Dřevostavby - výběr, kvalita, stavba

V současné dobře je dřevostavba jedna z nejlepších možností bydlení,neboť se řadí do kategorie takzvaných nízkoenergetických staveb.Svou rychlostí výstavby a cenou je plnohodnotným konkurentem zděných domů.

Co je to vlastně dřevostavba?

Dřevostavbou označujeme stavbu jejíž nosná konstrukce a obvodový materiál je z dřevěného materiálu. Stavba ze dřeva je široce rozšířena v Severní Americe a západní Evropě.Někteří z nás si představí klády stlučené dohromady, nebo jakousi stodolu, ale to je omyl! Dřevostavba představuje v dnešní době plnohodnotné bydlení s komfortem, jaký si kolikrát nedokážeme ani představit. Může v klidu konkurovat zděným domům a jiným stavbám, které jsou u nás daleko rozšířenější. Berete-li, ale ohled na životní prostředí a chcete si pořídit vlastní dům, informujte se o tomto typu bydlení a dejte se v klidu do jeho stavby.

Výhody dřevostaveb

  • cena stavby
  • rychlost výstavby
  • malá tloušťka obvodových stěn ->  až 10% vnitřního prostoru domu navíc
  • tepelně izolační poměry
  • vysoká životnost stavby
  • vysoký tepenný odpor stěn - rychle vyhřátý prostor, až o 30% nižší náklady na vytápění
  • suchý stavební proces - odpadá nutnost vyzrávání a vysychání stavby
  • požární odolnost v rámci norem pro obytné prostory

Abychom dřevostavby jenom nevyzdvihovali do nebes, musíme si přiznat, že mají také své nevýhody. V porovnání s výhodami je jich, ale jen minimálně.

Asi si řeknete: "dobrá", postavíme si dřevostavbu, ale jak? Svépomocí to určitě nepůjde, přijde tedy na řadu vybrat si ideální stavební firmu, která tyto domečky staví. Stavba domečku ze dřeva si vyžaduje speciální postupy a materiál a to svépomocí nezvládneme. Navíc způsoby výstavby a stavební technologie během posledních let prošly znatelným vývojem a dnešní nabídka na trhu nabízí široké spektrum možností.

Jaká je životnost dřevěného domu?

Pokud jste již někdy navštívili nějaký skanzen, přesvědčíte se na vlastní oči, že tamní budovy stojí už 300 let a ještě mnoho dalších budou.

Základem pro trvanlivost dřevěné stavby je vynikající izolace a dobrá střecha. Při dodržení těchto zásad nejsou žádné problémy. Dřevo se zhruba jednou za 8 let doporučuje natírat přírodními nátěry.

Jak se dům udržuje?

Výrobce doporučuje stěny po dokončení natřít přírodními materiály(vosky, oleje) tak, aby dům mohl dýchat. Nátěr se obnovuje obvykle cca po 8 letech dle povětrnostních podmínek. V naší nabídce máme celou řadu osvědčených přírodních nátěrů.

Jak si tedy správně vybrat stavební firmu?

Vaše dilema, zda stavět svépomocí nebo zadat stavbu firmě, je vyřešeno, neboť stavíte-li dřevěnou stavbu, je zapotřebí odborníků! U tohoto typu domu daleko více záleží na dodržení správných postupů a je možné dopustit se mnohem závažnějších chyb než u stavby klasickým způsobem.

Dřevostavba je výborná pro její výborné tepelně-izolační vlastnosti, které přináší nemalé úspory v nákladech na vytápění. Masivní dřevěná konstrukce a další použité materiály (z nichž převažuje izolace) neabsorbují teplo a dřevostavbu je tedy možné velmi rychle vytopit a udržovat v ní optimální teplotu s mnohem nižší energetickou spotřebou. Oproti zděnému domu, v němž se nejdříve ohřívá masivní zdivo, se totiž u dřevostavby vytápí jen vnitřní prostor, jehož stálou teplotu zajišťují izolační vlastnosti domu.

Zároveň nelze opomenout skutečnost, že stejných hodnot tepelné prostupnosti obvodových stěn lze u dřevostavby dosáhnout při mnohem menší síle stěny v porovnání se zděným domem, což v konečném důsledku přináší úsporu zastavěné plochy.

