Indukční způsob vaření

Indukce je nejefektivnější, nejbezpečnější a nejúspornější způsob přípravy jídla. Při porovnávání jednotlivých typů varných desek z různých hledisek, vychází indukce bezkonkurenčně ze všech nejlépe.

Stále více lidí má v oblibě indukční varné desky, které v sobě kombinují rychlost a snadnou regulaci plynu a bezpečnost i jednoduchost elektřiny.

V čem se liší indukční deska od klasické elektrické desky

Rozdíl mezi klasickou elektrickou a indukční deskou je v principu fungování.

Pod sklokeramickým povrchem indukční desky na rozdíl od klasických sklokeramických varných desek není odporový drát, který se zahřívá zapnutím spotřebiče, ale měděná cívka, jejíž činnost aktivuje kontakt s odpovídajícím povrchem nádobí a začne hřát.

Princip indukce

Mezi feromagnetickým dnem nádoby položené na povrch desky a měděnou cívkou umístěnou pod plotýnkou vzniká elektromagnetické pole. Elektromagnetická indukce rozkmitává molekuly kovu obsažené v nádobě na vaření, která se tak ohřívá a spolu s ní i její obsah podle nastaveného výkonu. Samotná deska teplo nevydává, proto se indukčnímu vaření říká také studené.


Výhody indukčních desek

 • Rychlost
 • Úspornost
 • Minimální ztráty energie
 • Snadná regulovatelnost
 • Přesnost vaření. Plotna se zahřívá jen pod hrncem
 • Vysoká bezpečnost
 • Jednoduchá údržba
 • Možnost použití pánve wok
 • Zajištění několika bezpečnostními prvky
 • Neustále klesající ceny

Srovnání jednotlivých typů varných desek

 • Energetická efektivnost

Indukční 90 % - Plynová 50 % - Sklokeramická 60 %

 • Jak dlouho trvá ohřev 2 l vody na 100 °C

Indukční 5 minut - Plynová 9 minut - Sklokeramická 8 minut

 • Využitelnost dodané energie

Indukční 75 % - Plynová 55 % - Sklokeramická 36 %

 • Doba chladnutí varných desek

Indukční 6 minut - Plynová 14 minut - Sklokeramická 25 minut

** **

Speciální nádobí na indukční varnou desku

 • Nádoby, které jsou k vaření na indukci určené, musejí být označeny spirálkou, resp. ikonkou indukční cívky, nebo je u nich vysloveně uvedena poznámka: nádobí je/není vhodné na indukční vaření. Vhodnost nádobí na indukci zjistíte jednoduchým testem s pomocí magnetu. Jestliže se po přiložení na dno zkoumané nádoby udrží, je v něm obsažené železo a nádoba je vhodná pro používání na indukci.
 • Indukční varná deska nezačne fungovat v případě, že použijete nádobí, které nemá feromagnetické dno (skleněné, z PVC, keramické, nerezové - které nemá potřebné vlastnosti).
 • K vaření v pánvi wok na indukci slouží speciální pánev nebo speciální deska či samostatné "domino" přímo s indukční varnou zónou vyvinutou pro vaření na woku.
 • Je-li nádobí vhodné k vaření na indukci, deska při jeho sejmutí začne okamžitě automaticky chladnout, aniž byste ji museli manuálně vypínat.
 • Aby deska, respektive určitá plotýnka desky mohla fungovat, musejí být obvykle pokryty alespoň dvě třetiny určené plochy. Toto opatření zamezí zahřívání předmětů položených na desku - příbor, hodinky apod.

Pokud plánujete nákup indukčního vařiče, budete také potřebovat speciální nádobí k tomu určené.

Doporučení pro indukční nádobí

Ať se vám zdá nádobí sebelehčí, dávejte pozor na manipulaci s ním, protože ačkoli je sklokeramická deska pevná a odolná, náraz těžkého, navíc kovového předmětu ji může nenávratně poškodit. Opravy nejsou možné, pouze výměna za nový výrobek.

Jednoduchá údržba indukční varné desky

Jednoduchá údržba je dána jednak maximální hladkostí sklokeramického povrchu a také tím, že se indukční varná deska nerozpálí na takovou teplotu, která by spekla nečistoty do těžko odstranitelných skvrn, jako to umí klasická sklokeramická deska nebo rošty plynové desky.

Bezpečnost při vaření na indukční desce

Studené vaření- i tak se někdy označují indukční varné desky. I když se plotna ohřívá od hrnce a horkých potravin v něm, je to mnohem bezpečnější než klasická elektřina. Uvádí se, že teploty jsou až čtyřikrát nižší než při vaření na plynu.

