Hobby elektrické nářadí - výběr

Každému správnému kutilovi se hodí mít šikovné nářadí, se kterým může vrtat, sekat, brousit, upevňovat, řezat apod. Nářadí se hodí, i když bydlíte v panelovém nebo rodinném domě, kutíte na chatě, chalupě. Které nářadí Vaši práci urychlí a usnadní?

Elektrické nařádí

Chcete vylepšovat, opravovat, rekonstruovat nebo dokonce stavět s přispěním vlastních sil? Nebo se teprve odhodláváte?
S chutí a bez obav do toho!

Elektrická kladiva

 • Kombinovaná elektrická kladiva - zajišťuje příklepové vrtání, sekání, vrtání bez příklepu, šroubování. Možné vrtání s příklepem do kamene, betonu, vrtání a šroubování do dřeva, plastů, oceli, a to s adaptérem nebo sklíčidlem.
 • Vrtací elektrická kladiva - jsou vhodná pro připevňování stavebních dílců, pro montáže. Zajišťují bezpříklepové vrtání, pneumatický příklepový mechanismus, šroubování, sekání, vrtání do betonu, dřeva, oceli.

Elektrické brusky

 • Brusky elektrické oscilační - pracuje na principu oscilace nástroje, podřezávání zárubní, vyřezání spár u dlaždiček. Bruska je vhodná například pro broušení, prořezání, řezání. Jedná se o multifunkční přístroj.
 • Brusky elektrické pásové - zajišťuje zabrušování rádiusů, křivek, srážení hran, odstraňování zašlých, starých povrchů. Brusku využijete pro broušení profilových i plošných prvků.
 • Brusky elektrické vibrační - možnost výběru mezi lehkou, malou, ovladatelnou vibrační bruskou a dvouruční vibrační bruskou. Bruska umožňuje broušení a opravy plochy a plošných prvků, broušení v okenních a dveřních falcích, v rozích, na hranách. Vybírejte brusku s možností integrovaného odsávání prachu, ergonomickou rukojetí pro příjemnější práci.
 • Brusky elektrické úhlové - vybírejte s ergonomickou rukojetí, s antivibrační rukojetí. Aretační vřetena zajistí jednodušší i snazší výměnu kotouče. Odpružené držadlo účinně sníží hladinu škodlivých vibrací, které působí při broušení na Vaši paži.

Brusky úhlové

Tyto brusky jsou skvělým pomocníkem k dělení plechu, a to i ze složitých profilů. Při řezání nedochází k deformaci původního tvaru. Úhlová bruska spolehlivě poslouží i při řezání trubek nebo kovových úhelníků. Při broušení svárů oceníte především vynikající ovladatelnost i lehkost těchto brusek. U brusky úhlové sledujte několik parametrů, abyste si dobře vybrali. Například vysoký výkon Vám zaručí rychlé i plynulé řezání. Dvouruční řezání zase zaručí přesné vedení brusky v řezu. Budete-li brousit sváry, ale také při samotné přípravě svařování, srážení hran, či odbrušování materiálu, oceníte ergonomii i nízkou hmotnost úhlové brusky. K brusce si můžete libovolně dokoupit celou škálu hrubovacích i dělících kotoučů, které jsou k brusce optimálně přizpůsobeny. V případě nasazení diamantového kotouče hravě upravíte dlaždici nebo obklad na požadovaný tvar. Řezy jsou velmi rychlé a přesné, hrany dlaždic zůstanou nevyštípané. Nezapomeňte při práci s bruskou na ochranné brýle a pracovní rukavice.

 • snadné a bezpečné dělení, broušení, odrezování, hrubování

Elektrické vrtačky

Vrtačky se rozdělují na příklepové a bez příklepu. Dále na jednorychlostní, dvourychlostní, třírychlostní.

 • Příklepové elektrické vrtačky - umožňuje vrtání, broušení, kartáčování. Možnost vrtání do nejrůznějšího materiálu: beton, dlaždice, dřevo aj.
 • Vrtačky elektrické bez příklepu - jsou vhodné na vrtání do dřeva, kovu. Využijete je především pro lehčí práce.

Příklepová vrtačka & vrtačka bez příklepu

Příklepová vrtačka je vhodná pro vrtání do betonu, zdiva, kdy Vám umožní lepší průchodnost do tvrdých materiálů. U příklepové vrtačky sledujte především její výkon, kterému odpovídají maximální hodnoty průměru vrtaných děr do zdiva i betonu. Vrtačka bez příklepu je vhodnější na měkčí materiály.

