Drtič odpadu - konec plného koše a zápachu

Tam, kde se bydlí, vzniká odpad. Především pak v kuchyni v souvislosti s přípravou pokrmů vzniká nemalé množství odpadu. Třídíte odpad, ale i tak je koš každou chvíli plný? To může být minulostí, pokud si pořídíte některý z drtičů kuchyňského odpadu.

Máte pocit, že v domácnosti a zvláště pak v kuchyni stále něco cítíte? A není to zrovna libá vůně? Může jít o kuchyňské odpadky. Zápachu bohužel ani nemusíte zabránit, i když budete odpadky vynášet denně. Účinné řešení tu však je. A nemyslíme tím osvěžovače vzduchů, spreje apod. S pachy v kuchyni se můžete rozloučit. Stačí si jen zakoupit kvalitní drtič kuchyňského odpadu.

Kuchyňský drtič je neodmyslitelnou součástí moderní kuchyně

Bez jakých spotřebičů a pomocníků si nedovedete představit kuchyň Vašich snů? Bezpochyby se jedná o lednici s mrazící částí, myčku na nádobí, mikrovlnnou troubu, kávovar. Oceníte však také bezdotykový koš, nebo právě drtič kuchyňského odpadu.

Kvůli drtiči však nemusíte hned rekonstruovat kuchyni. Drtič kuchyňského odpadu je totiž možné nainstalovat i do již sestavených kuchyní.

Výhody drtiče kuchyňského odpadu

Drtič kuchyňského odpadu se může pochlubit minimálně dvěma stěžejními výhodami, a těmi jsou již zmiňovaná eliminace zápachu na minimum a rozloučení se s kuchyňským odpadem, jako takovým. Do Vašeho koše již nebudete muset dávat zbytky potraviny, slupky z brambor, zeleniny, ovoce aj. Již nebudete muset utíkat k venkovnímu kontejneru s každou potravinou, která by mohla i za pouhý jediný den v domácnosti, způsobit ne zrovna voňavou atmosféru.

Konec poletujících mušek okolo odpadkového koše

Především v letních a podzimních měsících můžete zaznamenat, jak Vám kolem koše poletují malé mušky. Ty přímo přitahují slupky, ohryzky, či nahnilé ovoce aj. Mušek se nezbavíte, ani když budete vynášet koš každý den.

Pokud se nechcete potýkat rok co rok s muškami, pak si můžete zakoupit některý z drtičů kuchyňského odpadu. V drtiči odpadu totiž můžete zlikvidovat, jak slupky, tak ohryzky, nahnilé ovoce, zeleninu, zbytky nesnědeného jídla aj.

Princip fungování drtiče kuchyňského odpadu

Jak drtič kuchyňského odpadu funguje? Když si ho zakoupíte, jeho umístění bude pod dřezem, konkrétně bude navazovat na výtokový otvor a bude napojený na standardní odpadní řád. Jakmile budete chtít některý odpad rozdrtit, pak stačí pustit z kohoutku studenou vodu, zapnout drtič a dát do něj patřičný odpad. V tu chvíli drtič rozdrtí odpad na malinkaté kousíčky, které se pak spolu s vodou dostanou do odpadního potrubí a následně do kanalizace.

Co vše je možné zlikvidovat za pomoci drtiče

Určitě jedna z otázek, která Vás napadne v souvislosti s drtičem kuchyňského odpadu, co vše můžete do drtiče dát. Jednoduchým vodítkem je to, že do něj můžete vložit všechno, co se v přírodě standardně rozloží.

Nemusíte se bát, že by došlo k poničení drtiče, když do něj dát něco tvrdého. Drtič si totiž poradí nejen s měkkým odpadem, ale také značně tvrdým, jako jsou například masové kosti. Kromě toho, právě tvrdý materiál je možné považovat za jakéhosi, obrazně řečeno detoxikačního pomocníka, který účinně pročistí Vaše odpadní potrubí. Takže vlastně získáte 2v1. Nejenže se zbavíte kostí, ale ještě prospějete odpadním trubkám.

Kuchyňský odpad, který je možné drtit

Co konkrétně tedy můžete dát do kuchyňského drtiče? Již jsme výše zmínili kosti z masa, mohou to být například kuřecí kosti, ale také rybí kosti. Zůstaneme u masa, ze kterého jsou i další zbytky. K těm se řadí rozličné odřezky, klouby, šlachy aj.

