Designové hodiny - výběr

Máte na starosti vybrat vánoční dárek pro šéfa, nebo k jeho narozeninám. Všimněte si, zda jeho kancelář zdobí nástěnné hodiny. Pokud ne, máme pro Vás tip na originální dárek.

Nástěnné hodiny

V každém bytě by měly viset alespoň jedny nástěnné hodiny. U nás si většina lidí kupovala nástěnné hodiny jedny, dvoje, maximálně troje za celý život. Příležitost vybrat a koupit hodiny ale může být také při nějaké oslavě – jako dárek.

Hodinový ciferník

Ciferník nebo též číselník je součást ručičkových hodin a měřících přístrojů. Je většinou okrouhlý, ale může mít i jiný tvar. Jsou na něm umístěny číslice, odpovídající měřené veličině. Pokud se jedná o čas, je zde obvykle 12 číslic, u starších hodin mívají ciferníky čísla od jedné až do čtyřiadvacítky.

Ciferník je ta část analogových hodin, která pomocí pohybujících se ručiček ukazuje čas. Obvykle má ciferník kruhový tvar. Po jeho obvodu jsou pravidelně rozmístěna čísla od 1 do 12. Malá hodinová ručička, která oběhne ciferník dvakrát za den, ukazuje hodiny. Velká minutová ručička ukazuje minuty a oběhne ciferník každou hodinu. Někdy je na ciferníku také ručička vteřinová, která oběhne ciferník jednou za minutu.

Číslice na ciferníku jsou buď arabské, nebo římské. Pokud se používají římské číslice, je číslo 4 obvykle znázorňováno symbolem IIII místo IV. Je to zřejmě kvůli grafické symetrii s číslem VIII. Na vnějším obvodu ciferníku mohou být i jiné pomocné stupnice. Ciferník je obecně tak známá věc, že mnohdy na ciferníků vůbec žádná čísla nejsou a jsou nahrazena různými indiferentními symboly. Člověk totiž odečítá čas z ciferníků ne podle čísel, ale podle polohy ručiček.

Originální nástěnné hodiny

Proč si nekoupit originální nástěnné hodiny, které se nestanou jen ukazatelem času, ale i moderním doplňkem v interiéru. Pojďme si povědět, jaké máme možnosti:

 • Do prodejny hudebnin - skleněné hodiny v nadčasovém tvaru vinylové SP desky o průměru 40cm. Tímto elegantním modelem uděláte radost nejednomu milovníkovi hudby. Můžete je ale také umístit do jakéhokoliv obývacího pokoje, kde budou hrát roli vkusného a ozvláštňujícího prvku.
 • Do kanceláře marketingového ředitele soukromé televize - barevné hodiny imitující testovací vysílání TV z 80. let.
 • Do baru na diskotéku - hodiny v designu disco koule se zrcadlovým efektem.
 • Do základní umělecké školy – hodiny s desingem notového papíru
 • Do knihovny nebo pro milovníka knih do jeho pracovny - vyzkoušejte neobvyklé hodiny, které vypadají jako tři knihy, do nichž jsou zapuštěny hodinové ručičky. Takové hodiny pak nemusí být v knihovně vůbec viditelné.
 • Do cestovní kanceláře - skleněné hodiny, ukazují 4 časy - Praha, New York, Londýn a Tokyo.
 • Do klenotnictví - luxusní skleněné hodiny s imitaci diamantů, mající nerezový střed ciferníku.
 • Nástěnné skleněné digitální hodiny v aluminiovém rámu s mnoha světovými časy. Nepřehlédnutelné obrazové hodiny na podkladu mapy světa - do kanceláře.
 • Další mohou mít kreativní až abstraktní desing
 • Květinové, barevné nebo černobílé ciferníky
 • Retro motivy
 • Love motivy
 • Netradiční tvary – vlny, kosočtverce...

Hodiny Nextime

Holandský výrobce Nextime nabízí široký sortiment designových hodin mnoha tvarů, provedení a materiálů, jejichž největší předností je originální design každého jednotlivého typu hodin. Tato značka se 40-ti letou tradicí patří již dlouhá léta mezi lídry na celosvětovém trhu s designovými hodinami. Chcete-li se trochu inspirovat, navštivte internetový obchod www.designove-hodiny.cz. V jejich nabídce najdete široký sortiment nástěnných hodin, ze kterých si jistě vyberete.

