Bezpečnostní dveře - kvalitní výběr

Vstupní dveře jsou zpravidla první překážkou, která stojí v cestě nezvaným hostům a narušitelům soukromí. Dobré bezpečnostní dveře poskytnou také ochranu před požárem, proti stoupající vodě, a navíc nepropustí nežádoucí hluk.

Bezpečnostní dveře - základní prvek ochrany domu i bytu

Nedostatečná odolnost dveří je mnohdy příčinou nepříjemného překvapení v podobě nezvaných hostů. Proto je vhodné zvolit těžko překonatelnou překážku - speciální dveře, které tvoří soustava pancéřování, kotvicích prvků, kování, kvalitní zámky, ale i optimálně zvolené zárubně.

Pět základních prvků bezpečnostních dveří

 • Rozvorový systém: jistí bezpečnostní dveře deseti až dvaceti zamykacími body. Ovládán je speciálním bezpečnostním zámkem.
 • Bezpečnostní závěsy: jsou pevně spojeny s ocelovou konstrukcí dveří.
 • Bezpečnostní zámek: je opatřen speciální vložkou odolnou proti odvrtání, vytržení apod.
 • Bezpečnostní zárubně: tvoří je profilové rámy, proti vytržení ze zdi jsou jištěny pomocí kotevních háků a čepů.
 • Povrch dveří: kovová rámová konstrukce je z obou stran opláštěná tenkou vrstvou plošného materiálu na bázi dřeva. Tento materiál je odýhován a opatřen povrchovou úpravou dle požadavku zákazníka.

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE - TOMÁŠ DROZDA

Pan Tomáš Drozda, profesionální řemeslné práce s oborovou specializací na bezpečnostní dveře, elektroinstalace a prodej souvisejících produktů či služeb pro firmy, instituce i veřejnost. Více než 20 let praxe a odborná způsobilost pro zámečnictví a elektro instalace rozvodných zařízení (dle §8 se zkouškou na ITI). Špičkové reference z mnoha desítek realizovaných zakázek, mimo jiné pro renomované společnosti jako ČSOB, Česká spořitelna, Živnostenská banka, Čepro a další. Spolehlivost, kvalita, řešení na míru a realizace na klíč to je firma pana Tomáše Drozdy.

 

Doporučujeme Vám navštívit internetové stránky pana TOMÁŠE DROZDY, který  se zabývá utorizovaným prodej, montáži a servisem bezpečnostních a protipožárních dveří značek Bedex a Sherlock. Bezpečnostní dveře Ostrava - kvalitní výběr ZDE.

Repasované dveře - přestavba klasických dveří na bezpečnostní dveře

** **

 • V některých případech, zejména u klasických dveří z masivu, je možné získat bezpečnostní dveře odborným repasováním těch původních. Zvláště v případě, kdy by použitím moderních dveří starší dům či byt ztratil na své architektonické hodnotě. Může se jednat i o dvoukřídlé varianty.
 • Základem přestavby bývá opancéřování vnitřní strany ocelovým plechem s tloušťkou minimálně jeden milimetr. Plech se upevňuje pomocí vrutů do hlavních konstrukčních prvků dveřního skeletu, aby dveře ochránil před prokopnutím či proříznutím.
 • Dalším krokem je montáž výsuvných prvků po obvodu dveří, nejčastěji zhruba v pěti bodech u jednokřídlové varianty.
 • Výsuvné trny jsou mnohdy ve dvojicích či trojicích, výsledkem je potom až dvacetibodové zabezpečení.
 • Předpokladem je kvalitní zámek s ochranou proti odvrtání, rozlomení a případně odolný i proti dalším způsobům otevření.

** ** Bezpečnostní testy dveří

Zkouška odolnosti při statickém zatížení testuje bezpečnostní dveře na odolnost vůči tlaku hydraulického válce ze strany předpokládaného útoku, vedeného v zátěžových bodech, klíčových pro zachování jejich deklarovaných vlastností.** **

Zkouška odolnosti při dynamickém zatížení testuje odolnost bezpečnostních dveří proti nárazu tělesa o hmotnosti 30 kg.** **

Zkouška odolnosti proti manuálním pokusům o násilné vniknutí testuje bezpečnostní dveře pomocí přesně specifikované sady nářadí pro zkoušenou bezpečnostní třídu. Při tom se ve stanoveném čase provede pokus o jejich otevření, případně vytvoření průlomového otvoru, který umožní průlez lidské postavy.** **

Bezpečnostní třída 1 - Předpokládá napadení příležitostným zlodějem, který se pokouší rozbít dveře nebo uzávěr užitím fyzického násilí, např. kopáním, narážením ramenem, zdviháním, vytrháváním, bez použití nástrojů.** **

