Hubení hlodavců a hmyzu - výběr prostředků

Hlodavci, mouchy, komáři, vosy, mravenci – „spolubydlící“, kteří nepatří mezi naše oblíbené. Jak zařídit, aby se našemu bytu nezvaní hosté zcela vyhnuli a my se nemuseli obávat nemocí, které na nás mohou přenést? Je to vůbec proveditelné?

Přenášení nemocí hmyzem

V současné době trpí nemocí přenášenou hmyzem každý šestý člověk. Tyto choroby mají za následek nejen lidské utrpení, ale představují také velkou finanční zátěž, a to zvláště pro rozvojové země, které na tom nejsou po této stránce dobře.

Způsob přenášení nemocí hmyzem

Mouchy mohou na svých nohách přenášet miliony mikroorganismů, které v dostatečně velkém množství pak mohou vyvolat onemocnění. Mouchy mohou například přenést infekci z výkalů na jídlo a pití, na které si sednou.

Druhý způsob přenosu nemocí spočívá v tom, že hmyz ve svém těle přechovává viry, bakterie nebo parazity, které pak bodnutím nebo jiným způsobem přenese na člověka.

Moucha jako přenašeč nemocí

Moucha domácí, ale také vinná muška, může přenášet původce různých nemocí, což jim umožňuje dobře přizpůsobená struktura těla i jejich chování. Moucha domácí vyhledává podobně jako mnohé její příbuzné, místa, kterým by se člověk měl nejvíce vyhýbat - smetiště, výkaly, zahnívající a rozkládající se organické zbytky. Na nohou jediné mouchy napočítali vědci na pět milionů nejrůznějších choroboplodných zárodků.

Pravděpodobnost nakažení hrozí především tam, kde je přenašečem moucha navštěvující na jedné straně potraviny a na druhé problematická místa jako latríny, hnůj, odpadky apod.

Rozdělení hmyzu

 • Okřídlený hmyz – moucha, mol, zavíječ.
 • Okřídlený bodavý hmyz – vosa, sršeň, komár.
 • Lezoucí hmyz – šváb, rus, mravenec, potemník, kožojed, cvrček.
 • Lezoucí krev sající hmyz – štěnice, blecha, veš.

Hubení jednotlivého hmyzu

 • Hubení okřídleného hmyzu – pomocí postřiků, elektrickými, světelnými nebo feromonovými lapači, mucholapkami.
 • Hubení bodavého hmyzu – kontaktními insekticidy, elektrickými lapači, odpuzovači.
 • Hubení lezoucího hmyzu – postřiky, požerovými nástrahami.
 • Hubení lezoucího krev sajícího hmyzu – insekticidním postřikem (štěnice), postřiky a likvidací vajíček kladených do prachu (blecha), šampony, vlasovými vody (veš).

Pomocníci při hubení hmyzu

Lapače hmyzu využívající elektrickou UV trubici

Tyto přístroje se vyznačují vysokou účinností, jednoduchou údržbou, minimální přímou obsluhou, nízkou spotřebou, bezhlučností, ekologickou nezávadností. Přístroje jsou zkonstruovány tak, aby design nenarušil Váš interiér bytu, domu, a také, aby příkon přístrojů nezatěžoval domácí rozpočet.

Princip fungování elektrického lapače hmyzu

Elektrický lapač hmyzu usmrcuje veškerý létající hmyz, a to pomocí mřížky s vysokým napětím, která vytváří elektrické pole. V okamžiku, kdy hmyz vlétne do tohoto pole, je ihned usmrcen a padá do sběrného tácku, který je umístěn pod mřížkou. Tácek je nutné, abyste pravidelně vyprazdňovali. Celé zařízení je zabezpečeno proti nechtěnému doteku mřížky vnější klecí. K přilákání hmyzu k mřížce se používá UV zářivka. Hmyz je přitahován UV světlem.

Využití elektrického lapače hmyzu

Byty, domy, restaurace, bufety, gastro-provozovny, zdravotnictví (ambulance, lékárna, laboratoř) aj.

Instalace elektrického lapače hmyzu

Nejvhodnější instalační výška je mezi 2-2,5 m. Lapače hmyzu se zavěšují mimo dosah slunečního záření v místech, kudy do místnosti přilétá hmyz a plochou, kterou chcete chránit.

Lapač vos

Pořiďte si praktický vosolap, který svým jedinečným designem láká vosy.

Tento lapač se vyznačuje prvotřídním odolným plastem, je ekologický, šetří životní prostředí, působí bez chemikálií, hubí vosy humánním způsobem.

Do lapače jednoduše nastražíte návnadu v podobě sladkého sirupu, piva se lžičkou cukru, medu smíchaného s vodou, přezrálého ovoce apod. Poté víčko zaklapněte a můžete se těšit na nerušené posezení s přáteli na venkovní terase, při pikniku atd. Kónický tvar otvorů a oblé stěny vosolapu brání vosám opustit přesně vymezený prostor. Jakmile jsou vosy lapené, sejměte horní díl lapače vos, ujistěte se, zda vosy již nejsou aktivní a těla ze sítka odstraňte do vhodného odpadu.Návnadu vyměňujte zhruba po třech týdnech.

Využití lapače vos

Lapač vos je určen pro venkovní použití.

Instalace lapače vos

Lapač vos můžete libovolně postavit, nebo pověsit za praktické ouško na vrchu nádobky.

Péče o lapače vos

Lapač vos můžete umývat ručně, nebo v myčce na nádobí.

Mucholapka do prostoru

Oboustranně lepicí pás papíru opatřený lákadly, zaručující účinný odchyt mouchy domácí, mouchy vířilky. Základem spolehlivého odchytu je speciální nevysychavé lepidlo, díky kterému můžete výrobek používat, dokud se lepivá plocha z větší části nezaplní.