Dle čeho vybírat hodiny?

Jedním a shodneme se asi všichni, že hlavním kritériem pro nákup nástěnných hodin, bude jejich desing, přesnost a jako poslední cena. Vždyť je nekupujeme každý měsíc. Znám i příklad, že si mladí manželé jako první do bytu pořídili velmi atypické hodiny a ty jim přinesli inspiraci k dokoupení a zařízení celého obývacího pokoje :-)

Materiál - na výrobu hodin používaný

Může být dřevo, plechový ciferník s vypalovaným emailem, melamin mramor, umělá hmota, sklo, kov ...

Jaké jsou ještě druhy

 • kukačkové
 • stojací
 • selské
 • sloupkové
 • lihýřové
 • kovové
 • malované porcelánové nebo skleněné
 • kuchyňské

Kukačkové kyvadlové hodiny

Jsou vyrobeny většinou ze dřeva a bývají bohatě zdobeny vyřezávanými motivy, také kyvadlo a závěsné šišky jsou dřevěné. Hnědý plastový číselník se zlatými římskými číslicemi je vyroben v imitaci dřeva. Tyto hodiny vydávají zvuk kukání podbarvený jemným bubláním horského potůčku každou hodinu a na vypínači zvuku lze nastavit tři možnosti - slabě - silně - vypnuto. Ve tmě kukačky nekukají.

Starožitné sloupové hodiny

Mohou být například se zlatým gravírovaným ciferníkem a kyvadlem a dřevěnou prosklenou skříňkou. Dále například mramorové, empírové atd.

Likýřové hodiny

Mají nezastupitelné místo v dějinách lidstva při jeho odvěké snaze měřit čas. Až do objevu kyvadla byl lihýř první a zároveň jediný způsob, jak u kolečkových strojků vypouštět plynule zub za zubem. Genialita vynálezu vynikne teprve za chodu stroje. Lihýř svými rameny tvoří setrvačník. Vřeteno, které vychází z jeho středu vypouští postupně svými patkami kolíky vřetenového kola. Vřetenový krok je velmi nepřesný, protože lihýř je stále mechanicky spojen se soukolím a tím se na něj přenášejí nepřesnosti soukolí v maximální míře.

Poslední skupinou jsou dětské nástěnné hodiny

Děti můžeme učit znát hodiny již v předškolním věku, nejprve jim pořídíme papírové hodiny na tvrdém kartonu, s pohyblivými ručičkami a jsme trpělivými učiteli. Stejně, jako se musí dítě naučit vázat tkaničky, mělo by v určitém věku poznat, kolik je vlastně hodin. A abyste se nemuseli dřít s obyčejnými hodinami, pořiďte mu třeba jako dárek mluvící hodiny a formou zábavy jej můžete učit.

Mluvící hodiny mají několik funkcí, s nimiž lze docela snadno a rychle naučit každé dítě rozeznat základní časové údaje. Obsahují tři naučné módy, při nichž je pokaždé dítě vyzváno k nějakému úkolu. Mluvící hodiny jsou vhodné od tří do sedmi let věku dítěte. A zmáčkne-li tlačítko, ozvou se různé melodie včetně několika zvuků zvířátek. Motivy volíme dle zájmu našich ratolestí, aby se měli větší zájem čas naučit. Na trhu jsou k výběru motivy od pohádkových postaviček – jako Shrek, Barbie, Krteček, Ferda mravenec, Pat a Mat, Medvídek Pú, různí Spidermani, Batmeni, With, Asterix...až po zvířátka. Dokonce i dětské kukačkové nástěnné hodiny s kyvadlem.

A nakonec pozvánka do muzea v Prostějově

Návštěvníkům zde nabízí zajímavý pohled na vývoj hodinářství od 15. do 19. století. Podstatnou část vystavované sbírky jsou hodiny Bruno Wintra, který v roce 1939 daroval muzeu svou rozsáhlou sbírku. Mezi nimi najdete i různé výjimečnosti, kuriózní kousky - nejstarší mechanické hodiny v podobě budíků, které oznamovaly vždy jen určitý moment během dne nebo skleněnou zvonkohru. Nejstarším vystavovaným exponátem pak zde uvidíte nástěnné hodiny z 15. století.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14445 (rodina-finance.cz#21821)


Přidat komentář