Dřevostavba - výhody a nevýhody

Dřevostavba je kouzelné stavení. Naše redaktorka navštívila čerstvé majitele dřevostavby a položila jim otázky týkající se jejich spokojenosti. Samozřejmě nás zajímal i způsob financování a pohody, kterou tento dřevěný dům přinesl do života.

Dřevostavba - reportáž

Dřevostavby v České republice rostou jako houby po dešti. Pokud jste o nich zatím neslyšeli, přinášíme Vám informace od majitelů takového domu, kteří v něm strávily celý rok a mají možnost porovnat bydlení jak v panelovém bytě (kde strávili 15 let), tak ve starém kamenném domě rodičů. 

Zeptali jsme se majitelky dřevostavby

jaké má postřehy, dojmy z celé stavby a jak se její rodině v dřevěném domku bydlí? Paní Iveta nám sdělila, že největší překvapení bylo, že v lednu podepsali smlouvu se stavební firmou, v dubnu začaly výkopové práce a začátkem srpna se s nadšením stěhovali do nového. „Volal mi stavbyvedoucí, že domek z Kanady přivezli a že se do večera jej přivezou na pozemek, tak se můžeme přijít podívat. Byla jsem v šoku, když jsem pak uviděla hromádku složených prkének. Nedovedla jsem si představit, jak z tohoto materiálu lze postavit dům – patrový dle projektu.“ Je to prostě rychlá a jednoduchá výstavba, která prý není omezena ani ročním obdobím. A navíc nezávisle na datu dokončení ji lze ihned obývat.

Výstavba dřevostavby - Moravskoslezský kraj

Výstavba této dřevostavby byla prováděna montáží konstrukčních prvků na staveništi a to montáží skeletu stavby (svislé, vodorovné konstrukce a krov). Celý skelet je sestaven z dřevěných hoblovaných a cinkovaných profilů. Stěny jsou ze sendvičové skladby obvodového pláště o celkové tloušťce 23,8 cm, je směrem z vnitřku tvořena sádrokartonem 12 mm, parozábranovou folií, minerální vatou 140 mm, OSB deskou tl. 12 mm, polystyrenový zateplovací systém, finální akrylátová fasáda.

Rychlost výstavby dřevostavby

Pak jsme se chodili dívat, jak nám domek roste. „Prkénková“ stavba rostla jako z vody, nejprve přízemí a za pár dní jsme se již procházeli v patře. Než jsme se nadáli, byla na štítu májka značící konec hrubé stavby.

Veškeré dřevěné profily jsou chemicky ošetřeny proti plísním a cizopasníkům

Prý ani myši a jiní hlodavci nemají šanci se dostat dovnitř. Střešní krytinu jsme vybrali černou a fasádu světle zelenou, omyvatelnou, takže teď na jaře jsme prach omyli vysokotlakým čističem. Klempířské prvky ve standardu titan-zinek. Okna a vchodové dveře jsou ve standardu plastová, které jsme také dostali, ale dle mých zkušeností bych dnes volila dřevěné vchodové dveře nebo alespoň celoplastové bez skla. Vytápění máme plynové a jsme spokojení i když topení v podlaze by nejspíš skýtal vyšší komfort. Za topnou sezonu jsme vysledovali tak výraznou úsporu finančních prostředků za topení oproti stejně velkému zděnému domu, že nám to známí a rodiče ani nevěřili.

Standardní vybavení dřevostavby

Dům byl standardně vybaven veškerou sanitou, bateriemi, dlažbami, obklady, podlahovými krytinami (koberce, plovoucí podlahy, lina atp.) a dřevěným schodištěm. Všechno jsme si samozřejmě vybrali a pokud jsme chtěli nadstandardní výbavu například nohu pod umyvadlo apod. vše bylo vybaveno k plné spokojenosti.

Postup krok po kroku - finance na dřevostavbu

Při první návštěvě ve firmě na konzultaci našeho záměru na realizaci stavby jsme si vybrali typovou stavbu a objednali vypracování projektové dokumentace ke stavebnímu řízení. Na velikost pozemku 750 m2 jsme vybrali jsme s manželem domek s názvem SBS Ideal 1, jeho zastavěná plocha je 79,69m2 a podlahová 130,67m2 . Dále jsme dostali finanční ocenění stavby, závazné pro realizaci v daném roce a termíny realizace.

