Ekopraní - prostředky, praní, výběr

Zhruba 50% fosforu, který se nachází v městských splašcích, mají na svědomí prací prášky, které by již měly být bezfosfátové. Ovšem fosfát v nich bývá nahrazen zeolity, se kterými si čističky vody nedokážou poradit, a tak životní prostředí nadále trpí.

Čistá a Ekologická domácnost

** Ti, kterým záleží nejen na svém zdraví a zdraví svých dětí, ale také na ochraně životního prostředí, již vědí, že praním svého prádla v ekologicky nezávadných prostředcích , je to nejlepší co pro sebe i pro svou rodinu může udělat.** Na trhu existuje i celá řada ekologických pracích prášků, které neobsahují chlór, fosfáty nebo jiné chemikálie, jako jsou syntetická barviva a parfémy. Na stránkách www.ekoprani.cz naleznete široký sortiment ekologických prostředků, pro zdravé děti i přírodu.

 • Praní a žehlení s Ulrichem
 • Mytí a čištění s Ulrichem
 • Akční sady
 • Mýdlové ořechy
 • Máchadlo
 • Dezinfekce, bazény
 • Ekodomácnost

*Doporučujeme, Vám navštívit tento internetový obchod www. ekoprani.cz ** kde naleznete veškeré potřeby  na ekologické praní. Věříme, že s výběrem budete velmi spokojeni.***

Prací prostředky & fosfát

Od 1.10.2006 je v obchodech zakázáno prodávat, na základě vyhlášky k zákonu o chemických látkách Ministerstvem životního prostředí, prací prostředky s koncentrací fosforu vyšší než 0,5% hmotnosti.

Co je fosfát

Fosfáty jsou zdrojem fosforu, který má podstatný význam pro rozvoj eutrofizace,  jednoho z nejzávažnějších vodohospodářských problémů

Látky nahrazující fosfát

Látky, které nahrazují fosfáty je nutné posuzovat rozdílně, a to co se týče jejich účinnosti a vlivu na životní prostředí. V současnosti se používá především zeolit A (hlinito-křemičitansodný), který po rozsáhlém testování byl prohlášen z životního hlediska za nezávadný. O dalších pomocných látkách však stále probíhají diskuse.

 • NTA (nitrilotriacetát) – jedná se o kyselinu nitriloctrioctovou, která byla dřev vzhledem k dobrým pracím vlastnostem uvažována, jako náhrada za fosfáty. Tato kyselina však váže ionty kovů, a to nejen v pracím roztoku, čímž vylučuje jejich vliv na prací proces, ale také v čistírenském odpadním kalu, takže se mohou dostat do vod. Použití této kyseliny v pracích prášcích je tedy pro negativní ekologické vlastnosti značně omezeno.
 • Zeolit A - je ekologicky méně závadný. Dobře se zachycuje v mechanickém stupni čistíren odpadních vod, ukládá se v čistírenském odpadním kalu.
 • Stavební látky (co-builders) - jsou látky podporující prací vlastnosti zeolitů. Používají se nejčastěji polykarboxyláty, fosfonáty, či citráty. Polykarboxyláty jsou špatně biologicky odbouratelné a hromadí se v čistírenském odpadním kalu. Fosfonáty se používají pro stabilizaci bělicí látky: perborátu, který je ekologicky závadný. Fosfonáty ztěžují procesy zadržování fosforu v čistírnách odpadních vod a škodí tzv. chemické orientaci vodních živočichů. Citráty představují látky s dobrou biologickou odbouratelností, podporují však účinnost zeolitu A pouze při pracích teplotách do maximálně 60˚C, z toho důvodu se nehodí do univerzálních pracích prostředků.

Výběr vhodného pracího prostředku

 • Prací prostředky bez fosfátů – fosfor obsažený ve fosfátu způsobuje negativní dopady na životní prostředí.
 • Tekuté, gelové prací prostředky – všechny jsou bezfosfátové.
 • Mýdlové prací prostředky – ve vodním prostředí se mýdly velmi rychle a současně beze zbytku biologicky odbourává. Mýdlo je vhodné používat především na ruční praní prádla.
 • Žlučové mýdlo – představuje výborný přírodní prostředek na odstranění skvrn, a to od tuku, bílku, škrobu, ale i skvrnách na dětských plenkách.
 • Certifikované prací prostředky – Značky pracích prášků, které nesou název Ekologicky šetrný výrobek, patří k výrobkům, které splňují stanovená kritéria Ministerstva životního prostředí o nepřítomnosti fosfátů.