Využití mucholapky

Mucholapka je využitelná pro vnitřní prostory.

Instalace mucholapky

Mírným tahem mucholapku a současným otáčením vytáhněte tak, aby se nepřetrhla. Pověste na vhodné místo, ne však na přímé slunce, nebo do průvanu.

Mucholapka  závěsné pásky na sklo

Oboustranně lepicí pás papíru opatřený lákadly, zaručující účinný odchyt mouchy domácí, mouchy vířilky. Základem spolehlivého odchytu je speciální nevysychavé lepidlo, díky kterému můžete výrobek používat, dokud se lepivá plocha z větší části nezaplní.

Využití mucholapky

Mucholapka je využitelná pro vnitřní prostory, na skla oken.

Instalace mucholapky

Ze zadní strany odstraňte oba žluté ochranné pásky. Pomocí takto odkrytých lepicích proužků přichyťte mucholapku na sklo. Z lepivé plochy poté sejměte ochranný papírový pás a nyní je lapač připraven k odchytu. V případě, že byste se lepidlem potřísnili, stačí ho odstranit technickým benzínem.

Elektrický odpařovač do zásuvky

Elektrický odpařovač insekticidu vypuzuje komáry a brání jejich dalšímu nalétávání do bytu, domu. Jedna náplň je účinná až na 45 nocí, a to po dobu 8 hodin.

Využití elektrického odpařovače do zásuvky

Elektrický odpařovač můžete umístit do jakékoli místnosti. Elektrický odpařovač insekticidu je určen pro napětí 220V.

Instalace elektrického odpařovače do zásuvky

Odstraňte víčko z lahvičky a pevně ji přišroubujte k aparátu.Zasuňte do zásuvky elektrické sítě, přičemž lahvička musí zůstat ve svislé poloze. Po vypotřebování tekutiny použijte náhradní náplň. Případná změna barvy tekutiny v průběhu fungování neovlivňuje insekticidní účinnost prostředku.

Odstraňovač létajícího hmyzu ve spreji

Tento odstraňovač hmyzu působí na odstranění létajících much domácích a komárů.

Využití odstraňovače hmyzu ve spreji

Sprej můžete použít v místnostech.

Použití odstraňovače hmyzu ve spreji

Aplikujte sprej rychlým a krátkým rozstřikem v místnosti, a to po dobu sedmi sekund všemi směry.

Odstraňovač lezoucího hmyzu ve spreji

Tento odstraňovač hmyzu působí na odstranění lezoucího hmyzu, jako jsou švábi, pavouci, stonožky, mravenci apod.

Využití odstraňovače hmyzu ve spreji

Sprej můžete použít v místnostech.

Použití odstraňovače hmyzu ve spreji

Nastříkejte sprej přímo na lezoucí hmyz, a to ze vzdálenosti dvacet až třicet centimetrů. Můžete také aplikovat v místech častého výskytu hmyzu, nebo v nejobvyklejších skrýších, jako jsou škvíry, štěrbiny ve zdi, plochy, nábytek, rohy, potrubí aj. Po třech týdnech tuto aplikaci zopakovat. Nerozstřikujte sprej do prostoru.

Prevence před výskytem hmyzu

 • Čistota domácnosti - udržujte v co nejvyšší míře čistotu ve Vaší domácnosti. Veškeré potraviny uchovávejte v uzavřených nádobách. Uvařené jídlo mějte přikryté až do doby, kdy jej podáváte. Ihned ukliďte jídlo, které jste nedopatřením rozlili, či rozsypali. Nenechávejte špinavé nádobí přes noc ani nenechávejte do druhého dne kuchyňský odpad venku za dveřmi. Používejte odmašťovací biopreparáty při úklidu odpadových cest.
 • Osobní hygiena - myjte si často ruce. Perte často oblečení, a to obzvláště tehdy, pokud jste byli v kontaktu s lidmi nebo se zvířaty. Některé vůně lákají hmyz. Je vhodné nepoužívat mýdlo a další hygienické výrobky, které jsou parfémované.
 • Bylinky - bazalka za okny. Bazalka vydává aromatickou vůni. Silná vůně, která charakterizuje většinu rostlin čeledi hluchavkovitých, vzniká v četných žlázkách listů. Mouchy tuto vůni nemají rády.

Hubení hlodavců

Deratizace

Deratizace chrání zdraví osob, chovaných zvířat, životních i pracovních podmínek, a to před přenašeči a původci infekčních onemocnění, kterými jsou především: myš domácí, potkan, krysa obecná.

Způsoby deratizace

 • Deratizaci lze provést pomocí tzv. deratizační staničky, která se umisťuje nad zem. Jak úklid, tak strojní čištění je velmi snadné. Kovové provedení deratizační staničky vykazuje dlouhou životnost, a to i v prostředí se zvýšenou vlhkostí.
 • Deratizaci je také možné provést nástrahami na miskách a v sáčcích. Tyto pasti jsou však snadno poškoditelné, vykazují nízkou životnost v prostředí se zvýšenou vlhkostí.

Past na myši, potkany, krysy

Můžete vybírat z pasti ze dřeva, pozinkované, pomosazené. Do pastičky jednoduše vložíte návnadu, natáhnete a stačí již jen čekat, než se nezvaný host chytí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14433 (rodina-finance.cz#21643)


Diskuze a zkušenosti

Ladislav Balon | 24.05.2012 19:57
Deratizace Pokud Vám ale žádný přípravek či pastičky na hlodavce nezabírají a Vy už nevíte co s nimi, obraťte se na deratizační firmu www.dddsluzby.cz, která Vám velmi rychle pomůže se zbavit všech škůdců, kteří Vám znepříjemňují život.


Přidat komentář