Feng shui - domov harmonie

Vyznat se ve starobylém čínském učení feng shui znamená pustit si do života pozitivní energii, harmonii, peníze, úspěch, dobré spaní a třeba i kvalitní sex. Pokud chcete pochopit, jak funguje, je užitečné se seznámit se základními principy.

Význam feng shui

Feng shui se překládá jako vítr a voda. Využívá přírodní síly - příliv a odliv a proudy větru - aby pracovaly pro vás.

Feng shui je součástí starodávné filozofie a může se aplikovat v různých oblastech, včetně tai či, yijingu, akupunktury, shiatsu, makrobiotiky a astrologie. Všechny tyto filozofie a praktiky mají společnou energii qi, yin a yang, pět prvků a osm trigramů, vytvářejících z nich pojivo, jež nabízí celistvý přístup k životu. Feng shui je pouze jedna část skládačky.

Jak funguje feng shui

Feng shui vychází z představy, že jsme spojeni se vším ve vesmíru a že jsme součástí obrovské sítě. V důsledku toho události na jednom místě nakonec ovlivní každého v síti. Některé věci budou mít větší vliv a budou výraznější než jiné. Různé fáze Měsíce, Slunce a roční období společně s místním počasím mají na nás zřetelnější vliv. Naše chování, nálady a myšlení se mohou měnit podle změn v těchto aspektech našeho přírodního prostředí. Pokud chcete pochopit, jak funguje, je užitečné se seznámit se základními principy.

Význam qi, energetického pole

Každý má energetické pole, které se pohybuje v těle a kolem něho. V Číně se mu říká qi., což je jemný proud elektromagnetické energie, která nese vaše city, myšlenky a přesvědčení. Pokud pociťujete vzrušení, budete se svým tělem vysílat vzrušenou energii qi.

Energie qi kolem Vás

Energetické pole qi se šíří asi 10 cm až 1 m, což závisí na momentálním stavu vašeho fyzického a citového bytí. Kdosi rozzuřený zjistí, že jeho energie qi sahá dále, než když má pocit deprese. Toto vnější energetické pole se nazývá aura a dá se zobrazit způsobem známým jako Kirilianův efekt. Je to ta část vaší energie qi, již nejsnáze ovlivňuje atmosféra kolem vás.

Vaše působení a feng shui

Ať žijete v bytě nebo v domě, díky feng shui si úplně každý může na své adrese vytvořit pozitivní energii. Jistě znáte místnosti, ve kterých si řeknete „Tady se cítím jako doma", jakmile překročíte práh. Aniž byste to vědomě zkoumali, ocitli jste se v prostoru, kde jsou protipóly yin a yang ve vyrovnané shodě. A přesně o to jde

Jak se feng shui dokázalo vyrovnat s moderní dobou

Možná vás napadne, jak se feng shui, jehož kořeny sahají až do období kolem roku 300 n.l. (dynastie Čchin), dokázalo vypořádat s moderní dobou. Co říká na elektrické spotřebiče nebo třeba počítače? Zdá se však, že se díky analýze praktických zkušeností a zdravého rozumu, ze kterých ostatně feng shui odpradávna vycházelo, podařilo vytěžit mnoho užitečných rad i pro domácnost 21.století.

Tři klíčové oblasti ve feng shui - vstupní dveře, ložnice, kuchyně

Následující doporučená opatření vycházejí ze „školy tvarů" (sing-fa). Napřed sloužila jen k orientaci hrobů, pak se začala používat k orientaci obytných sídel podle okolních geografických podmínek, výskytu vody i převažujícího klimatu a nakonec se „nastěhovala do interiérů. Je mnohem méně komplikovaná (a proto je vhodná pro začátečníky) než mladší kompasová škola (li-fa) založena na myšlence, že každá z osmi světových stran vyzařuje určitou specifickou energii. Čínští mistři při ní používají kompas (luo-pchan) a přesné matematické výpočty. Ve feng shui pro obytné prostory využívají někteří mistři jen první nebo druhou koncepci, ale mnozí obě současně.

Každopádně platí, že tři oblasti jsou naprosto klíčové, a soustředilo se na ně už rané feng shui: vstupní dveře, ložnice a kuchyně.**
**

Vstupní dveře** Feng shui

**

Vchodové a hlavní dveře jsou vstupním prostorem pro energii qi. Pokud k vám někdo vchází, vytváří se proud energie qi. Jakmile je uvnitř, jeho qi vytlačí trochu energie, kterou již máte doma. Vchod do domu byl vždy pojímán tak, aby přitahoval pouze pozitivní energii. Zkuste se podívat na vstupní dveře do vašeho obydlí jako bariéru, která odděluje energii vnějšího prostoru od energie vnitřního prostoru. Je potřeba, aby dveře zadržely uvnitř příznivé qi (ducha) a zároveň nechaly co nejvíce nepříznivé qi venku. Vstupní dveře jsou rozhodně nejdůležitějšími dveřmi obydlí.

Co je správně: vchod vzdušný, pěkný, upravený, s dostatkem světla (přirozeného nebo umělého);** ** vstupní dveře větší a masivnější než ostatní v domě (ale musí proporcionálně ladit s okolním interiérem).

