Japonské stěny a rolety

Pokud hledáte zastínění oken, které bude nejen praktické, ale i krásné zároveň, pak se stále větší oblibě těší japonské posuvné stěny. Zatemnění a ochranu interiéru před agresivním sluníčkem Vám také zajistí různé typy rolet.

Co jsou japonské stěny

Japonské stěny jsou vysoce dekorativní a módní interiérové stínící prvky, vyznačující se jednoduchou strohostí bez řasení látek.

** ** Materiál používaný na japonské posuvné stěny

Skutečné japonské stěny se vyrábějí z rýžového papíru, rákosu nebo bambusu.

V Evropě vede jako materiál japonských stěn roletovina a textilie určené pro závěsy nebo záclony. Absolutním hitem jsou pak panely z barevných plastů.

Jak vypadá japonská stěna

Jednotlivé pruhy látky nebo jiného materiálu visí připevněné k pojezdům na principu suchého zipu.

Pojezdy jsou uchyceny a zároveň se pohybují ve vodicí liště - dvou až pětidrážkové, která se připevňuje ke stropu. Každý panel je nutné zatížit tyčkou navlečenou v tunýlku na dolním okraji látky, aby byla látka pěkně propnutá.

Způsob ovládání jednotlivých panelů japonské stěny

 • Ovládání neboli posunování jednotlivých panelů přes sebe a vedle sebe se provádí buď tahem za samotnou tkaninu nebo pomocí tyčky nebo šňůrky, jak se to dělá při ovládání vertikálních žaluzií.
 • Novinkou je plíšek, který se na panel připevní jako sponka, látka se tak při tahání nešpiní.
 • Panely mohou buď samostatné, kdy jezdí neomezeně ze strany na stranu, anebo navzájem provázané, kdy vytažením jednoho vytahujeme postupně následující.
 • Panely se shrnují buď k jedné, nebo druhé straně, případně na strany obě.

Jak správně naplánovat počet panelů japonské stěny

 • Počet panelů a počet drážek v hliníkovém profilu u stropu na japonskou stěnu se odvíjí od výsledné šířky, kterou chcete dekorovat (standardní je dva až pět).
 • Standardní šířka panelu je 60 až 120 cm a maximální délka profilu 6 m.
 • Při zastínění stěny delší než 6 m, sesazují se (ne napojují) dva profily dohromady, a to uprostřed.
 • Je důležité, aby se do profilů vešel nejen požadovaný počet panelů, ale i to, aby se jednotlivé panely navzájem překrývaly.
 • Profil dvojkolejnička se hodí pro dva až čtyři panely, profil trojkolejnička pro tři až šest, profil čtyřkolejnička pro čtyři až osm panelů a pětikolejnička pro pět až deset panelů.

Rozdělení japonských stěn podle použitého materiálu

 • Roletové - jsou vyrobeny z roletoviny.** **
 • Záclonové - na výrobu je použitá záclona.** **
 • Lehké - mají jeden panel v jiné barvě.** **
 • Duhové - mají více než jeden panel odlišné barvy.** **

Lehké japonské stěny

Lehké japonské stěny používají jako materiál voálovou záclonu, přičemž nesmí chybět jeden dominantní panel, který je ušitý z jiného výrazného materiálu (třeba roletového nebo záclonového jiné barvy), který na sebe strhává pozornost celé dekorace. Design dominantního panelu odráží podobu interiéru. Třeba barevnost kuchyňské linky, sedací soupravy, malby nebo podlahy. Ostatní panely jsou většinou bílé nebo neutrálně jednobarevné.

Záclonové japonské stěny nezatemňují místnost. Jejich funkce odpovídá klasickým záclonám. Proto je vhodné doplnit systém nejlépe bílou horizontální žaluzií nebo nenápadnou roletou

Duhové japonské stěny

Principem použití duhové japonské stěny je sladění odstínů určité barvy na jednotlivých panelech tak, aby došlo k harmonizaci celého interiéru. Celkový dojem pak zvýrazňuje i konkrétní malba stěny.

Výhody použití japonské stěny

 • Snadná výměna panelů.** **
 • Možnost měnit vzhled celého interiéru třeba v závislosti na ročním období.

Tipy, doporučení pro japonské posuvné stěny

 • Panely mají optimální šířku 60 až 120 cm. Řazení panelů je přísně spjaté s počtem kolejniček profilu - například při šesti panelech je nutná minimálně trojkolejnička. Dva panely by se alespoň v přední části neměly nacházet v jedné drážce. Jednoduché panely japonské stěny se překrývají asi o 5 cm.
 • Pokud chcete ovládat stěnu tahacím systémem (při propojení lanky), musí mít stejný počet panelů jako drážek v profilu.
 • Když je japonská stěna tvořená z více barev nebo kombinací záclon a závěsů, vymodelujte si dobře roztažený stav, aby se vám nestalo, že dekorační panel bude na jedné straně vepředu a na druhé vzadu (až za záclonou).
 • Vhodné je kombinovat hladké jednobarevné látky se vzorovanými, lehké materiály s mohutnějšími.** **
 • Efektně vypadají i hladké bílé panely zdobené jednoduchým vyšíváním.
 • Pokud chcete mít záclonu i závěsovou látku před oknem v plných šířkách, jsou nutné dvě japonské stěny za sebou.
 • Japonská stěna bez tahání nabízí více variant řešení. Můžete mít například lichý počet panelů.
 • Stěny se často zatahují pomocí tyčky (aby se nesahalo na látku). Přes den je zatažena jen stěna záclonová, večer se vytáhnou panely dekoračních látek.
 • Panely japonských stěn se dobře udržují a perou (pokud jde o textil určený k praní) - jen odepnete pruhy připevněné suchým zipem a vytáhnete tyčku.

