Domácí kino - výběr, komponenty

Rádi si vychutnáte požitek z filmů, tajíte dech při napínavých scénách; smějete se při komediích, prožíváte s dětmi dobrodružství jejich oblíbených hrdinů? Toto vše můžete zažít v klidu a pohodlí Vašeho domova. Stačí si jen vybrat vhodné domácí kino.

Domácí kino & DVD player

Máte doma DVD přehrávač, tak proč si pořizovat domácí kino, říkáte si. Proč vynakládat další finanční prostředky, když se na filmy můžete dívat díky přehrávači. Domácí kino však není totéž, co DVD player.

Komponenty domácího kina

 • DVD přehrávač
 • Zesilovač
 • Televize
 • Reproduktory

Existují různé varianty výše uvedených komponentů, například DVD rekordéry, receivery, projektory. Jejich úloha je však shodná, tj. umět přečíst obraz, zvuk na DVD, zobrazit ho a následně přehrát.

Výběr jednotlivých komponentů domácího kina

Při volbě výběru komponentů, začněte u toho, který pro Vás bude nejdůležitější. U někoho to bude televize, u jiného reproduktory aj. Do komponentu, který pro Vás bude stěžejní, investuje nejvíce finančních prostředků. Vyberte si takový typ, který bude splňovat, nebo překračovat Vaše požadavky, ovšem ten, který také nebude překračovat Vaše finanční možnosti. Je pochopitelné, že Vás bude lákat vybírat ten nejlepší, a tím pádem nejdražším. Tímto stylem postupujte i u dalších komponent.

Při jednotlivém výběru však sledujte, zda si budou jednotlivé komponenty spolu rozumět. Nejste-li si jisti, poraďte se při Vašem výběru v příslušné prodejně. Vyberte si prodejnu, kde jsou prodavači, kteří domácímu kinu skutečně rozumí a neodříkají Vám pouze informace z letáčku, ty si můžete přečíst sami.

Cenové hladiny komponent domácího kina

Jen pro představu Vám níže uvádíme, jak se mohou pohybovat cenové relace jednotlivých komponent, od řekněme nejnižší kvality, až po špičkové přístroje. Snadno si tak můžete spočítat, kolik Vás zhruba domácí kino bude stát, nebo kolik budete do domácího kina investovat.

 • DVD přehrávač - nejnižší cena 2 000 Kč, kvalitní průměrný výrobek 8 000 Kč, špičkový výrobek 100 000 Kč.
 • Reproduktory - nejnižší cena 3 000 Kč, kvalitní průměrný výrobek 40 000 Kč, špičkový výrobek 100 000 Kč.
 • Zesilovač - nejnižší cena 10 000 Kč, kvalitní výrobek 20 000 Kč, špičkový výrobek 100 000 Kč.
 • Televize klasická - nejnižší cena 3 000 Kč, kvalitní výrobek 12 000 Kč, špičkový výrobek 30 000 Kč.
 • Televize LCD - nejnižší cena 20 000 Kč, kvalitní výrobek 45 000 Kč, špičkový výrobek 100 000 Kč.
 • Televize plazma - nejnižší cena 30 000 Kč, kvalitní výrobek 100 000 Kč, špičkový výrobek 400 000 Kč.
 • Televize projekční - nejnižší cena 20 000 Kč, kvalitní výrobek 60 000 Kč, špičkový výrobek 300 000 Kč.
 • Televize klasická (4:3; 16:9) - nejnižší cena 3 000 - 8 000 Kč, kvalitní výrobek 12 000 - 20 000 Kč, špičkový výrobek 30 000 - 60 000 Kč.

Jednotlivé ceny komponent se však mohou lišit. Je také vhodné sledovat tzv. akční nabídky, kdy můžete s nákupem domácího kina počkat na slevové akce, které jsou většinou při otevírání nové prodejny, při doprodeji skladových zásob, před vánoci, po vánocích apod.

Parametry, podle jakých vybrat domácí kino

Odpovězte si na níže uvedené otázky, které Vám pomohou při volbě domácího kina.