Bezpečnostní třída 2 - předpokládá napadení příležitostným zlodějem popsané u bezpečnostní třídy 1, navíc s použitím jednoduchých nástrojů - šroubováků, kleští, klínu, kladiva, háčku, drátu, pinzety, struny nebo nože.** **

Bezpečnostní třída 3 - předpokládá pokus o napadení stejný jako u bezpečnostní třídy 2, navíc s použitím delšího šroubováku a páčidla.** **

Bezpečnostní třída 4 - předpokládá útok zkušeného zloděje, který má k dispozici sadu nářadí z nižších bezpečnostních tříd doplněnou o pilu s plátkem na železo, sekeru, těžší kladivo, sekáč, nůžky na plech a malou elektrickou vrtačku se sadou vrtáků.** **

** ** Kování a kliky bezpečnostních dveří

 • Jednou z nejdůležitějších součástí zabezpečení vstupních dveří je bezpochyby dveřní kování. Tvoří je panty, závěsy, klika a kryt zámku a doplňky - zástrčky, kukátka a zajišťovací páky nebo řetízky.
 • Základní funkcí bezpečnostního kování je ochrana zámku a zámkové vložky před útokem zvenčí. Bezpečnostní kování jsou opatřena bezpečnostními prvky, které znesnadňují odvrtání, měla by rovněž chránit i proti vylomení či odtrhnutí a odradit příležitostného zloděje.
 • Kování se přidělává silnými šrouby zevnitř do dveřní konstrukce. Dveřní kování je nutné kvůli technickým parametrům vybírat přesně pro daný typ dveří.
 • Nejde jen o design, ale především o osovou rozteč, svislou rozteč, šířku čela a zadlabací hloubku. Nelze opomenout ani tloušťku dveří, které mají být novým kováním osazené. Ne každé kování se hodí pro každý typ vložky. Běžná je cylindrická, existují i jiné, atypické výrobky, které nemusejí pasovat do bezpečnostního kování. Důležité je znát i rozměry vložky. Vhodné je nakupovat u firem s certifikovanými výrobky.

Co je třeba znát při pořizování nového zámku u dveří

 • vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří
 • vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří

Speciální úpravy vložek u dveří

 • Možnost odemykání i v případě, kdy je z druhé strany ve vložce zasunutý klíč.
 • Schopnost při kódování vložky z A na B a z B na C - při ztrátě klíče se vložka přestaví na klíče B a od této doby není možné otevřít vložku klíčem a. To samé platí pro změnu z B na C.
 • Použití olivy - knoflíku na vložce z vnitřní strany dveří, umožňující uzamykání a odemykání bez použití klíče.
 • Možnost sjednocení více vložek na jeden klíč.
 • Systém generálního klíče - soubor několika vložek, k nimž je přístup diferencován podle práv přístupu přiřazených správcem systému.

Bezpečnostní dveře v roli ochrany majetku

 • Zabezpečování domovů by měl tvořit komplex vícero prvků ochrany. Od bezpečnostních dveří s kvalitními zámky přes ochranu oken v podobě kvalitního kování i bezpečnostních fólií, případně mříží, až po elektronické systémy tvořené alarmem a napojením na pulty centrální ochrany v souladu s kamerovým systémem.
 • První má za úkol zloděje odradit nebo mu ztížit přístup do bytu, elektronické zabezpečení slouží zase k upozornění, že se někdo do bytu nebo domu pokouší dostat.
 • Velkou budoucnost v zabezpečení majetku mají i biometrické čtečky namontované na čelo dveřního křídla. Reagují pouze na přiložení prstu majitelů. Odpadá tak nutnost nosit svazek klíčů, který je možné kdekoli zapomenout nebo ztratit.
 • Mechanické prostředky nejsou schopny chráněné objekty zabezpečit beze zbytku. Oceňuje se především jejich "zpožďovací faktor", který říká, jak dlouho dokážou dveře, mříže či okna odolávat hrubému násilí a úderu palice, hasáku nebo heveru.
 • Elektronické zabezpečení zase nezabrání vloupání. Proto se stále více doporučuje doplnit mechanické zabezpečení o zabezpečení elektronické, které v případě vniknutí do bytu nebo objektu zajistí vyslání signálu na pult centrální ochrany. Tam operátor vyhodnotí situaci a pošle na místo zásahovou skupinu.

Přečtěte si nový článek v Českém magazínu o prodeji, montáži a servisu bezpečnostních dveří v Ostravě a okolí zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14367 (rodina-finance.cz#20915)


Přidat komentář