conditioning je zařízení, které vysává teplo z místnosti a pomocí chladícího procesu vrací dovnitř studený vzduch. Systém oceníte nejen v létě, ale i v zimních měsících, kdy může fungovat také naopak a zároveň zajistí i cirkulaci vzduchu bez zbytečného větrání. Další funkcí může být také úsporné vytápění. Dodá totiž až třikrát více tepla, než spotřebuje energie, takže v porovnání s klasickým přímotopem opravdu dost ušetříte.** **

Důležité je správné nastavení klimatizační jednotky. Rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou by měl být maximálně 5 až 6 °C.

Jak probíhá chlazení pomocí klimatizace

Během chladícího cyklu je nutné měnit stav chladiva z kapalného na plynný a naopak. K tomu se využívá uzavřený okruh, kde se v jedné části chladivo zkapalní a ve druhé odpaří a odebere okolí tepelnou energii. Ohřátý vzduch je odváděn do venkovního prostoru.

Moderní klimatizační jednotky umožňují popsaný cyklus obrátit a teplo odebírat z vnějšího prostředí a vzduch v místnosti ohřívat. Díky velmi nenáročnému zásahu je pak možno využívat klimatizační jednotky jako tepelné čerpadlo. Z jedné kWh elektrické energie získáme až 3,5 kWh tepla, což vede k značným energetickým úsporám. Při teplotách vyšších než -5°C je to úspornější způsob vytápění než elektrickým přímotopem nebo plynovým topidlem.

Druhy klimatizace

 • Mobilní klimatizace

Jednoduchý přístroj, který postavíte, vystrčíte hadici z místnosti a spustíte. Výhodou je, že ho můžete přemisťovat podle libosti a hadici můžete vyvést i do pootevřeného okna nebo balkonových dveří. Protože je tato jednotka vybavena termostatem, můžete si na něm nastavit teplotu v interiéru.** **

 • Okenní klimatizace

Stejně jako mobilní klimatizaci ji tvoří pouze jeden přístroj. Přední část vhání do místnosti studený vzduch a zadní vypouští teplý ven. Okenní klimatizátory jsou vhodné tam, kde potřebujete chladit místnost každý den jen několik hodin.** **

Mobilní a okenní klimatizace jsou levnější než dělené, ale mají obvykle menší výkon a jsou hlučnější.

 • Split klimatizace (dělená klimatizace)

Skládá se z více jednotek propojených skrz zeď kabely a speciální hadicí s kompresorem. Splitová klimatizace může být umístěná na zdi s výfukem vzduchu dolů a dopředu, pod stropem, ve výšce parapetu nebo v kazetovém provedení v podhledu. Výrobce Daikin nabízí Multi-Split systémy, které mohou klimatizovat až sedm místností při použití jedné venkovní jednotky.

 • Inventory

Vzrůstající oblibu zaznamenávají modely s tzv. invertorovou technologií. Na rozdíl od klasického provedení dokážou regulovat teplotu v místnosti mnohem přesněji a s nižší spotřebou energie. Vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům se vyplatí zejména při celoročním využití klimatizace na chlazení i vytápění.** **

 • 6. smysl

Nejvíce "in " jsou klimatizační systémy s tzv. funkcí 6. smysl, která výrazně usnadňuje ovládání. Senzor totiž sám vyhodnotí nejvhodnější způsob dosažení požadované teploty a sám určí, zda využije funkci chlazení, ohřev, nebo větrání. Vnitřní jednotky klimatizace mají displej, který zobrazuje nastavené funkce a teploty a zvyšuje komfort obsluhy.** **

Montáž klimatizace

Složitější systémy v podobě rozdělených jednotek vyžadují montáž odborníka. Připočtěte si ji k ceně a potom se rozhodněte, jestli nebude lepší, když investujete přímo do služeb profesionální společnosti.

Podle čeho vybírat klimatizaci

Stanovení výkonu klimatizace je poměrně obtížné a měli byste jej přenechat odborníkovi. Pouze ten dokáže podle druhu stěn, proudění vzduchu, velikosti místnosti a spotřebičů v ní umístěných odhadnout, co skutečně potřebujete.

Rady a doporučení k nákupu klimatizace

 • Dělená split klimatizace je účinnější než přenosná. Vyplatí se zejména pro dlouhodobé řešení.
 • Pro výběr vhodného typu a výkonu klimatizace je dobré poradit se s odborníkem. Zvažte, co od klimatizace očekáváte- jestli chcete pouze ochlazovat vzduch, nebo ho zároveň i ohřívat. Ohřívání pomocí klimatizace je údajně úspornější než běžné způsoby vytápění.
 • Úsporné modely klimatizace jsou jako jiné elektrospotřebiče označeny energetickou třídou A.
 • Pro instalaci dělené klimatizace využijte služeb odborníků. Potvrzení odborného zapojení je zpravidla součástí záruky.
 • Kromě ceny a parametrů klimatizace se informujte také na zajištění servisu. Výhodná nízká cena se nemusí vyplatit, pokud budete složitě shánět odborníka, který daný typ opraví.
 • Pravidelnou údržbou a čištěním prodloužíte životnost své klimatizace a prospějete svému zdraví.

Tipy, jak zajistit příjemné klima v bytě

 • V parných dnech ráno důkladně vyvětrejte, potom zavřete okna a zatáhněte žaluzie i závěsy. Vše roztáhněte až tehdy, když do vašeho bytu přestane svítit slunce. S větráním počkejte až do noci, jinak si dovnitř vpustíte horko z rozpálených stěn domů a případně i ulic.** **
 • Zima i horko se lépe snášejí ve vlhkém prostředí s tím, že ideální stav vlhkosti je pro člověka mezi 55 -75 %.
 • Dostatečnou vlhkost vzduchu vám v bytě mohou zajistit živé květiny a zeleň bez rozdílu druhu.
 • Oblíbené čističky vzduchu rozhodně pomohou alergikům, ale klimatizaci nenahradí.
 • Klimatizace není vhodná pro všechny. Jestliže vás bolí páteř, kdykoli ofouknete, nebo máte problémy s klouby, raději to bez ní vydržte.

Rolety - účinné zastínění prosklených ploch bytu, domu

Exteriérové rolety ze skelného vlákna, které reguluje proudění slunečního tepla a světla s tím, že současně umožňuje výhled ven. Protisluneční rolety se mohou ovládat pomocí kliky nebo elektromotorem. Po doplnění automatikou, bude spouštět roletu hned se svitem slunce. Tento systém taky roletu sám zatáhne, i když přijde uragán nebo liják.** **

Celostínící bezděrové žaluzie s překrytými prostřihy nebo venkovní hliníkové rolety či dřevěné okenice jsou vhodné i z bezpečnostního hlediska.

Účinné jsou i meziokenní stříbřité žaluzie, které velkou část slunečního záření odrazí ven. Nižší účinnost mají barevné meziokenní žaluzie, které se sluncem ohřejí a část tepla přenášejí do místnosti. Výrazně nižší účinek mají barevné clony umístěné uvnitř.

Před slunečními paprsky ochrání i solární fólie, které též zabraňují tepelným ztrátám. Někteří výrobci uvádějí, že sníží průnik tepla do místnosti až o 82 a průnik záření o 95 %.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14371 (rodina-finance.cz#20957)


Přidat komentář