 • Plánujete používat sestavu výhradně pro promítání filmů, nebo si na ní budete také přehrávat hudbu, hudební pořady? Co u Vás bude převažovat?
 • Preferujete perfektní obraz, ale ne až tak kvalitní zvuk, nebo obráceně? Nebo nepřistoupíte na žádné kompromisy a chcete jak perfektní obraz, tak zvuk?
 • Uvažujete, že si domácí kino necháte na dlouhou dobu, nebo budete sledovat vývoj v trendech a při lepší a kvalitnější nabídce, se budete přiklánět k výměně domácího kina?
 • Zvukové formáty domácího kina - standardem kvalitního domácího kina je, že musí mít v sobě potřebné dekodéry pro prostorový zvuk. Standardem jsou také již formáty Dolby Digital (DD), Dolby Pro-Logic II (DPL II) a Digital Theatre System (DTS).  Vyšší systémy mají formáty, které poznáte pomocí přípon ES a EX s dalším jedním nebo dvěma kanály (6.1-7.1).
 • Přehrávání druhů formátů - pro přehrávání filmů z DVD už dávno nestačí schopnost přehrávat originální formáty, ale také DVD vypalované: DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD±R DL. Podporuje DivX, umí české titulky, MPEG4, přehrává MP3/WMA soubory, zobrazuje JPEG fotografie.
 • Počet vstupů - základním minimem by měly být vstupy pro CD, tuner, tape deck a MD recorder.
 • Výstupy - důležitý je také přepínač výstupního signálu, který Vám umožní, aby zesilovačem procházely dva zcela nezávislé signály.
 • AV přijímač - přijímač by měl být digitální, a to s funkcí RDS a možností uložení alespoň 30 stanic. Funkce RDS Vám umožní získat informace o konkrétní poslouchané stanici. Radiopřijímač by měl umět přijímat signály ve vlnových pásmech SV a VKV (FM a AM) a také mít možnost přepínání mezi monofonním i stereofonním poslechem.

Výběr domácího kina jako hotového balíčku

V případě, že si nechcete domácí kino sami sestavovat z jednotlivých komponent, můžete si pořídit tzv. balíček domácího kina, tj. kdy již veškeré komponenty jsou sestavené, čímž také máte záruku, že vše bude hladce fungovat a doplňovat se.

Počet reproduktorů u domácího kina

Pro rekonstrukci lidského vnímání zvuku je třeba rozmístit reproduktory v místnosti a každému zajistit jeho jedinečný „kanál“ zvuku. Jednoduše, čím více reproduktorů máte, tím realističtějších zvukových efektů se dočkáte. Reproduktory je vhodné umístit tak, aby reproduktory a obrazovka televize vytvořili tzv. kružnici, kdy v jejím středu budete sedět Vy, jako divák. Vedle televizoru z každé strany se umisťuje jeden reproduktor.

 • Středový reproduktor se velmi často umisťuje nad obrazovku. Umístění tzv. surroundových reproduktorů je obtížnější, protože k nim vedou dlouhé dráty a měly by být od obrazovky umístěny relativně daleko.
 • Prostorové reproduktory umístěte tak, aby byly proti sobě. Umístěte je cca 60 až 90 cm nad polohu Vašich uší tak, aby byly natočeny mírně dolů.
 • Přední reproduktory umístěte před poslechovou pozici, a to tak, aby byly otočeny směrem k Vám a mírně k sobě, cca při úhlu 45°C. Jejich výškové reproduktory by měly být ve výšce Vašich uší.
 • Tzv. Subwoofer postavte na místo, dle Vašeho výběru. Jeho umístění není zas tak důležitý.

Pokud nelze umístit všechny reproduktory do stejné vzdálenosti od poslechové pozice, můžete nastavit prodlevu zvukových signálů z předních reproduktorů, středového reproduktoru, prostorových reproduktorů a subwooferu.

Někdo tedy dává přednost stojanovému provedení reproduktorů, jiný raději volí podhled a závěsnou variantu reproduktorů. Záleží to tedy na Vás, na uspořádání v místnosti, na Vašem vkusu.

Bezpečnostní pokyny při instalaci domácího kina

 • Domácí kino instalujte ve vodorovné poloze, například na nábytek, a to s dostatečným prostorem okolo, pro větrání.
 • Dbejte na to, abyste neblokovali ventilační otvory.
 • I když si rádi zdobíte byt, nestavte na přístroj žádné předměty.
 • Během bouřky vždy raději odpojte zástrčku napájecího kabelu ze zásuvky.
 • Nevystavujte domácí kino přímému slunečnímu světlu, nebo jiným zdrojům tepla.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14403 (rodina-finance.cz#21210)


Přidat komentář