Ekologie v domácnosti - úklid

Denně v domácnosti umýváme nádobí, denně umýváme toaletu, minimálně dvakrát do týdne pereme prádlo, minimálně jednou týdně vytíráme, umýváme koupelnu atd. Kolik čistících prostředků takto spotřebujeme za měsíc, rok, deset let?

 

Jak na bakterie

Antibakteriální vysavač, díky kterému odstraníte bakterie, roztoče a další choroboplodné zárodky. Antibakteriální vysavače mají unikátní čistící funkci, která udělá Váš domov čistější a zdravější. Antibakteriální vysavyč má UV-C sterilizační lampu, která zabije až 99,9% bakterií, roztočů. Vibrační destička vysavače uvolní miliony roztočů, kteří jsou hákovitě zakleslí. Mikro-alergická filtrace je výkonné sání s 2-stupňovou mikro-alergickou filtrací, které bezpečně a efektivně odstraní bakterie, roztoče a jejich výkaly z Vašich matrací, polštářů, peřin a dalšího čalouněného nábytku.

Ekologický úklid v domácnosti

I když jsme v práci většinu dne, přesto domov tvoří naše útočiště, bezpečí, místo, kam se rádi vracíme, chceme si odpočinout aj. Samozřejmě dbáme na čistotu domácnosti, ale je dobré se zamyslet nad tím, zda některé čistící prostředky nelze vyměnit za šetrnější, čímž prospějeme nejen životnímu prostředí, ale i nám samotným, neboť my dýcháme výpary z těchto prostředků a nosíme oblečení, které jsme vyprali v pracích prášcích.

Faktory, podílející se na úklidu

Potřebujeme-li uklidit, vyprat atd., používáme čtyři faktory, a to: teplotu (voda), mechanickou sílu (vysavač, pračka, myčka atd.), chemii (čistící, dezinfekční a prací prostředky), čas (náš). Budeme-li chtít snížit množství použitých chemických prostředků, budeme muset úměrně prodloužit čas působení dané látky nebo zvýšit teplotu. Prodloužíme-li čas působení, snížíme tím množství chemických látek.

Přílišná čistota škodí

Velké množství používaných prostředků proti škůdcům, plísním, může urychlit alergickou reakci.

Dezinfekční přísady i účinné látky v čistících, dezinfekčních a pracích prostředcích ničí bakterie, které jsou pro nás užitečné, čímž si sami oslabujeme naši, pro nás důležitou imunitu a imunitní obranný systém.

Dezinfekční přípravky také představují „konečnou“ pro řadu potřebných mikroorganismů, které účinně napomáhají k rozkladu splašků v čistírnách odpadních vod.

Jak tedy dosáhnout čistoty v naší domácnosti? V domácnostech bychom neměli používat žádné dezinfekční přípravky, pouze, pokud by nám to nedoporučil lékař.

Nedoporučujeme: úklidové prostředky, které nesou nápis „dezinfekční“; „baktericidní“; „biocid“; „antibakteriální“; „s aktivním chlórem“; „čistí hygienicky“; „hubí bakterie“. Vyhýbejte se také zdraví škodlivým dezinfekčním prostředkům, čistícím prostředkům s dezinfekční přísadou i prostředkům, které obsahují chlór, který je velmi často součástí bělidel i prostředků na mytí nádobí.

Vůně přidané do čistících a pracích prostředků

Myslíte, že je pro naše zdraví prospěšné používání nejrůznějších osvěžovačů vzduchů ve spreji, kostek do záchodových mís, kapalin na odpařování, voňavých čističů, gelů apod.? Tyto vonné látky v čistících prostředcích mohou vyvolat nejrůznější potíže, a to u citlivých osob a alergiků.

Aromatické látky se nachází v pracích a čistících prostředcích, osvěžovačích vzduchu. Konzervační látky se nachází v tekutých pracích a čistících prostředcích.

Samozřejmě, že vůně nás ovlivňuje, proč bychom si jinak kupovali parfémy, proč se otočíme za „vkusně“ ovoněnou osobu, proč máme pocit, že, když vytřeme podlahu čističem se svěží citrónovou vůní, že je hned čistší, než kdybychom vytřeli s prostředkem bez vůně. Měli bychom však mít na paměti, že všelijaká aromata (nemáme na mysli například přírodní éterické olejíčky), mohou způsobit, či urychlit nejrůznější alergie a také významně škodit našemu zdraví. Co tedy používat na provonění koupelny, WC atd.? Již zmíněné přírodní vonné olejíčky, které naopak našemu zdraví prospívají.

Nedoporučujeme: používání všelijakých voňavých čističů, osvěžovačů vzduchů atd.

Množství používaného prostředku na úklid

Možná máme zakořeněno, že čím víc, tím líp, tj. čím více použijeme čistícího prostředku na nádobí, pro vytírání podlahy a pracího prostředku na prádlo, tím bude nádobí čistší, podlaha čistší a prádlo čistší. Je to však skutečně pravda?