Každý metr čtvereční v domě navíc jen uvítáme a lidé jsou pak mnohdy překvapeni, jak prostorný je dům, který zvenku působí jako malý.Když už se jednou rozhodnete stavět dům, měli byste mít z domu radost, těšit se na něj a mít z něj dobrý pocit. A právě tento dobrý pocit máme z dřevostaveb jako takových a jejich vztahu k ekologii.

Dřevostavby - výběr, kvalita, stavba

Není nám totiž lhostejné, jak se nakládá s neobnovitelnými přírodními zdroji a nechceme stavbou a jejím budoucím užíváním zbytečně zatěžovat životní prostředí. Dřevo je přírodní surovina, obnovitelný zdroj a ekologický stavební materiál, kterého je u nás dostatek. A protože každoroční přírůstek převyšuje spotřebu, jeho zásoby se geometrickou řadou zvyšují.

Energetická náročnost - dřevostavby

Za úvahu také stojí fakt, že celkové množství energie, která je třeba na výrobu materiálu pro zděný dům je neporovnatelně vyšší než celkové množství energie potřebné pro „výrobu“ dřevostavby. Pokud tedy zvažujeme i onu „ekologickou“ či „energetickou“ stopu, kterou po sobě zanecháme, dřevostavba v tomto ohledu jednoznačně vítězí.

Velké množství lidí se ještě dnes staví k dřevostavbám negativně, nebo přinejmenším nedůvěřivě. Největšími odpůrci jsou však ti, co o dané problematice nejmíň ví. Zřejmě ještě pár let potrvá, než ve stavebnictví doženeme již shora zmiňované státy. Ano, dřevostavba je skvělá volba, zbývá již jen vybrat stavební společnost, která nám dům postaví. Případy podivného hospodaření několika firem, které od klientů zinkasovaly peníze a nedodržely smluvní podmínky nebo domy dokazují, že výběr vhodné firmy je nutné pečlivě zvážit a pokud možno nepodcenit žádný detail.

Stavební firmy - dřevostavby

Je třeba věnovat pozornost postavení společnosti na trhu, její tradici a historii hospodaření v českém i evropském měřítku, získat co nejvíce referencí a souvisejících informací, přičemž nejcennějšími zdroji jsou zkušenosti a doporučení spokojených majitelů. Nejlepší však je, když vám firma, kterou kontaktujete nabídne přímo prohlídku některé ze svých staveb. Neméně důležitá je samotná nabídka firmy (typové či individuální domy), použité materiály a technologie, rozsah dodávky, kvalita vyhotovení a v neposlední řadě poskytovaný zákaznický servis.

Cena dřevostavby - na kolik nás dřevostavba vyjde?

Na to máme tuto odpověď. Cena dřevostavby se odvíjí od materiálů, které použijete, záleží také hodně na firmě, kterou si vyberete, protože každá takováto stavební společnost má jiné dodavatele a od toho se odvíjí celková cena za dům. Kalkulaci domu vám na požádání udělají v každé lepší stavební společnosti. Nemusíte je dokonce ani navštívit, některé stavební společnosti vám rády zhotoví kalkulaci vašeho vysněného domečku přes své internetové stránky. V dnešní době se firmy předhánějí svými akcemi a výhodami a tak již není problém pořídit dřevostavbu kolem 1.000.000,- Kč. Záleží na tom, jestli požadujete pouze holou stavbu, nebo stavbu na klíč, nebo stavbu s pozemkem. Je potřeba zjistit si, co si jaká firma představuje třeba pod pojmem stavba na klíč. Každá stavební společnost to má totiž úplně jinak. Někdo bere jako samozřejmost možnost vybrat si druh a barvu kachliček, sanitární techniku, vypínače, či výběr trubek a kabelů. Někdo jiný zase ne.

Musíme se také domluvit předem, jak a o kolik se cena při stavbě navýší, či ne. V tomto bychom měli mít jasno dříve, než s dotyčnou firmou podepíšeme jakoukoli smlouvu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14462 (rodina-finance.cz#21979)


Přidat komentář