Tipy na ekologické prací prostředky

 • Mýdlové ořechy – již odpradávna se používají jako rostlinný prací prostředek, kdy skořápky ořechů obsahují cenné látky, které se skvěle hodí pro praní, obsahují přírodní saponin, který má podobné účinky jako mýdlo. Mýdlové ořechy můžete použít při praní v pračce, a to v látkovém sáčku, který zabraňuje, aby se ořechy smísily s prádlem. Na rozdíl od běžných pracích prostředků, které obsahují značné množství chemikálií jako jsou rozpouštědla, vonné a konzervačních látky, nejrůznější rozjasňovače, jsou mýdlové ořechy velmi šetrné k životnímu prostředí i k pokožce. Aviváž není nutná, prádlo je z hlediska vůně neutrální. Při nízkých teplotách můžete ořechy použít i vícekrát za sebou. S ořechy můžete prát bílé i barevné prádlo, a to od 30 do 90°C, dále hedvábí i vlnu.
 • Prací gel – prací prostředek s obsahem změkčovače, který je vhodný pro veškeré typy praní i stupně tvrdosti vody. Prací gel obsahuje praní aktivující látky z kokosového oleje, oleje z palmových jader, rostlinné mazlavé mýdlo i pravotočivou kyselinu mléčnou, jenž chrání před usazováním vodního kamene a navíc vyrovnává hodnotu pH.
 • Prací gel actifresh – tento výjimečný prací prostředek je vhodný především pro aktivní jedince, kteří pravidelně provozují sport, často se potí. Prací gel má deodorační účinek, obsažená vysoce účinná zinková sůl kyseliny ricinolejové redukuje nepříjemný zápach potu v prádle. S tímto pracím gelem bude veškeré vaše volnočasové, pracovní i sportovní oblečení, včetně ručníků, ložního prádla, déle svěží. Prací gel actifresh obsahuje také praní aktivující látky z kokosového oleje a z oleje z palmových jader, rostlinné mazlavé mýdlo. Pravotočivá kyselina mléčná aktivně působí proti ukládaní vodního kamene a současně zajišťuje optimální hodnotu pH.
 • Prací gel citrus – jedná se o tekutý přípravek na praní, který obsahuje změkčovač, je vhodný pro všechny typy praní i stupně tvrdosti vody. Obsahuje praní aktivující látky z kokosového oleje, oleje z palmových jader, rostlinné mazlavé mýdlo a pravotočivou kyselinu mléčnou, která chrání Vaši pračku před usazováním vodního kamene a navíc vyrovnává hodnotu pH.
 • Prací gel na jemné prádlo – prací prostředek, který je vhodný pro to nejjemnější prádlo, jako je hedvábí, kůže, vlna. Obsahuje šetrné, praní aktivující látky z kokosového oleje, oleje z palmových jader, rostlinné mazlavé mýdlo, pravotočivou kyselinu mléčnou, která chrání před usazováním vodního kamene a vyrovnává hodnotu pH.
 • Prací gel s mydlicí lékařskou – přídavek mydlice lékařské do pracího prostředku, zvyšuje jeho účinek. Tento prací gel můžete využít pro veškeré teploty vody a navíc veškeré druhy textilií. Výluh z mydlice lékařské byl odedávna používán k praní i čištění, dodnes se využívá k čištění perských koberců i antických látek.

Dávkování pracího prostředku

 • Dávkování pracího prostředku závisí především na tvrdosti vody. Pokud nevíte, jak tvrdou máte vodu, kterou využíváte v domácnosti, obraťte se na příslušný vodárenský podnik, dle místa Vašeho bydliště.
 • Na pracích prostředcích bývá uvedeno dávkování, a to dle jednotlivé tvrdosti.
 • Obecně, čím je voda tvrdší, tím více se používá pracího prostředku, a to z důvodu, aby voda byla změkčena, a byl zajištěn požadovaný výsledek praní.
 • Rozhodně nedávkujte prací prostředek od oka, vždy použijte přiloženou odměrku, popřípadě si odměrku pořiďte, není-li součástí pracího prostředku.
 • Neplatí, že když dáte pracího prostředku více, tak, že se prádlo lépe vypere. Naopak můžete docílit šedosti prádla.
 • Dříve se prádlo předem namáčelo, tak proč takto nepostupovat i v současnosti. Díky namáčení, pak stačí dát pracího prášku méně.

Způsob, jak ekologicky prát

 • Aviváž – aviváže obecně jsou biologicky obtížně odbouratelné a co se týče čistoty prádla, nemají žádný vliv.
 • Pračka – budete-li kupovat novou pračku, určitě se zajímejte o typy praček s možností úsporných programů a také si všímejte energetické třídy, kdy nejlepší je A++, co se týče úspory energie.
 • Předpírání – předpírat prádlo není potřeba. V případě, že máte prádlo silně zašpiněné, stačí ho před namočit. Navíc namočením prádla poté ušetříte na množství použitého pracího prostředku.
 • Teplota praní – pro většinu prádla stačí maximální teplota 40°C, čímž ušetříte až 50% energie oproti praní při 90°C. Prát při 90° se doporučuje maximálně pro vyčištění prádla kojenců (pleny) a nemocných.
 • Využití kapacity pračky – snažte se plně využívat kapacity pračky, čímž šetříte energii, množství pracího prostředku, množství vody.

Prací účinnosti pracích prostředků

 • Skupina A – kvalitní prací prostředek
 • Skupina B – průměrné prací prostředky
 • Skupina C – podprůměrné prací prostředky
 • Skupina D – velmi slabé prací prostředky

Biologická rozložitelnost pracích prostředků

 • Skupina A – prací prostředek rozložitelný do sedmi dnů
 • Skupina B – prací prostředek rozložitelný do dvacetiosmi dnů
 • Skupina C – prací prostředek rozložitelný (nelze rovně specifikovat do kolika dnů)

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14431 (rodina-finance.cz#21614)


Přidat komentář