Aku vrtačka

Aku vrtačky patří v současnosti k nejprodávanějším, a to především z důvodu, že jejich hlavní výhodou je jejich mobilita. Nemusíte za sebou tahat metry kabelu a navíc se obejdete i bez elektriky. Tento typ vrtačky oceníte především v domácnosti, kdy potřebujete přivrtat, vyvrtat sem tam něco, dále na chalupách, chatách.

Parametry, podle kterých vybírat vrtačky

 • Výkon vrtačky - vybírejte počet otáček u vrtačky v kombinaci s tím, na co budete vrtačku využívat.
 • Výdrž vrtačky - při výběru vrtačky zvažte, na jaký materiál ji budete potřebovat, například beton, dřevo, kov, žula, dlaždice aj.
 • Vybavení vrtačky - kvalitní vrtačka by měla mít ve svém vybavení nejlépe dvě rukojeti, hloubkový doraz, dostatečně dlouhý kabel, nastavenou sílu příklepu (pokud volíte vrtačku s příklepem). Také je vhodná přiměřená váha, sklíčidlo s rychloupínáním a další jiné vybavení. Některé vrtačky disponují funkcí plynulého rozběhu, která umožní pohodlné navrtávání materiálu. Dokonce jsou na trhu vrtačky, které disponují integrovaným odsáváním pro možnost bezprašné práce.

Hoblíky na dřevo

Umožňují hoblování, srovnávání, vytváření polodrážek, srážení hran. Hoblík může disponovat tzv. turboodváděním třísek, kdy udržuje čistý kanál i dobrý výhled na hoblovaný materiál. U hoblíku sledujte jho příkon, počet otáček naprázdno, maximální šířku záběru, nastavení úběru, délku přívodního kabelu a samozřejmě hmotnost. Šířka záběru je u elektrických hoblíků velmi často stejná, a to 82 mm, hloubka záběru, neboli tloušťka třísky, kterou hoblík ubere na jeden zátah, už jednotná není. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 0 až do 1,5 mm, jsou také hoblíky, které uberou až dvojnásobek, tj. od 0 až do 3,1 mm. Rozhodnete-li se pro elektrický hoblík, místo klasického, rozhodně Vám půjde práce velmi rychle od ruky. Tak, jako u vrtačky, i u hoblíku jistě oceníte možností integrovaného odsávání prachu.

Pily

U pil sledujte jejich příkon, počet kmitů bez zátěže, hloubku řezu do kovu, hloubku řezu do dřeva, hmotnost.

 • Okružní elektrické pily - u okružní pily sledujte, zda mají odsávací adaptér, a to z důvodu omezení prašnosti při práci. Dále si všímejte maximálního počtu otáček, a také zvažte, zda se Vám nevyplatí nástroj, který umožňuje jejich manuální nastavení. S některými okružními pilami je možné řezat pouze v kolmé poloze, jiné naopak umožňují práci v nakloněné poloze, pod úhlem. I toto zvažte, co Vám bude při práci více vyhovovat. Dále si všimněte u pily prořez, neboli hloubku řezu, která se pohybuje nejčastěji od 0 do 65 mm. Některé modely však umožní hloubku řezu individuálně nastavit. V neposlední řadě si zjistěte, jaká je u Vámi vybraného modelu dostupnost a škála nabídky řezných kotoučů, aby se nestalo, že model, pro který se rozhodnete, nebude dostatečná nabídka těchto přídavných kotoučů.
 • Kmitací elektrické přímočaré pily - některé pily jsou osazeny laserovým paprskem, který Vám pomůže k dosažení rovných a přesných řezů. U kmitacích pil se liší způsob upínání pilových plátků, kdy u některých modelů se plátky upínají tzv. U stopkou, do druhých se upínají plátky s tzv. T stopkou. Tento druhý typ je rozšířenější. Pilu také vybírejte podle výkonu, ale i prořezu, neboli hloubky řezu, která se u dřeva pohybuje většinou od 65 do 90 mm. U řezání oceli je to cca od 3 do 10 mm. Některé pily jsou dokonce vybavené tzv. předkmitem, kdy pilový plátek provádí klasický, zdvihový, orbitální i pohyb po eliptické dráze.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14419 (rodina-finance.cz#21440)


Přidat komentář