Dnešní doba se specializuje na tzv. koncentrované čistící prostředky, jenže my jsme stále zvyklí používat větší množství a můžeme být značně nedůvěřivý, že „ta trocha“ by měla umýt nádobí do čista, ta trocha prášku nebo gelu dokonale vyprat prádlo apod. Opravdu je důležité dodržovat dávkování a hledět na to, co nám výrobce na každém výrobku sděluje.

Doporučujeme: všímejte si a dbejte na údaje uvedené na výrobcích, co se týče dávkování čistících prostředků. Ve většině případů také stačí spíše dvě třetiny doporučené dávky pro čistý výsledek nádobí, podlahy, koupelny, WC, prádla apod.

Úklid začíná prevencí

Jdete k někomu na návštěvu a můžete zažít dvě situace, buď, že se striktně zujete před vstupními dveřmi do bytu, tj. na rohožce, nebo Vám majitel bytu, domu, řekne, klidně se zujte v chodbě. Co myslíte, že je správně, z hlediska prevence úklidu?

Zabránění nežádoucímu vniknutí špíny zvenku do bytu, domu slouží právě rohožka, která není na ozdobu, i když se můžeme setkat s nejrůznějšími tvary, barvami, nápisy apod., kdy mnohdy připomíná již umělecké dílo a máme obavy na ni stoupnout, natož si do ní utřít zaprášené boty.

Nejlepším řešením jsou rohožky hned dvě, a to jedna hrubá na velké nečistoty, která bude umístěna před domem, vstupními dveřmi a druhá jemná na dočištění bot. Vědě-li jste, že když se rohože používají a jsou správně instalované, pomohou Vám zachytit až 80% nečistot?

Další prevencí jsou sítka v odpadu umyvadla, dřezu, vaně, které zachytnou nečistoty při umývání nádobí, mytí vlasů apod.

Utěrky z mikrovlákna

Kdo by neznal utěrky z mikrovlákna, které nám pomáhají odstranit nečistoty, které ulpívají na hladkých a lesklých površích. Tyto utěrky dokážou kromě vody také na sebe navázat mastnotu. Testy bylo potvrzeno, že při běžném úklidu v domácnosti, můžeme utěrkami ušetřit až 80% čistících prostředků. Při používání těchto utěrek již nepoužíváme žádné čistící prostředky, ovšem je dobré při jejich používání mít oblečené ochranné rukavice, protože vzhledem ke svým čistícím schopnostem, nám mohou odírat jemnou pokožku rukou.

Utěrka není jen jedna, existují v mnoha různých variantách, například ta nejměkčí na okna, monitory, obrazovky televize, naopak nejhrubší na podlahy.

Složení utěrky by mělo být: 70% polyester PES, 30% polyamid PAD.

Způsob práce s utěrkou: pracujte s dokonale vyždímanou, či jen lehce navlhčenou utěrkou, protože zcela mokrá utěrka ztrácí svoji schopnost.

Údržba utěrky: při jejím velkém zašpinění stačí utěrku vyprat v pračce a vydrží Vám i po dobu několika let.

Doporučujeme: úklid s navlhčenou mikrovláknovou utěrkou bez použití čistícího prostředku.

Vhodné čisticí prostředky na úklid

Jako čistící prostředky je vhodné vybírat s ekologickou značkou, s certifikátem Ekologicky šetrný výrobek.

Tip: kromě čisticích a pracích prostředků s ekologickou značkou, můžete pro čištění a úklid v domácnosti použít: vodu; kuchyňský ocet, přírodní vonné esence, aromatické bylinky umístěné v koupelně, či na toaletě.

Praní prádla

V současné době trh již nenabízí prací prostředky s fosfáty, přesto však mohou prací prášky obsahovat jiné problematické látky. Neexistují žádné 100% ekologické prostředky, pouze některé však mohou být šetrnější než jiné.

Co se týče dávkování, tak množství závisí především na tvrdosti vody. Platí, čím je voda tvrdší, tím je zapotřebí více pracího prostředku. Každopádně však používejte pro správné dávkování odměrku a nesypte prací prášek od oka.

Měkké prádlo – chcete mít měkké prádlo i bez použití změkčovadel a aviváže? Sušte prádlo na sluníčku, nebo na čerstvém vzduchu.

Teplota praní – za normální teplot praní se považuje 40°C. Prádlo nebude čistší, pokud použijete teplejší vodu (vyjma prádla nemocných a kojenců), naopak budete plýtvat energií.

Bezpečné zacházení s čistícími prostředky

  • Při veškerých úklidových pracích používejte ochranné rukavice, a to i při mytí nádobí. Poté si umyjte ruce jemným mýdlem bez parfemace a nakrémujte.
  • Veškeré čistící prostředky uchovávejte mimo dosah dětí.
  • Vyhýbejte se čistím prostředkům, které obsahují silné minerální kyseliny, jako je kyselina solná; sírová; dusičná; fosforečná; a prostředkům s obsahem chlóru.
  • Při úklidu v domácnosti nezapomínejte na současné větrání, aby se výpary z čistících prostředků nekumulovali v bytě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14429 (rodina-finance.cz#21576)


Přidat komentář