Co je špatně: malé vstupní dveře mohou bránit vstupu příznivé energie zvenčí, což vede ke stísněnosti, nervozitě a hádkám obyvatel;** ** za vchodem by se neměla otevírat temná, úzká a ponurá chodba. Takový vchod přitahuje a akumuluje negativní energii, která se po otevření vstupních dveří přenáší dál do interiéru a zůstává tam ještě dlouho potom, co byly dveře zavřeny.**
**

Dveře v interiéru** Feng shui

**

S trochou nadsázky se dá říct, že podle toho, jak jsou situovány dveře v bytě nebo domě, může se vaším obydlím prohánět příznivá i negativní energie

Co je špatně: dveře těsně v zákrytu, protože energie přes ně proudí příliš rychle, což má dopad na zdraví, psychiku, kariéru a jiné oblasti.

Jak situaci řešit: jestliže nemůžete nebo nechcete přistoupit ke stavebním úpravám, instalujte „zpomalovače" toku qi. Mohou to být umělecké nebo přírodní předměty postavené na zemi nebo zavěšené u stropu, paravány, akvária nebo pokojové rostliny.**
**

Záhada zrcadel** Feng shui

**

Protože jsou podstatně mladší, ne učení feng shui, byla do čínské teorie začleněna postupně. Hlavně zastánci kompasové školy tvrdí, že nejsou „legitimním" prostředkem k ovlivňování toků qi.

Příznivci tvarové školy si ale myslí opak. Podle nich se dají používat k různému odklánění energie. Mohou být stejně tak prospěšná (nad vstupními dveřmi), jako škodlivá (v těsné blízkosti postele).

Komu škodí hrany: ostré úhly a kouty podle fehg shui vyzařují negativní energii, vystřelují „otrávený šíp". Zdaleka se to netýká pouze stěn, ale také třeba uměleckých předmětů. Jestliže „otrávený šíp" směřuje proti jakýmkoli dveřím, vyzařuje svou zápornou qi nejen na dveře, ale také do prostoru za nimi. Zároveň se však posuzuje velikost ostré hrany v poměru ke dveřím. Vždy záleží na konkrétní situaci. **
**

Kuchyně** Feng shui

**

Dříve byla kuchyně alfou a omegou přežití. Přestože dnes lidé mnohem více jedí mimo domov a k přípravě jídla potřebují oproti dřívějšku minimální dobu, z hlediska feng shui je kuchyně stále symbolem domácí jistoty, klidu a zdraví.

Co je správně: kuchyňský interiér udržovaný v čistotě;** ** opravené všechny technické závady na spotřebičích;** ** světlé odstíny na stěnách a pokud možno i na kuchyňském nábytku (ideální je čistě bílá);** ** dostatečné osvětlení a větrání;** ** lednička a dřez v sousedství, protože obojí symbolizuje energii vody;** ** nábytek a pracovní plochy ze snadno omyvatelných materiálů;** ** stropní svítidla světle červená, lososově růžová a žlutá.

Co je špatně: vstupní dveře do kuchyně přímo proti dveřím ložnice nebo koupelny (jestliže nelze provést stavební úpravy, alespoň dveře důsledně zavírejte);** ** sporák a trouba, tvořící vysoce aktivní typ energie, těsně u stěny, za kterou se nachází zóna určená k odpočinku;** ** sporák a trouba (energie ohně) příliš blízko výlevce (energie vody);** ** lednička proti vstupním dveřím. Aktivní energie dveří v konfrontaci pasivní energie ledničky způsobuje narušení harmonického života rodiny a finanční potíže;** ** Stolní lampy a světlo ze žárovek nebo stínítek v modré, šedé a tmavě zelené. **
**

Ložnice - energie spánku - Feng shui

Staří Číňané si dobře uvědomovali, že lidé stráví spánkem třetinu života, proto je kvalitní spánek podle fenf shui jedním z hlavních předpokladů lidského zdraví.

Co je správně: dobře vyvětráno; prosvětlený interiér i přes den; mírné uklidňující barvy; postel záhlavím ke zdi (spící člověk má pocit bezpečí); větší zrcadlo na vnitřní straně dveří u skříně, které otevřete a zavřete podle potřeby; spíš dřevěný než kovový nábytek, plovoucí podlaha nebo parkety, koberečky.

Co je špatně: nepořádek, protože přidržuje negativní energii;** ** jasné barvy, především červená a oranžová (silně aktivní energie narušuje klid);** ** lůžko těsně u stěny, za kterou je kuchyně;** ** energeticky „neukotvená" postel v prostoru;** ** předměty nebo svítidla visící nad postelí;** ** skříně a noční stolky v bezprostřední blízkosti lůžka;** ** velká zrcadla, zejména ta, ve kterých se odráží obraz celé postele; počítače, rádia, televizory či mobily do 2 metrů od lůžka (vytvářejí silné elektromagnetické pole zhoršující kvalitu spánku).

Kam s postelí: to je v rámci feng shui naprosto zásadní problém. Člověk by měl z lůžka dobře vidět každého, kdo vstoupí do místnosti dveřmi. Zároveň by ale postel neměla být přímo proti dveřím, jelikož jejich otevíráním a zavíráním vzniká negativní energie vyvolávající nemoci a psychické poruchy. Ideální je, když se postel nachází co nejblíže koutu ložnice, který leží úhlopříčně proti dveřím. Jenže je potřeba brát v úvahu polohu stěn, okna a kuchyně. Rozhodně nespěte těsně u okna, kudy na vás proudí příliš mnoho negativní energie. Tento problém vyřeší například nebesa nad postelí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14340 (rodina-finance.cz#20594)


Přidat komentář