Hypotéka na dřevostavbu

Podepsali jsme smlouvu a složili 30% z ceny 30 dnů před zahájením prací a po uzavření smluvního vztahu. Protože jsme měli vlastní pozemek a malou část peněz, firma nám zajistila hypoteční úvěr.

Dalších 30% z ceny firma čerpala již z úvěru po dokončení hrubé stavby (skelet, střecha, okna, dveře). Nabídli nám také pomoc při vyřizování ohlášení stavby či stavebního řízení realizaci stavby, či jejích částí, v dohodnutém rozsahu potřebné doklady po skončení stavby k ohlášení užívání stavby. To jsme si však oběhali sami, pro ten pocit, že jsme vůbec „postavili dům :-)“

Předposlední platba 30% z ceny byla firmě uhrazena před zahájením interierových prací (obklady, dlažby, podlah. krytiny, sanita) a zbytek tedy 10% po předání domu a vydání souhlasu k užívání stavby od stavebního úřadu.

  • Životnost má dům přes dvě generace.

Spokojeni s dřevostavbou nebo ne?

Momentálně s manželem uvažujeme o objednání solárních panelů na klíč od stejné firmy. Pomocí fotovoltaických panelů a dalších opatření optimalizují náklady na energie a zajistí vše potřebné pro maximalizaci zisku z prodeje elektrické energie. Proto nás mrzí ještě více, že jsme si nenechali dát elektrické topení do podlahy – ale chybami se člověk učí.

Také nás příjemně těší fakt, že když v zimě odjedeme na týden na dovolenou, pouze slabě temperujeme a po příjezdu zpět je velmi rychle vytopen na požadovanou teplotu. Protože nemusíme vytápět hmotné zdivo. Akumulace díky výborným izolačním vlastnostem je prakticky minimální.

Dřevostavba drží tepelné vlastnosti i v létě

V létě je dobré nepouštět sluníčko okny dovnitř, stavba drží své tepelné vlastnosti potom dobře, pokud je zatemněno na přímý sluneční svit. V zimě zase poznáte jak jednotlivé zdi perfektně udrží teplo v místnosti - vedle v předsíni je chladno, protože je vypnutý radiátor. Interiér jsme si kromě kuchyně, která je vestavěná, zařizovali již sami. Obě děti mají vlastní pokoj proti bydlení na sídlišti v paneláku.

Maličký - velký dům ze dřeva

Každá nová návštěva před vstupem do domu obvykle řekne, no to je ale pěkný maličký nový domeček a pak se uvnitř všichni diví jak jsou jednotlivé místnosti velké. Také si lidé nemyslí, že se jedná o dřevostavbu, věří až když si zaťukají na stěny.

Nebezpečí požáru u dřevostavby

Na internetu jsme s manželem v loňském roce také shlédli video, kde tým odborníků a hasičů prováděli zkoušky jak hoří dřevostavba. Výsledky uveřejněné u tohoto pokusu nás uklidnili, že i v případě tohoto kalamitního stavu nás snad nečeká nic strašného a díky tomu, že máme doma hasící přístroj vyvázneme bez ztráty střechy nad hlavou. Ale i tak jsme samozřejmě pojištěni.

Úprava zahrady - dřevostavba

Ještě nás čeká úprava zahrady, na to s manželem velmi těšíme říká obyvatelka dřevostavby. Naše představy zahrnují zastřešený přístavek - pergolu, bazén, okrasné keře, thuje a kotec pro většího psa s dostatečným výběhem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14327 (rodina-finance.cz#20173)


Diskuze a zkušenosti

František | 07.07.2010 09:04
osobní zkušenost Můžu vřele doporučit! Minulý rok jsme tuto firmu oslovili na stavbu našeho r.d. a jsme zatím moc spokojeni! Firma měla seriózní jednání, vycházela nám vstříc a odvedená práce byla adekvátní k ceně! Pokud bychom měli znovu stavět, obrátíme se na ně..

majortc | 21.08.2010 14:52
dřevostavba - výhody a nevýhody pěkně napsáno. Budu o dřevostavbě přemýšlet.


Přidat komentář