Bezpečnostní funkce u indukčních desek

I základní typy indukčních varných desek mají dostatečné a spolehlivé bezpečnostní prvky, které brání poranění, ale také ochrání pokrmy či samotný spotřebič.** **

 • Signalizace zbytkového tepla, která značí, že povrch desky ohřátý od dna nádoby má ještě stále vyšší teplotu než 60 °C (ta ještě lidskou kůži popálí).
 • Blokování nastavených funkcí je praktické v rodinách s malými dětmi a při čištění desky během vaření, aby nedošlo k nechtěné změně nastavení.
 • Bezpečnostní senzor - některé desky jsou vybavené bezpečnostním senzorem, který přeruší proces vaření na tři minuty, pokud uzná za vhodné (sejmutí nádoby, prázdná nádoba, jiný než feromagnetický materiál). Po jeho deaktivaci do tří minut můžete vařit dál, pokud jej do té doby neaktivujete, deska se automaticky vypne.
 • Zvukový signál je jednou z dalších bezpečnostních funkcí u některých desek, kdy vás spotřebič upozorní a bez vaší reakce se rovněž po několika minutách sám deaktivuje. Indukční cívka vypne i v případě, že se voda v hrnci vyvaří, stejně jako tehdy, když leží na varné ploše cizí předmět z neferomagnetického materiálu. Některé spotřebiče se automaticky vypnou, když leží nějaký předmět na ovládacím poli nebo se na něj dostane tekutina.

Vybavení nadstandardními prvky indukční varné desky

Indukční varné desky jsou vybaveny mnoha nadstandardními prvky, které zvyšují jejich bezpečnost a zjednodušují práci s nimi.

 • Většina indukčních (i sklokeramických) varných desek má pohodlné, jednoduché a zároveň bezpečné dotykové - senzorové ovládání. Na ploše desky představují jednotlivé funkce ikonky. Místo otáčení či tisknutí knoflíků, nebo mačkání prstem na stejné místo, když chcete zapnout plotnu na nejvyšší výkon, se těchto ikonek stačí dotknout a deska se zapne, vypne, zamknou se nastavené funkce, nastaví se minutka, změní výkon atd.
 • U některých modelů vás navíc digitální displej informuje o aktuálně nastaveném stupni vaření (počet stupňů výkonu se může lišit).
 • Funkce, která upozorní, když desku zapnete, ale nepostavíte na ni hrnec, po několika minutách se sama vypne, i na to, že je na desce nevhodné nádobí, které neumožňuje indukční přenos energie.
 • Na některém typu desky můžete mít přednastavený jeden z devíti plnoautomatických programů - na přípravu těstovin, brambor, rýže, knedlíků, zeleniny, na ohřívání mléka, případně na smažení.
 • Některé typy desek začnou dno ohřívat, ať nádobu postavíte kamkoli na plochu desky, a to i tehdy, zasahuje-li přes dvě varné zóny najednou.
 • Ke standardnímu vybavení patří i dětská pojistka.
 • Některé varné desky bývají vybavené minutkou, kterou lze využít při přípravě pokrmů (např. na uvaření těstovin, vejce na tvrdo), nebo zcela samostatně (např. na upozornění na oblíbený pořad v televizi).
 • Indukce bývá také vybavená tlačítkem booster, které zvyšuje výkon plotýnky až na deset minut o padesát procent. Vodu na čaj tak zvládne za kratší dobu než rychlovarná konvice. Tato funkce je určena především k rychlému přivedení vody do varu. Na klasické vaření se doporučuje přepnout desku na klasickou stupnici.

Uspořádání, velikost a počet varných zón indukční desky

Vedle klasického uspořádání čtyř plotýnek do čtverce či obdélníku můžete mít varné zóny uspořádané vedle sebe či za sebou, které se lépe ovládají. Pořídit si můžete desku s třemi plotýnkami nebo naopak ke čtveřici standardní velikosti ještě velkou - pátou varnou zónu.

Kombinované varné desky

Jestliže se nechcete vzdát klasického způsobu vaření, můžete si pořídit kombinované desky s dvěma plotýnkami indukčními a dvěma klasickými.

Pro vaření na plynu jsou k mání mj. dvojplotýnky označované někdy jako domino. Jsou to jakési skládačky, které vám umožní mít vedle sebe indukci, plynový vařič, sklokeramickou desku apod.

Nevýhody indukčních desek

 • Cena - dají se však již zakoupit kvalitní spotřebiče v cenách do 20 000 Kč.** **
 • Speciální nádobí - set se základními typy varných nádob můžete pořídit i za 1 500 Kč, některé firmy dávají jednotlivé kusy nádobí při koupi desky jako bonus. ** **
 • Třífázové elektrické připojení a příkon 3x400 V - v panelovém a obvykle i v jiném bytovém domě je pouhých 230 V. Jestliže není možná přestavba, pak pro tyto případy výrobci nabízejí indukční dvouplotýnky s nižším celkovým příkonem, nebo čtyřzónovou indukční desku se zapojením dvoufázovým vhodnou právě do bytových domů.** **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14387 (rodina-finance.cz#21062)


Přidat komentář