Rolety

Zatímco japonské stěny dokážou překrýt celou stěnu ve které je okno, rolety umí být neskutečně praktické a snadno se s nimi manipuluje. Vzhledově mohou být velmi střídmé, ale i příjemně dekorativní a dostanete je v široké škále typů pro všechny druhy oken. Rolety jsou složeny z ovládacího a navíjecího mechanismu a ze stínící techniky.

Ovládání rolet

Rolety se obvykle ovládají pomocí provázku a zároveň pružiny nebo kuličkovým "nekonečným" řetízkem.

Druhy ovládání rolet

 • Pružinové - mají do hliníkových točí (průměr točí je 25 nebo 38 mm), na které se navíjí stínicí tkanina, zasunuty pružiny. Spodní lišta rolety je pak opatřena ovládacím provázkem. Tahem za něj překonáte odpor pružiny a spustíte tak roletu do požadované pozice. Roleta se aretuje v určité poloze citlivým povolením provázku. K opětovnému navinutí pak stačí mírně zatáhnout dolů. Rychlému vystřelování nahoru lze zabránit zpomalovačem, který kontroluje pohyb rolety a montuje se do toče naproti pružině.** **
 • Řetízkové - mají toč na jedné straně zakončenou převodovkou s přesným a bezhlučným chodem. Z ní je spuštěn "nekonečný" kuličkový řetízek. Tahem za jeho jednu nebo druhou stranu roletu navíjíte nebo spouštíte.** **

Typy rolet

 • Minirolety - slouží k dokonalému zastínění např. v ložnicích nebo dětských pokojích. Navíjecí toč se ukrývá v krycí kazetce, která pohledově splývá s oknem jako by byla jeho součástí. Dokonalého zatemnění se dosahuje pomocí bočních lišt, které se lepí na okenní rám, a také pomocí speciálních neprůsvitných látek. Ovládání zajišťuje kuličkový řetízek. Minirolety jsou velmi komfortní a hodí se na okna běžných rozměrů, zvláště plastová a také na dřevěná Eurookna s izolačními dvojskly.** **
 • Kazetové rolety - na rozdíl od minirolet se hodí i pro okna a výklenky nadstandardních rozměrů. Kazety si můžete pořídit v několika rozměrech a také s bočními vodícími lištami. Ovládají se pomocí pružinového nebo řetízkového ovládání, případně klikou nebo motorem.** **
 • Střešní rolety - jsou vlastně uzpůsobené pružinové rolety. Do toče je zasunuta pružina s nastaveným předpětím, která zajišťuje plynulé navíjení tkaniny. Střešní roleta se nearetuje tak, jako klasická pružinová. Roletu stáhnete, kam potřebujete uchopením za spodní tyčku nebo výřez v látce. Tyčku zajistíte do háčků umístěných po stranách rolety. Tím je zajištěno, že se roleta neprověsí a zůstane hezky napnutá.** **
 • Římské rolety - nazývají se též roletky. Jejich vysoce dekorativní charakter způsobují sklady, které vznikají díky tyčkám navlečeným horizontálně v určitých odstupech v tunýlcích rolety. Řasení vzniká až v momentě, kdy se roletka vytahuje nahoru a zároveň se tím postupně skládá. Moderní mechanismy umožňují jednoduché ovládání pomocí řetízku. K větším systémům se dodávají motorové pohony s dálkovým ovládáním. Profil římské rolety (ukrytý v kazetě nebo jako snímatelná dekorace s lanky) může být montován na stěnu, do rámu okna nebo strop. Tato variabilita umožňuje libovolné zakomponování do interiéru. Římské rolety se často doplňují vertikální světlou žaluzií, která interiér dobře zastíní.

Materiály použité na zhotovení rolet

Nejvíce se používá polyester, bavlna, skelné vlákno, méně len a viskóza. K dostání jsou i rolety z hliníkové fólie, průhledné UV fólie, z látek v nehořlavé úpravě nebo s izolačními účinky proti hluku. Některé střešní rolety obsahují odrazivou bílou vrstvu na vnější straně, přičemž vnitřní stranu tvoří látky různých barev.

Montáž rolet

Montáž interiérových rolet se liší v závislosti na zvoleném typu rolety. Zpravidla se nosná část rolety upevňuje přímo na rám okna nebo jeho ostění. S oknem tvoří kompaktní celek. Nosná část se na rám šroubuje, lepí nebo ze shora jen nasazuje. Rolety, které se připevňují nad okno, to znamená na zeď nebo na strop vnitřní části okna, jsou rozměrově nezávislé na jednotlivých křídlech, bývají širší a zastíní třeba dvě křídla najednou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14386 (rodina-finance.cz#21030)


Přidat komentář