Brambory, ovoce, zelenina

Také při krájení brambor vzniká nemalý odpad v podobě slupek. Někdy je však třeba vyhodit celý brambor, který je třeba nahnilý, zelený apod. Pak tu máme skupinu ovoce a zeleniny. Do drtiče kuchyňského odpadu můžete dát prakticky jakékoli ovoce i jakoukoli zeleninu, ať už slupky, jádřince, zrníčka, stopky, či samotné ovoce, nebo zeleninu.

Skořápky ořechů, vajíček

Při přípravě sladkých moučníků častokráte používáme vajíčka a oříšky. Někdo dává přednost doma vyloupaným oříškům. Pak ovšem máte doma kopu skořápek. A když jsme již u těch skořápek, pak ty vznikají i při použití vajíček. Drtič si poradí jak se skořápkami vajíček, tak ořechů, ať už burských, či vlašských.

Pečivo

Někdy se prostě množství pečiva neodhadne. Jednou se jí tak, podruhé onak. A tak nám mohou zbýt staré rohlíky, housky, chléb aj. Pokud nemáte zrovna králíky, koně apod., pak zbytky pečiva nejspíš směřují do koše. Pořídíte-li si drtič kuchyňského odpadu, pak se Váš koš již nemusí plnit těmito zbytky.

Květiny

Kdo by si rád čas od času nevyzdobil domov živými, řezanými květinami? Buď si je sami zakoupíme, nebo je můžeme dostat, když slavíme svátek, narozeniny, výročí apod. Řezané květiny jsou tak krásné. Jejich krása však, co naplat, dlouho nevydrží. A tak, když zvadnou, padají, musí nemilosrdně pryč. Jejich úloha v podobě zdobení, by v tom případě byla pak opačná. Nahnilé květiny, především stonky, které byly ponořené ve vodě, nejsou nijak voňavou záležitostí. A tak, pokud byste je vyhodili do koše, a ten vynesli za den, dva, pak se není čemu divit, že to v kuchyni zrovna nevoní. Drtič odpadu si však lehce poradí s květinami, jejichž krása již pominula.

Vylouhované čajové sáčky

Rádi pijete přes den čaj? Není se čemu divit, je tak lahodný, osvěžující, povzbuzující. A čajů je taková pěkná řádka. Standardně pak nejspíš vyhazujete vylouhované čajové sáčky do koše. Když si pořídíte drtič kuchyňského odpadu, pak tyto sáčky můžete nasměrovat do něj.

Ubrousky, párátka

Při stolování používá řada z nás papírové ubrousky. Jsou praktické a nezbytné zároveň. Některé pokrmy dán doslova lezou do zubů. Není to proto, že by nám nechutnaly. Každý z nás má totiž mezizubní prostory, a tam se velmi ráda dostanou například masová vlákna. A tak, abychom se jich zbavili, použijeme párátka.

A právě, jak ubrousky, tak párátka, můžeme dát s klidným svědomím do drtiče kuchyňského odpadu.

Papírové kapesníčky, papírové utěrky

Vedle ubrousku také často používáme papírové kapesníčky a utěrky. Jejich používání je totiž z hygienického hlediska naprosto bezchybné. Kuchyňské papírové utěrky však nemusíte používat jen na utírání umytého nádobí, ale také setření nějaké té kapky, nečistot aj. A papírové kapesníčky? Nemusíte mít zrovna ukrutnou rýmu, abyste je použili. Nikdy nevíte, kdy si pšíknete apod.

Ten, kdo používá kuchyňské utěrky i kapesníčky každý den, nám dá jistě za pravdu v tom, že se rychle hromadí a plní odpadkový koš. I v jejich případě si však drtič kuchyňského odpadu s nimi poradí.

Cigaretové nedopalky, popel z cigaret

Kouření nijak našemu zdraví neprospívá. O tom není pochyb. My se však nyní zaměříme spíš na to, kam s cigaretovými nedopalky, popelem, kterého je plný popelník? Běžně tento odpad dáváte do koše? Jakmile si pořídíte drtič kuchyňského odpadu, můžete cigaretové nedopalky i popel směrovat do něj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14604 (rodina-finance.cz#23374)


Diskuze a zkušenosti

Henry7 | 17.01.2012 08:35
Drtič odpadu Drtiče odpadu jsou určitě dobrým pomocníkem, ale dosud není jednotný názor správců kanalizace. Někde nejsou drtiče povoleny protože mají negativní vliv na průtok kanalizací a na chod čistíren odpadních vod. Existuje nějaká závazná vyhláška o používání drtičů odpadu? Děkuji za reakce.


Přidat komentář